W ciąży w życiu, ale nie na ekranie - jak ukryć brzuszek w serialu?

Kilkuletni kontrakt serialowy nie musi przekreślać prywatnych planów, także tych związanych z dziećmi. Wiele aktorek w trakcie pracy w telewizji zachodzi w ciążę. Nie zawsze jednak w tym momencie scenarzyści chcą lub mogą wpisać w scenariusz wątek z niemowlakiem. W związku z tym twórcy seriali muszą wykazać się kreatywnością. Jakie sposoby stosowali w przypadku znanych aktorek, by ukryć ich brzuszki?

Luźne ciuchy

Seks w wielkim mieścieSeks w wielkim mieście to opowieść o Carrie Bradshaw (w tej roli Sarah Jessica Parker), wiecznej singielce, poszukującej miłości i jednocześnie korzystającej z wszelkich możliwości, jakie daje mieszkanie w Nowym Jorku.

Co prawda niektóre jej przyjaciółki w pewnym momencie rodzą dzieci, ale chyba nikt nie wyobraża sobie, że w którymś odcinku i Carrie miałaby zostać mamą? Dlatego kiedy Sarah Jessica Parker zaszła w ciążę, kamerzyści i scenografowie musieli zacząć się nieźle gimnastykować, żeby ukryć powiększający się brzuszek aktorki.

Z pomocą przyszła też stylistka Patricia Field, która odpowiadała za garderobę bohaterek serialu - Carrie przez pewien czas nosiła mniej obcisłe ciuchy niż zazwyczaj.

Luźne ubrania - teoretycznie zupełnie bez powodu - w pewnym momencie zaczęła również nosić Monica z serialu Przyjaciele.

W dziesiątej (ostatniej serii) bohaterka razem z mężem Chandlerem czekają na narodziny dziecka (potem okazuje się, że bliźniaków), które ma oddać do adopcji nastolatka - oni sami nie mogą bowiem mieć dzieci. Tymczasem właśnie w tym momencie Courteney Cox grająca Monikę, jest w ciąży.

Oczywiście, jej stanu nie można wpisać w scenariusz i dlatego Monica zmienia styl: zamiast obcisłych sweterków zaczyna nosić luźne bluzki-tuniki. Dzięki temu widzowie mają nie zauważyć, że aktorka spodziewa się dziecka. Uważna osoba, tym bardziej jeśli wie, że coś jest na rzeczy, zauważy jednak choćby w ostatnim odcinku, że brzuszek Cox (na zdjęciu trzecia z prawej) się zaokrąglił.

Przyjaciele

Rekwizyty

Nie tylko luźne (często dodatkowo czarne) ubrania pozwalają scenarzystom uniknąć wpisywania ciąży w fabułę serialu. Często w jej ukryciu pomagają także różne rekwizyty.

Julia Louis Dreyfus ma dwoje dzieci i w obie ciąże zaszła w czasie, gdy grała w jednym z najpopularniejszych sitcomów w historii amerykańskiej telewizji - Kronikach Seinfelda.

Seinfeld

Pierwszy brzuszek aktorki producenci musieli ukrywać w trakcie kręcenia trzeciej serii, a drugi w czasie realizacji odcinków ósmego sezonu. W obu przypadkach grana przez Julię Louis Dreyfus Elaine zaczęła nosić luźne swetry lub płaszcze, których nie zdejmowała po wejściu do pomieszczenia. W dodatku często nosiła przed sobą duże pudła, a gdy siadała na kanapie, trzymała w rękach poduszkę, którą zakrywała brzuch.

How I Met Your MotherCiekawie sprawę rozegrali twórcy How I Met Your Mother, którzy w tym samym momencie musieli radzić sobie z ciążami dwóch głównych aktorek serialu: Alyson Hannigan i Cobie Smulders. Oni też często sięgali po różne rekwizyty. To dlatego obie zaczęły nosić duże torebki (na zdjęciu Smulders jako Robin), a grana przez Hannigan Lily grała na gitarze.

Producenci How I Met Your Mother postanowili też jednak puścić oko do tych widzów, którzy wiedzieli o ciąży aktorek. Dlatego Hannigan pewnego razu chowa brzuch za globusem, a innym razem pokazuje go bez żadnych oporów, ponieważ... jej bohatera wzięła udział w konkursie jedzenia hot dogów.

How I Met Your Mother

Tycie na ekranie

Także inne serialowe bohaterki nagle zaczynały tyć na ekranie, co miało związek z ciążami grających je aktorek. Jednym z pierwszych i bardziej znanych przypadków była Daphne z sitcomu Frasier.

Jane Leeves zaszła w ciążę w momencie, w którym jej postać dopiero zaczynała związek, więc scenarzyści nie chcieli, by w tym momencie w fabule pojawiło się dziecko. Dlatego dodatkowe kilogramy postanowili wytłumaczyć widzom nadmiernym jedzeniem wynikającym ze stresu.

Frasier

Daphne w pewnym momencie tak bardzo przytyła, że skończyło się wyjazdem na obóz odchudzający... czyli w życiu urlopem macierzyńskim (z drugą ciążą aktorki poszło łatwiej, wpisano ją w scenariusz).

Napięcie zajadała również bohaterka Chirurgów - Lexie. W pewnym momencie tak bardzo przejmowała się problemami jakie spowodował jej związek z przyjacielem partnera jej starszej siostry, że obsesyjnie zajadała się słodyczami, a to wpłynęło na duży wzrost wagi. Oczywiście przy okazji ciężarna aktorka nie omieszkała często stawać za różnymi blatami, często w jej rękach pojawiały się także różne medyczne rekwizyty o sporych gabarytach. Luźny uniform lekarski też nie zaszkodził. W tym czasie grająca Lexie Chyler Leigh spodziewała się trzeciego dziecka.

Kręcimy tylko górę

Bill Cosby Show

Częstym zabiegiem stosowanym w momencie, gdy ciąża aktorki staje się widoczna, jest taki sposób kręcenia, by na zbliżeniach pokazywać tylko jej twarz i górną część ciała, a całą postać tylko z tyłu lub z daleka.

Często bohaterki nagle regularnie stają za różnymi blatami, wysokimi krzesłami... tak było choćby w momencie, gdy dziecka spodziewała się Philicia Rashad w Bill Cosby Show.

Z kolei Ana Ortiz, która w Brzyduli Betty grała siostrę tytułowej bohaterki - Hildę, chowała się choćby za fotelem fryzjerskim w salonie, który prowadziła. Pewnym rozwiązaniem były też sceny z jej udziałem, podczas których większość bohaterów - z Hildą na czele - siedziała za stołem.

Dublerka

The Secret Diary of Call Girl

Czasem rola wymaga pokazywania ciała i nie da się obejść tego inaczej, jak zatrudniając dublerkę dla ciężarnej aktorki. Tak było choćby w przypadku Billie Piper, która w serialu Sekretny dziennik call girl gra prostytutkę.

W kolejnych odcinkach drugiej serii (to wtedy aktorka spodziewała się dziecka) pojawiały się sceny seksu i wtedy przy kręceniu ujęć poniżej szyi musiała wkraczać do akcji zastępczyni Piper. Sama odtwórczyni głównej roli występowała na ekranie w trochę luźniejszych ubraniach niż wcześniej czy później.