Ta mapa pokazuje najpopularniejsze piosenki z każdego miejsca na świecie. Będziecie zaskoczeni

Kiedy cała Europa i Stany Zjednoczone słuchają ''Perfect'' i ''Havany'', reszta świata wybiera muzykę lokalnych twórców. Mają się czym pochwalić.
Muzyczna mapa świata, The Pudding Muzyczna mapa świata, The Pudding fot. pudding.cool

Czego słucha świat?

Dziennikarze z portalu The Pudding zebrali najpopularniejsze piosenki z 3 tys. miast z całego świata i umieścili je na mapie. Twórcy brali pod uwagę wyświetlenia na Youtubie z ostatnich 30 dni. Do każdej pinezki dołączyli filmik - dzięki temu możemy od razu posłuchać utworów.

MAPA >>

Camila Cabello - 'Havana' Camila Cabello - 'Havana' fot. CamilaCabelloVEVO, kadr Youtube

Nie znacie większości z tych piosenek

Na mapie znalazły się hity, które od kilku tygodni podbijają europejskie listy przebojów - jak np. ''Havana'' Camili Cabello czy ''Gucci Gang'' Lil Pumpa. Jednak gdy oddalimy się od Europy, na horyzoncie pojawiają się piosenki, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. I tak, dzięki mapie, odsłuchaliśmy japońskiej 'LIKEY', Utworu ''Tsova'', która jest przebojem w Mozambiku czy numeru jeden Haiti - ''Blok Pam''.

Ed Sheeran - Perfect (Official Music Video) Ed Sheeran - Perfect (Official Music Video) fot. Ed Sheeran, kadr Youtube

Co mówi o nas muzyczna mapa?

Muzyczna mapa świata może powiedzieć wiele o relacjach między państwami. Okazuje się, że naprawdę nie znamy naszych wschodnich sąsiadów - kiedy nasze listy przebojów podbija znany na całym świecie utwór ''Perfect'' Eda Sheerana, w Rosji pierwsze miejsce zajmuje piosenka ''Troll'' zespołu Wriemia i Stiekło, o której większość z nas nigdy nie słyszała:

Lil Pump - 'Gucci Gang' (Official Music Video) Lil Pump - 'Gucci Gang' (Official Music Video) fot. Lil pump, kadr Youtube

Wnioski są zaskakujące

Mapa pokazuje też podziały w Ameryce Południowej - prawie cały kontynent słucha  ''Criminal'' Natti Natasha & Ozuna. Jednak Brazylia woli pozostać wierna lokalnym twórcom - mieszkańcy tańczą do ''Agora Vai Sentar'' MCs Jhowzinho & Kadinho.

A oto 10 najpopularniejszych piosenek świata według analizy The Pudding:

1. 'Perfect'
2. 'Havana'
3. 'Gucci Gang'
4. 'Criminal'
5. 'Échame La Culpa'
6. 'Mwaka Moon'
7. 'Troll'
8. 'Gummo'
9. 'LIKEY'
10. 'Dona Maria'

'Słowa najczęściej używane przez raperów' 'Słowa najczęściej używane przez raperów' fot. pudding.cool

The Pudding - wizualne artykuły

The Pudding to strona, która wyjaśnia świat za pomocą wykresów. Oprócz muzycznej mapy znajdziecie tu wizualne omówienie takich tematów, jak ''10 rzeczy, których ludzie nienawidzą u innych'', ''Czas potrzebny do poczęcia dziecka od 1995 roku'' czy ''Słowa najczęściej używane przez raperów''.

Portal ma być alternatywą dla artykułów na 10 tys. słów, których ''nikt nie czyta''. Według twórców wizualne opowiadanie o kulturze sprawia, że staje się ona bardziej dostępna.

- Nie dbamy o ilość kliknięć i nie śledzimy bieżących wydarzeń. Wybieramy tematy, których wykresy mogą być zarówno informacyjne, jak i rozrywkowe - podkreślają twórcy The Pudding, którzy sami siebie nazywają 'dziennikarzami wizualnymi'.