Mateusz Król, czyli serialowy Kazimierz Wielki urodził się w 1988 w Łodzi, gdzie ukończył wydział aktorski PWSFTviT. Jest zdobywcą Grand Prix 30. Festiwalu Szkół Teatralnych za role w spektaklach dyplomowych ''Trzy Siostry'', ''Roberto Zucco'' oraz ''Z Różewicza dyplom''.
Od 2012 roku Mateusz Król gra w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Występował również gościnnie w Teatrze IMKA, Teatrze Studio, Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrze Nowym w Łodzi oraz Teatrze Dramatycznym w Białymstoku. Zagrał w polsko-szwedzkiej produkcji pt.: "Strawberry Days" w reż. Wiktora Ericssona. Film czeka na dystrybucję w Polsce, był prezentowany na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach (w sekcji Variety Critics Choice). Na małym ekranie aktor pojawił się między innymi w serialach: ''Ojciec Mateusz'' i ''Na dobre i na złe''.
Przypominamy: "Korona królów" to błąd na błędzie. Widzowie bezlitośnie wytykają >>
Marta Bryła, czyli słynna Anna z Korony Królów urodziła się w 1993 roku. Już jako mała dziewczynka brała udział w zajęciach teatralnych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Kontynuowała swoją edukację artystyczną w Ognisku Teatralnym Haliny i Jana Machulskich, oraz rok w ich policealnej szkole. Uczyła się w Liceum Artystycznym w Warszawie o profilu teatralnym. Obecnie jest studentką III roku Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im Ludwika Solskiego we Wrocławiu.
Prace przed kamerą zaczynała od epizodów w serialach ''Barwy szczęścia'' i ''M jak miłość''. W lutym 2017 roku wygrała rolę Oliwii Popławskiej w serialu ''Na dobre i na złe''. Zagrała również w filmie ''Podatek od miłości'' w reż. Bartka Ignaciuka, którego premiera zapowiedziana jest na 2018 rok.
Halina Łabonarska, czyli Królowa Jadwiga z serialu "Korona królów" jest absolwentką Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1978 roku w filmie Agnieszki Holland ''Aktorzy prowincjonalni''. Za swoją rolę otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych ''Młodzi i Film''.
Zagrała m.in. w ''Europa, Europa'' (reż. Agnieszka Holland), ''Podróży do Arabii'' i ''Smoleńsku'' (reż. Antoni Krauze), ''Kobiecie i kobiecie'' (reż. Ryszard Bugajski), ''Pensji pani Latter'' (reż. Stanisław Różewicz), ''Vinci'' (reż. Janusz Machulski), czy ''Joannie'' (reż. Feliks Falk).
Na małym ekranie zadebiutowała w 1970 roku grając w spektaklu Teatru Telewizji ,,Gody życia". W kolejnych latach wystąpiła w ponad 40 przedstawieniach Teatru Telewizji, za które otrzymała liczne wyróżnienia m.in. na sopockim Festiwalu "Dwa Teatry" główną nagrodę żeńską za rolę Heleny w ,,Kluczu'' (reż. Wojciech Smarzowski) w 2005 roku, a także nagrodę Grand Prix za rolę Żony w ,,Norymberdze" (reż. Waldemar Krzystek) w 2007 roku. W tym roku widzowie Jedynki podziwiali aktorkę w spektaklu "Listy z Rosji" (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).
Od 2005 roku występuje w stołecznym Teatrze Ateneum. W 2015 roku została laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Teatralnej.
W 2017 roku została nagrodzona Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem ,,Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" za wybitne role teatralne.
Wiesław Wójcik to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w latach 1969-70, Teatrze Rozmaitości w Krakowie w latach 1970-71 oraz w Starym Teatrze w Krakowie w latach 1977-89.
Znany z roli towarzysza Jodły w filmie ''Człowiek z marmuru'' reż. Andrzej Wajda. Występował również w takich produkcjach jak ''Ciuciubabka'' (reż. Radosław Piwowarski), ''Katyń'' (reż. Andrzej Wajda), ''Śmierć jak kromka chleba'' (reż. Kazimierza Kutz).
Wiesław Wójcik występował także w serialach ''Czas Honoru'' oraz ''Złotopolscy''.
Przypominamy: Wiceminister kultury o Koronie Królów: "Zgniłem jak to zobaczyłem" >>
Anna Grycewicz, grająca Kunegundę Łokietkównę urodziła się w 1979 roku w Białymstoku. W 2003 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 2005 należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie.
Anna Grycewicz zagrała m.in. w filmach: ''Idealny facet dla mojej dziewczyny'' (2009), ''Król życia'' (2015), ''Konwój'' (2016), ''Facet (nie)potrzebny od zaraz'' (2014), a także w serialach: ''Zbrodnia'', ''Paradoks'', ''Sprawiedliwi'', ''Tango z aniołem'' i ''Na Wspólnej''. Znamy ją także z przedstawień Teatru Telewizji.
Przypominamy: ''Korona królów'': Ilona Łepkowska odpowiedziała na falę krytyki. Przypomina o ważnym szczególe >>
Karina Seweryn w "Koronie królów" wciela się w Egle, dwórkę Aldony. Aktorka urodziła się w 1978 roku. W 2001 roku ukończyła szkołę teatralną w Krakowie.
Karinę Seweryn możemy zobaczyć w filmach: ''Vinci'', ''Bóg w Krakowie'', ''Kochaj'', ''Ryś''. Zagrała także w wielu serialach, m.in. w "Drugiej szansie", "Aż po sufit", "Powiedz TAK!", "Baron 24", "Prawie Agaty", "Przepisie na życie", "Hotelu 52" czy "Blondynce".
Paulina Lasota w serialu "Korona królów" wciela się w Cudkę, drugą dwórkę Aldony. Aktorka urodziła się w 1994 roku. Jest studentką Wydziału Aktorskiego PWSFTV i T w Łodzi. Gra w serialu "Korona królów" jest jej pierwszą dużą rolą.
Robert Gonera, czyli serialowy Jan Grot, urodził się w 1969 roku. Ukończył PWST we Wrocławiu. Zadebiutował na deskach teatru w roli Motła Kamzoila w musicalu "Skrzypek na dachu" na scenie Operetki Wrocławskiej. Zasłynął z roli Adama Boreckiego w "Długu" za którą otrzymał Orła w kategorii Najlepsza główna rola męska (1999 rok).
Zagrał w takich filmach, jak ''Małżowina'', '' Big Love'', ''DJ'' i czekająca na premierę ''Studniówk@'', a także w serialach: ''Belfer'', ''Przepis na życie'', ''Czas honoru'', ''Oficerowie'', ''Glina'' i ''M jak miłość''.
Przypominamy: ''Korona królów'' - wszystko, co musicie wiedzieć o serialu TVP >>