Stellan, Alexander i... Poznaj klan Skarsgardów

Fani serialu True Blood znają doskonale Alexandra Skarsgarda, a miłośnicy filmów Larsa von Triera czy cyklu Piraci z Karaibów jego ojca Stellana. Jednak nie tylko oni w tej rodzinie są związani z show-biznesem.
Stellan Skarsgard Stellan Skarsgard AP/Matt Sayles

Stellan Skarsgard

Data urodzenia: 13 czerwca 1951 roku

Zaczął występować pod koniec lat 60. ubiegłego wieku, w ciągu następnych 20 lat zyskał dużą popularność w rodzinnej Szwecji. Później przyszedł czas na międzynarodową sławę, której początkiem była nagroda za rolę w filmie Prostoduszny morderca na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Ma na koncie wiele ról, m.in. w Przełamując fale czy Tańcząc w ciemnościach Larsa von Triera, Duchy Goi Milosa Formana, Ronin Johna Frankenheimera czy dwóch częściach cyklu Piraci z Karaibów oraz musicalu Mamma Mia!.

Ma na koncie dwa małżeństwa: z My Skarsgard mają szóstkę dzieci, pobrali się w 1975, a rozwiedli w 2007 roku; w 2009 roku poślubił Megan Everett, z którą ma prawie trzyletniego syna.

Alexander Skarsgard (True Blood) na imprezie HBO. Alexander Skarsgard (True Blood) na imprezie HBO. AP/Dan Steinberg

Alexander Skarsgard

Data urodzenia: 25 sierpnia 1976 roku

Występował już jako dziecko i zdobył sławę w swojej ojczyźnie, ale jako szesnastolatek postanowił, że woli skupić się na nauce. W wieku 19 lat wstąpił do wojska. Potem studiował m.in. w Nowym Jorku, a gdy po kilku miesiącach spędzonych w tym mieście wrócił do Szwecji, zaczął znowu grać (i znowu stał się bardzo popularny).

Chociaż został zauważony choćby w filmie Zoolander czy serialu Generation Kill: Czas wojny, prawdziwy międzynarodowy sukces przyniosła mu rola wampira w True Blood.

W 2003 roku napisał scenariusz i wyreżyserował krótkometrażowy film Att döda ett barn.

Gustaf Skarsgard  Gustaf Skarsgard SCANPIX SWEDEN/JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX

Gustaf Skarsgard

Data urodzenia: 12 listopada 1980 roku

Pojawia się na ekranie od 1984 roku. Do tej pory chyba najbardziej znanym filmem, w którym zagrał, jest produkcja Niepokonani wyreżyserowana przez Petera Weira. W Polsce kręci teraz krótkometrażowy film The Big Leap.

Ma też na koncie wyreżyserowany przez siebie krótki metraż Människor helt utan betydelse (był też scenarzystą tego filmu).

Sam Skarsgard Sam Skarsgard http://www.stellanonline.com

Sam Skarsgard

Data urodzenia: 5 czerwca 1982 roku

W 1987 roku wystąpił u boku ojca w filmie Jim & piraterna Blom. Pracował też przy produkcji kilku filmów, m.in. krótkometrażowego Skuggvärld.

Przede wszystkim jest jednak... lekarzem, czyli poszedł w ślady swojej matki.

Bill Skarsgard Bill Skarsgard REUTERS/THOMAS PETER/FORUM

Bill Skarsgard

Data urodzenia: 9 sierpnia 1990 roku

W 2000 roku pojawił się u boku brata Alexandra w filmie White Water Fury. Występuje w kinie i w telewizji. W 2010 roku zagrał główną rolę w szwedzkiej produkcji Pod bezchmurnym niebem.

Podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie został wyróżniony nagrodą Shooting Star 2012, promującą młodych i utalentowanych aktorów z Europy (otrzymał ją także m.in. Polak Jakub Gierszał).

W tym roku premierę będzie miał film Anna Karenina, w którym główną rolę gra Keira Knightley (premiera w USA jest zaplanowana na listopad).

Eija Skarsgard Eija Skarsgard http://www.fashionmodeldirectory.com

Eija Skarsgard

Data urodzenia: 27 lutego 1992 roku

Próbuje swoich sił jako modelka (ma 179 cm wzrostu). Więcej jej zdjęć można zobaczyć na tej stronie.

Valter Skarsgard z bratem Alexandrem i mamą Valter Skarsgard z bratem Alexandrem i mamą http://www.justjared.com

Valter Skarsgard

Data urodzenia: 25 października 1995 roku

Tak jak jego bracia, gra. Na razie w jego filmografii znalazło się kilka tytułów, w tym m.in. Arn - Królestwo na końcu drogi z 2008 roku, w którym można było zobaczyć też m.in. starszego Billa. To jego ostania jak do tej pory produkcja.

Na zdjęciu z matką My i bratem Alexandrem.

Więcej o: