Andrzej Sapkowski nie będzie współpracował z Netfliksem przy ''Wiedźminie''

Amerykańska telewizja wyprodukuje serial na podstawie ''Wiedźmina'', jednak bez pomocy Sapkowskiego. Pisarz komentuje.
Tylko prawdziwy fan Tylko prawdziwy fan "Wiedźmina" ma szansę na komplet punktów w tym quizie Gazeta.pl/ CD Projekt RED

''Wiedźmin'' bez Sapkowskiego?

Kiedy 8 miesięcy temu Netflix ogłosił, że wyprodukuje ''Wiedźmina'', byliśmy w siódmym niebie. Amerykańska telewizja zdradziła, że jednym z reżyserów ich serialu na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego będzie Tomek Bagiński. Według pierwszych doniesień to właśnie sam autor wiedźmińskiej sagi miał być konsultantem kreatywnym produkcji.

Cieszę się, że Netflix stworzy adaptację moich opowiadań dla fanów, zachowując wierność materiałowi źródłowemu i motywom, pisaniu których poświęciłem ponad trzydzieści lat - powiedział wtedy Sapkowski. - Jestem niezmiernie zadowolony z naszej współpracy i zespołu, któremu przypadło zadanie ożywienia bohaterów moich książek.

Andrzej Sapkowski stworzył bogaty i niezapomniany świat - z jednej strony pełen magii, a zarazem tak znajomy - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netfliks ds. seriali międzynarodowych. - Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że będziemy mogli pokazać ten świat naszym użytkownikom - dodał.

Teraz okazuje się, że Andrzej Sapkowski nie będzie zaangażowany w produkcję.

Andrzej Sapkowski Andrzej Sapkowski Fot. Łukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Pisarz komentuje sprawę

W wywiadzie dla portugalskiego serwisu JPN pisarz zdradził, że nie będzie konsultantem przy "Wiedźminie":

- W przypadku wszystkich adaptacji, czy to pierwszej, czy ostatniej, nigdy nie jestem związany z tworzeniem. Z mojej perspektywy książka to książka, a adaptacja to adaptacja. Tak jak Kipling powiedział o wschodzie i zachodzie: tam jest wschód, a tam zachód. Nigdy się nie spotkają. Adaptacja i oryginał nigdy nie będą takie same. Osoba robiąca adaptację musi się na tym znać - powiedział w JPN.

Twórca przygód Geralta z Rivii potwierdził, że podpisał kontrakt z Netfliksem, jednak nie może zdradzić żadnych szczegółów.

Wiedźmin Wiedźmin Wiedźmin

Co wiemy o ''Wiedźminie'' Netfliksa?

Wiemy, że reżyserem kilku odcinków ''Wiedźmina'' będzie Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara twórca animowanej ''Katedry''. Producentką wykonawczą i scenarzystką została Lauren Schmidt Hissrich, współautorka drugiego sezonu netfliksowego ''Daredevila''.

Na swoim Twitterze producentka pokazała fanom stronę tytułową skryptu ''Wiedźmina''.

Na innym zdjęciu zaznaczyła lokalizacje, w których prawdopodobnie będzie rozgrywać się akcja serialu. Są to: Cintra, Vengerberg, Blaviken, Creyden, Zarzecze (Riverdell), Ban Ard, Kaer Morhen i Wzgórze Sodden.

Hissrich skasowała fotografię ze swojego profilu (można znaleźć ją w Internecie) i zamieściła nową, bez widocznego logo:

Wiedźmin Geralt, bohater książek A. Sapkowskiego, w grze 'Wiedźmin: Dziki Gon' Wiedźmin Geralt, bohater książek A. Sapkowskiego, w grze 'Wiedźmin: Dziki Gon' fot. CD Projekt RED

Kiedy zobaczymy pierwszy sezon nowego ''Wiedźmina''?

Data premiery ''Wiedźmina'' nie jest jeszcze znana, ale na stronie Netfliksa pojawił się oficjalny opis serialu: "Wiedźmin Geralt, zmutowany łowca potworów, szuka swojego miejsca w świecie, gdzie ludzie często okazują się gorsi niż najstraszniejsze monstra".

Przypominamy: Wiedźmin Sapkowskiego powraca w książce "Szpony i kły". Tylko u nas pierwsze opowiadanie ze zbioru! >>