"Korona królów" to nowy ulubiony serial Polaków. 5 mln widzów, 60 proc. to kobiety

Od rozpoczęcia emisji mija drugi tydzień, a "Korona królów" już bije rekordy popularności. Pomagają jej w tym... negatywne komentarze.
'Korona królów' 'Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

''Korona królów'' to hit TVP

''Błąd na błędzie!'',''Kostiumy uszyte z poliestru'' i ''Słaba gra aktorska'' - takie komentarze można było przeczytać w sieci po emisji pierwszych odcinków 'Korony królów'. I chociaż TVP początkowo oberwało w Internecie, to ostatecznie okazało się, że ich kostiumową telenowelę pokochały miliony Polaków.

W pierwszym tygodniu emisji ''Koronę królów'' oglądało średnio 3,09 mln osób, a w serwisie VoD.TVP.pl serial zanotował 1,91 mln wyświetleń, co daje... 5 mln widzów i to zaledwie po pięciu pierwszych odcinkach! Za przedpremierowe epizody zapłacono ponad 8 tys. razy.

- To już swego rodzaju fenomen. Niesłychane ożywienie na temat serialu w mediach społecznościowych, nawet nieuzasadniona krytyka, na pewno nam nie szkodzi - powiedział Jakub Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

'Korona królów' - serial historyczny TVP 'Korona królów' - serial historyczny TVP fot. Marcin Makowski, mat. prasowe TVP

Kto ogląda "Koronę królów" ?

W serwisie nadawcy 60 proc. oglądających ''Koronę królów'' stanowią kobiety. Najwięcej, bo aż 30 proc. fanów serialu ma od 25 do 34 lat. niemal 20 proc. widzów jest w wieku 18-24, a prawie 18 proc. ma od 35 do 44 lat - podaje serwis Wirtualnemedia.pl.

Telenowelę chętnie oglądają także Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii.

'Korona królów' - serial TVP 'Korona królów' - serial TVP fot. Marcin Makowski mat. prasowe TVP

Czemu ''Korona królów'' jest tak popularna?

Jak twierdzi Jakub Sufin z TVP serial został wyemitowany w idealnym momencie - w sezonie między ramówką jesienną a wiosenną. - Produkcja o takiej tematyce była też oczekiwana przez widzów - twierdzi.

A co z falą krytyki w Internecie? Okazuje się, że dzięki nieprzychylnym komentarzom 'Korona królów' stała się jeszcze popularniejsza.

- Niesłychane ożywienie na temat serialu w mediach społecznościowych, nawet nieuzasadniona krytyka, na pewno nam nie szkodzi. Wiele osób, które przeczytają opinię o ''Koronie królów'', chce samemu sprawdzić serial - zdradza Sufin.

Przypominamy: ''Korona królów'': Ilona Łepkowska odpowiedziała na falę krytyki. Przypomina o ważnym szczególe >>

Korona królów Korona królów Fot. Marcin Makowski / PAT

Jak podaje zespół Press Service od 1 do 7 stycznia w mediach opublikowano 8,1 tys. informacji na temat ''Korony królów''. Ponad 80 proc. stanowiły wpisy i komentarze w serwisach społecznościowych, a 17 proc. materiały z portali internetowych.

Korona królów
Zespół PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Największą popularność 'Korona królów' zdobyła na Facebooku, gdzie pojawiło się 4,6 tys. materiałów. Na Twitterze było ich 1,5 tys.

Korona królów Korona królów Fot. Marcin Makowski / PAT

"Korona królów" źródłem memów

Serial historyczny TVP staje się kultowy nie tylko dzięki rekordowej oglądalności. W sieci codziennie pojawiają się nowe memy i przeróbki inspirowane 'Koroną królów'. Oto niektóre z nich:

memy
Fot. Kwejk.pl

memy
Fot. Sekcja Gimnastyczna | FB

Korona królów memy
źródło: Facebook

'Korona Królów' 'Korona Królów' mat. prasowe

''Korona królów'' jak ''Gra o tron''

A tak wyglądałoby połączenie ''Gry o tron'' i ''Korony królów'':

'Korona królów' - serial historyczny TVP 'Korona królów' - serial historyczny TVP fot. Marcin Makowski, mat. prasowe TVP

Czy teraz macie ochotę obejrzeć "Koronę królów" ?

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do obejrzenia ''Korony królów'' (my się wciągnęliśmy). Jeśli tak, możecie oglądać ją w TVP 1 od poniedziałku do czwartku o godz. 18:30.

''Korona królów'' opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370. Akcja serialu rozpoczęła się niedługo przed śmiercią Władysława Łokietka, ojca Kazimierza.

Za reżyserię odpowiada Wojciech Pacyna. Scenariuszem zajęła się sama królowa polskich seriali - Ilona Łepkowska. Za kostiumy odpowiada Elżbieta Radke, która ma doświadczenie w filmach historycznych - w latach 80. odpowiadała za kostiumy do 'Królowej Bony' i 'Ojca królowej'.

Kto znalazł sie w obsadzie? W rolach głównych występują Halina Łabonarska, Mateusz Król, Marta Bryła, Wiesław Wójcik i Marcin Rogacewicz. Oprócz nich zobaczymy też Paulinę Lasotę i Piotra Gawrona-Jedlikowskiego.

Przypominamy: Korona Królów - kim naprawdę są aktorzy serialu TVP [GALERIA] >>

Komentarze (173)
"Korona królów" to nowy ulubiony serial Polaków. 5 mln widzów, 60 proc. to kobiety
Zaloguj się
 • w.s3

  Oceniono 159 razy 79

  Popularność serialu świadczy o kondycji umysłowej społeczeństwa. Przykre ale prawdziwe.

 • remo29

  Oceniono 90 razy 58

  A czego się spodziewaliście, skoro największą oglądalność mają takie gnioty jak "Trudne sprawy"? Toż "Korona królów" to takie "trudne sprawy", tylko trochę wstecz na osi czasu.

 • acototak

  Oceniono 68 razy 52

  Zenek Martyniuk tez bije rekordy popularności.

 • ziggybum

  Oceniono 112 razy 50

  Coraz częściej dochodzę do wniosku, że wszystko co działo się od roku ok. 2005-6 - czyli rządy PiS i PO - sprowadziły do nas z powrotem kulturalną szmirę (wróciło Disco-Polo, dziś TVP jest emanacją tandety), nacjonalizm (zaczęły się koszmarne brunatne marsze na 11 listopada), rasizm (coraz częstsze ataki na cudzoziemców w Polsce). Za czasów dominacji lewicy (1994-2005) rozwój miał kierunek znacznie bardziej pro-europejski, był swoisty snobizm na bycie lepszym, innym niż polskie badziewie. Dziś ponownie ta szmira, bycie polskim bucem, jest "trendy". Smutne.

 • mmagi

  Oceniono 74 razy 32

  chyba raczej ulubiony serial wolaków:/

 • donmarek

  Oceniono 59 razy 29

  A co w tym niby dziwnego? Jakie społeczeństwo, taka i kinematografia. I tacy wyborcy !!!

 • vidi12

  Oceniono 47 razy 23

  Telenowela zdecydowanie lepsza od M jak miłość, Złomiarze i innych

 • 174pit

  Oceniono 21 razy 21

  Podejrzewam, że popularność serialu bierze się z głodu popularnych produkcji (filmów, seriali) nt. historii Polski. Sam go zresztą odczuwam.
  Tylko dlaczego to musi być taka słabizna pod każdym względem?
  Dlaczego do własnej historii podchodzimy na klęczkach?
  Dlaczego zawsze musimy się nadymać jak balon?
  Dlaczego to zawsze muszą być narodowe i patriotyczne jasełka?
  Jak bohaterem jest jakiś Piast, Jagiellon czy inny Piłsudski - to zawsze musi być mędrzec niedościgły, prawy i szlachetny do obrzydzenia, z miną zbolałą od świadomości (chyba wyśnionej?), że gdzieś tam w przyszłości nas rozbiorą czy podbiją.
  A przecież Piastowie czy Jagiellonowie to galeria barwnych, pełnokrwistych postaci, ludzi żądnych władzy, bezwzględnych, okrutnych, mściwych, przebiegłych, a nie cieplutkich kluseczków z czytanki dla pierwszaków.

 • elkasowa.02

  Oceniono 55 razy 21

  Podobno już największe telewizje świata ustawiają się w kolejce, żeby kupić ten wspaniały serial!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX