Przyjaciele mogli wyglądać zupełnie inaczej!

O ile rola Rossa Gellera była pisana z myślą o Davidzie Schwimmerze, a szefowie stacji NBC od razu zobaczyli, że Matt LeBlanc byłby idealnym Joey'em i narzucili wręcz ten wybór twórcom serialu, to z wyborem reszty z szóstki bohaterów sitcomu Przyjaciele było więcej zamieszania. Rachel, Phoebe, Chandler i Monica mogli wyglądać zupełnie inaczej...
Rachel (Jennifer Aniston) to mama Emmy - tatą jest oczywiście Ross. Rachel (Jennifer Aniston) to mama Emmy - tatą jest oczywiście Ross. Rachel Green (''Przyjaciele'')

Rachel

Pierwszym wyborem producentów była Tea Leoni - aktorka dziś znana m.in. z filmu Dzień zagłady i z tego, że usidliła w 1997 roku Davida Duchovnego (para teraz jest jednak w separacji). O rolę Rachel starały się również Elizabeth Berkley (Showgirls, CSI: Kryminalne zagadki Miami) i... Courteney Cox. Aktorka, która w końcu została zatrudniona do zagrania Moniki, na początku była przez producentów widziana w roli kobiety, która ucieka w pierwszym odcinku sprzed ołtarza i zaczyna nowe życie.

Tea Leoni, Elizabeth Berkley, Courteney Cox

Chandler Chandler Przyjaciele

Chandler

Czy ktoś wyobraża sobie innego Chandlera? A jednak, nie dość, że rolę proponowano najpierw innym aktorom, to poważnie rozważano, czy nie powinien być gejem. Dopiero gdy producenci poznali Matthew Perry'ego, postanowili, że trzeba popracować nad zmianą scenariusza tak, by dopasować trochę Chandlera do warunków Perry'ego.

Najpierw jednak producenci zaproponowali rolę Jonowi Cryerowi. Nie udało się jednak dojść do porozumienia z aktorem i podpisać kontraktu. Następnym wyborem był Jon Favreau, ale też nie wyszło. Aktor jednak pojawił się potem gościnnie w Przyjaciołach - zagrał Pete'a Beckera, milionera, z którym przez pewien czas spotykała się Monica.

Jon Cryer, Jon Favreau

Monica Monica Przyjaciele

Monica

To Courteney Cox zaproponowała producentom, żeby rozważyli jej kandydaturę do roli Moniki, choć ci widzieli w niej serialową Rachel. Zanim jednak to ona ostatecznie dostała pracę, kilka aktorek odrzuciło tę propozycję (ciekawe, czy po dziś dzień żałują, wiedząc, że w dziesiątej serii mogłyby zarabiać milion dolarów za odcinek?).

Producenci najpierw zaproponowali pracę Janeane Garofalo, a gdy ta podziękowała, zwrócili się do Jami Gertz. Później przesłuchiwali wiele aktorek, a wśród nich oprócz Cox znalazła się m.in. Leah Remini (pojawiła się w pierwszej serii jako Lydia - rodząca w tym samym czasie co Carol fanka koszykówki).

Janeane Garofalo, Jami Gertz, Leah Remini

Phoebe Buffay Phoebe Buffay Przyjaciele

Phoebe

Postrzelona Phoebe została w końcu zagrana przez Lisę Kudrow, ale wcześniej tę rolę producenci zaoferowali Lar Park Lincoln, znanej przede wszystkim ze spin offu opery mydlanej Dallas - Knots Landing. Aktorka odrzuciła jednak tę propozycję.