Najbardziej dekadencki film roku. Wkrótce adaptacja "W drodze". Kto jest kim? [FOTO/WIDEO]

Najpierw były prawdziwe postaci szalonego półświatka nowojorskich bitników, które potem opisał jeden z nich - Jack Kerouac w swojej słynnej powieści - "W drodze" ("On the road") nadając im nowe nazwiska. A wkrótce na ekrany kin wejdzie ekranizacja tej kultowej książki, w której w role barwnych pisarzy, poetów, narkomanów i szaleńców wcielają się wschodzące gwiazdy Hollywood. Jeśli trudno się Wam w tym połapać, przedstawiamy mini-przewodnik.

Droga... dokąd?

"Biblia bitników", "kronika jazzu, poezji i narkotyków", "powieść psychodelicznej drogi" - tak najczęściej mówi się o "W drodze", autobiograficznej powieści Jacka Kerouaca, którą wydał w 1957 roku.

Jej fabuła oparta jest na kilku latach podróży, jakie Kerouac (w powieści kryjący się pod pseudonimem Sal Paradise) spędził włócząc się po bezdrożach Stanów Zjednoczonych z przyjacielem Nealem Cassadym (jego książkowy odpowiednik to Dean Moriarty). U ich boku pojawiają się inne znane postaci kontrkultury lat 40. i 50. m.in. William S. Burroughs czy Allen Ginsberg, oraz ich przyjaciele, żony i kochanki...

Jack Kerouac aka Sal Paradise (Sam Riley)

W rzeczywistości: Jack Kerouac - obok wspomnianego Burroughsa i Ginsberga pionier "pokolenia bitników" ("Beat Generation"), grupy pisarzy i poetów, którzy odrzucili materialistyczne wartości Ameryki lat 50. i zaszokowali świat swoim otwartym dążeniem do obyczajowej wolności. Literacką sławę zdobył w dużej mierze już po śmierci (w wieku 47 lat, na skutek wieloletniego nadużywania alkoholu), gdy wydano jego najbardziej znane powieści m.in. "W drodze".

** FILE ** Jack Kerouac is seen in this 1962 file photo. The original draft of Kerouac's novel ``On the Road'' will be displayed with a traveling exhibit of '50s photography at the Skidmore College gallery in Saratoga Springs, N.Y.,this fall. The novel, a staple of Beat literature, is among a group of objects augmenting ``The Tumultuous Fifties,'' scheduled Oct. 12-Dec. 16, 2002, at the Tang Teaching Museum and Art Gallery.  (AP Photo)

W książce i filmie: Sal Paradise

Zagra go: Sam Riley, który powoli wyrasta na specjalistę od grania ikon popkultury. Znany przede wszystkim jako odtwórca roli frontmana Joy Division Iana Curtisa w filmie "Control", ale wcielił się też w Marka E. Smitha z grupy The Fall w filmie "24 Hour Party People".

Neal Cassady aka Dean Moriarty (Garrett Hedlund)

W rzeczywistości: Neal Cassady - przyjaciel i towarzysz podróży Kerouaca, źródło inspiracji dla całego pokolenia bitników i nie tylko (został uwieczniony również m.in. w piosence Grateful Dead jako "psychodeliczny kowboj"). Podobnie jak Kerouac był biseksualistą, uwikłanym w romans z Ginsbergiem, ale i inne niekonwencjonalne związki, z których jeden, z zaledwie 15-letnią LuAnne, zakończył się małżeństwem i wspólną podróżą po USA. Z Jackiem Kerouakiem oczywiście. Zmarł po przedawkowaniu leków i alkoholu w wieku 42 lat.

W książce i filmie: Dean Moriarty

Zagra go: Garrett Hedlund - ostatnio znany jako Sam Flynn z filmu "Tron:Dziedzictwo", ale wcześniej widzieliśmy go również w "Czterech braciach", "Eragonie" czy "Troi".

Garrett Hedlund, recipient of the Actor of the Year Film, poses at the 13th Annual Young Hollywood Awards, Friday, May 20, 2011, in Los Angeles. (AP Photo/Chris Pizzello)

LuAnne Henderson aka MaryLou (Kristen Stewart)

W rzeczywistości: LuAnne Henderson jako 15-latka zakochała się w 19-letnim Nealu Cassadym, krótko po tym jak wyszedł z więzienia. Neal szybko rozstał się ze swoją ówczesną żoną Camille i wraz LuAnne wyruszył do Nowego Jorku, gdzie wpadł prosto "w ramiona" Kerouaca i Ginsberga.

W książce i filmie: MaryLou

Zagra ją: Kristen Stewart - która nie dała się zaszufladkować jako Bella z sagi "Zmierzch". Z powodzeniem zagrała wokalistkę Joan Jett w filmie o zespole The Runaways, a w tym roku zobaczymy ją również w mrocznej adaptacji Królewny Śnieżki. Jej rywalkę w walce o względy Deana - jego żonę Camille - w filmie gra Kirsten Dunst.

Allen Ginsberg aka Carlo Marx (Tom Sturridge)

W rzeczywistości: trudno przecenić wpływ Allena Ginsberga na kształt amerykańskiej kontrkultury. Był nie tylko pisarzem, autorem słynnego "Skowytu", który zapoczątkował poetykę bitników (a ostatnio zainspirował film "Skowyt" z Jamesem Franco). Był również czynnym działaczem społecznym, jako zadeklarowany homoseksualista wiele lat walczył m.in. o równouprawnienie mniejszości seksualnych. Przyjaźnił się też z Timothym Learym, czy Bobem Dylanem.

W książce i filmie: Carlo Marx

Zagra go: Tom Sturridge - brytyjski aktor młodego pokolenia. Miał zagrać w filmie "Jumper", ale przegrał z Haydenem Christensenem. Grał za to w m.in. w "Being Julia", czy "Radio na fali".

William S. Burroughs aka Old Bull Lee (Viggo Mortensen)

W rzeczywistości: Podobnie jak Allen Ginsberg William S. Burroughs to bohater na nie jeden, a całą serię artykułów, a nawet powieści. Pisarz, poeta i scenarzysta, ale i niezmordowany eksperymentator, wieczny obyczajowy rewolucjonista i skandalista. Przez wiele lat uzależniony od heroiny, morfiny i alkoholu, napisał szokujący "Nagi lunch" - szczerą kronikę upadku na samo dno uzależnienia. Związany przez wiele lat z Joan Vollmer (w filmie i książce - Jane, którą gra Amy Adams). W 1951 roku, w Meksyku doszło do tragedii - Burroughs zastrzelił Joan celując do szklanki z ginem, którą Joan na jego prośbę umieściła na swojej głowie...

W książce i filmie: Old Bull Lee

Zagra go: Viggo Mortensen - w świadomości wielu z nas zapisał się przede wszystkim jako Aragorn z "Władcy Pierścieni". Ale grał również w takich filmach jak "Droga Carlito", "G.I. Jane", "Historia przemocy", a ostatnio - "Niebezpieczna metoda". Nie mówiąc o tym, że jest również muzykiem i malarzem.

03.12.2008 LODZ , PL. DABROWSKIEGO , TEATR WIELKI , XVI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF THE ART OF CINEMATOGRAPHY - PLUS CAMERIMAGE , MIEDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI AUTOROW ZDJEC FILMOWYCH . AKTOR VIGGO MORTENSEN ODBIERZE NAGRODE ZA SZCZEGOLNA WRAZLIWOSC WIZUALNA . JEST ZNANY MIEDZY INNYMI Z TRYLOGII " WLADCA PIERCIENI " , GDZIE GRAL  ARAGORNA - KROLA GONDORU ORAZ Z FILMU " HISTORIA PRZEMOCY " .  NZ. VIGGO MORTENSEN  FOT. MARCIN STEPIEN / AGENCJA GAZETA

No to w drogę!