Marilyn Monroe nie chciała zrobić tego zdjęcia przez 5 lat. Dziś jest kultowe

Philippe Halsman zasłynął ze zdjęć skaczących gwiazd. Jego prace można zobaczyć na warszawskiej wystawie.
Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Philippe Halsman

Marilyn Monroe, fot. Philippe Halsman

5 lat próbował skłonić Marilyn Monroe do tego zdjęcia. Kultowy wizerunek skaczącej aktorki autorstwa wybitnego fotografa Philippe Halsmana to jedna z fotografii, którą już teraz można zobaczyć na wystawie Sławy, Gwiazdy, Osobowości w warszawskim domu akucyjnym Desa. Następnie słynne zdjęcia pójdą pod młotek. Cena wywoławcza "skaczącej Marylin" to 7 tys. złotych.

Oprócz Marylin pod młotek pójdą fotografie takich gwiazd, jak Audrey Hepburn, Catherine Deneuve, Marleny Dietrich czy Faye Danaway.

Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Philippe Halsman

Marilyn Monroe, fot. Philippe Halsman

Philippe Halsman stał się sławny dzięki kultowej serii zdjęć skaczących gwiazd. Jest autorem m.in. najsłynniejszej fotografii Alberta Einsteina i unoszącego się w powietrzu Salvadora Dali. Zamarzył sobie, aby do tego panteonu gwiazd dołączyła także Marilyn Monroe. Ta długo nie chciała zgodzić się na sesję. Marilyn w końcu skoczyła. Zdjęcie pochodzi ze słynnej serii zdjęć Halsmana do magazynu ''Life''.

Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Bern Stern

Marilyn Monroe, fot. Bern Stern

To nie jedyne zdjęcie najsłynniejszej aktorki świata, które pojawi się na aukcji. Uwagę przykuwa fotografia Berta Sterna, który był autorem ostatniej sesji gwiazdy, która odbyła się na sześć tygodni przed jej śmiercią w 1962 roku. Zdjęcie przedstawia półnagą aktorkę okrytą jedynie różową woalką.

Cena wywoławcza to 8 tys. złotych.

Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Murray Garrett

Marilyn Monroe, fot. Murray Garrett

                           

Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Andre de Dienes

Marilyn Monroe, fot. Andre de Dienes

Unikatem jest także fotografia Andre de Dienesa pochodząca z czasów, kiedy Marilyn Monroe była jeszcze szatynką - Normą Jeane. Cena wywoławcza: 3 tys. złotych.

Marilyn Monroe Marilyn Monroe fot. Lawrence Schiller

Marilyn Monroe, fot. Lawrence Schiller

W katalogu znalazły się także zdjęcia Monroe autorstwa Miltona H. Greene'a, Murraya Garetta, Lawrence'a Schillera i Bruno Bernarda, który dokumentował przemianę Normy Jeane w zmysłową Marilyn Monroe.

Audrey Hepburn Audrey Hepburn fot. Douglas Kirkland

Audrey Hepburn, fot. Douglas Kirkland

Zdjęcie Audrey Hepburn autorstwa Douglasa Kirklanda, które będzie licytowane na aukcji, jest wspomnieniem z filmu 'Jak ukraść milion dolarów', w którym gwiazda zagrała główną rolę. Pochodząca z sesji promocyjnej filmu fotografia to jeden z najsłynniejszych wizerunków Hepburn. Cena wywoławcza: 8 tys. złotych.

Kalina Jędrusik Kalina Jędrusik fot. Tadeusz Rolke

Kalina Jędrusik, fot. Tadeusz Rolke

Nie zabraknie polskich akcentów - uwagę przykuwa fenomenalne zdjęcie Kaliny Jędrusik autorstwa Tadeusza Rolke - jednego z najwybitniejszych autorów w historii polskiej fotografii. Artysta urodzony w 1929 roku uznawany jest za prekursora polskiej fotografii reportażowej. To on wykonał zdjęcia, dzięki którym możemy oglądać powojenne ruiny i odbudowę Warszawy. Rolke zasłynął też z dokumentowania codziennego życia warszawiaków z lat 80. oraz z wyjątkowych portretów m.in. Tadeusza Konwickiego, Andrzeja Wajdy i Czesława Niemena.

Marlene Dietrich Marlene Dietrich fot. Luc Fournol

Marlene Dietrich, fot. Luc Fournol

                   

Brigitte Bardot Brigitte Bardot fot. Andre Sas

Brigitte Bardot, fot. Andre Sas

Katalog uzupełniają zdjęcia przedstawiające gwiazdy muzyki - Davida Bowiego, Micka Jaggera, Rolling Stones'ów, Beatlesów, Grace Jones, a nawet Lady Gagę. W katalogu znalazły się także najsłynniejsze modelki świata, na aukcji pojawią się migawki z wybiegu młodziutkiej Kate Moss, Naomi Campbell czy żony Nicolasa Sarkozy'ego - Carli Brunni.

Brigitte Bardot Brigitte Bardot fot. Jean Barthet

Brigitte Bardot, fot. Jean Barthet

                                

Audrey Hepburn Audrey Hepburn mat. prasowe

Audrey Hepburn

Wystawa obiektów: 9-19 kwietnia 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Fotografia Kolekcjonerska. Sławy, Gwiazdy, Osobowości: 19 kwietnia 2018, godz. 20, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji >>