Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

Rodzinne, strategiczne, logiczne - wybraliśmy dla was 30 fajnych, wciągających gier, dla młodszych i starszych graczy.
gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

1. Catan (Osadnicy z Catanu)

Gra udowadniająca, że dobre gry planszowe są ponadczasowe. 'Catan' miał pierwsze wydanie 20 lat temu, a do tej pory znajduje się w grupie najlepszych planszówek świata, nieustająco podbijając serca kolejnych graczy, gotowych zawołać 'Oddam owcę za drewno!'. Budowanie osad i dróg w czasie zasiedlania wyspy Catan upływa nam na sympatycznym handlu i ciągnięciu korzyści z... rachunku prawdopodobieństwa.

2. Splendor

Dobrą grę można poznać po tym, że wraca się do niej nawet po kilkanaście razy i ciągle nie ma się dość. 'Splendor', gra w kolekcjonowanie zestawów kart, pozwalających na kupowanie kolejnych posiadłości i dalsze bogacenie się, by zdobyć prestiż w oczach możnowładców, zagości na stole wielokrotnie, przy każdej nadarzającej się okazji. Dobieranie klejnotów w wymagane zestawy jest tak proste i przyjemne, że do gry można zaprosić każdą osobę i mieć gwarancję, że chwyci od razu.

3. Abalone

Urok tej gry polega nie tylko na błyskotliwym pomyśle, ale też na wysokiej jakości wykonaniu. Gracze przepychają na planszy rzędy czarnych i białych kul, które z gracją wpadają w wyznaczone im miejsca. Zasady tłumaczy się w trzy minuty, ale całkowicie pozbawiona losowości rozgrywka dostarcza wielu godzin zabawy. 'Abalone' obsypano nagrodami na całym świecie, zostało m.in. laureatem Mensa Select.

Uwaga - objaśnienia oznaczeń w tabeli:

Losowość: wartość 1 oznacza, że gra jest kompletnie pozbawiona elementów losowych, to coś takiego jak szachy - rywalizacja dwóch umysłów. Wartość na 2 oznacza, że gra ma losowe początkowe ustawienie elementów, ale w dalszej rozgrywce już wszystko zależy od naszej strategii. Dalszy wzrost losowości oznacza coraz większy udział czynnika losowego, a coraz mniejszy wpływ naszej strategii na wynik gry. Ukoronowaniem tego jest coś takiego jak rzut kostką - całkowita losowość zabawy.

Interakcja: Niska wartość oznacza, że każdy z graczy gra praktycznie osobno, nie są w stanie sobie ani pomagać ani przeszkadzać. Wraz ze wzrostem interakcji działania graczy mają na siebie wpływ coraz bardziej, aż do sytuacji, gdy w grze nasze działania są całkowicie uzależnione od tego, co robią inni gracze. Coś jak piłka nożna.

Złożoność: Ten aspekt mówi o liczbie zasad do opanowania, zanim będziemy mogli zagrać w grę. Nie do końca odzwierciedla on trudność wygrania, która często wynika z planowania i dobrych decyzji, ale raczej mówi, ile czasu trzeba poświęcić na czytanie i tłumaczenie zasad. Złożoność na poziomie 1 reprezentuje poziom skomplikowania chińczyka czy gry w kółko i krzyżyk, a 6 to coś w zbliżonego do przepisów prawnych.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

4. Carcassonne

'Carcassonne' to jedna z prawdziwych, ponadczasowych gier familijnych - prawdziwych, czyli takich, przy których nie nudzą się dzieci, rodzice i dziadkowie. Z kafelkową grą 'Carcassonne' poradzi sobie każdy i spodoba się ona praktycznie każdemu. Nie ma tu nic skomplikowanego - bierzesz kafelek i dokładasz do planszy, budując coraz dłuższe drogi, zajmując rosnące zamki, przepychając się o dominację nad lukratywną łąką. Łatwa, ale nie banalna! W odpowiednim towarzystwie te przepychanki mogą być całkiem agresywne!

5. Dobble

Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Teraz następna! Tylko nie zwątp, każda karta łączy się z każdą zawsze i tylko jednym symbolem! 'Dobble' w poręcznej, wytrzymałej puszce można wrzucić do plecaka, torebki i zabrać ze sobą wszędzie. Ogromną zaletą tej gry jest  to, że świetnie bawią się przy niej wszyscy, bez względu na wiek.

6. 7 Cudów Świata

Buduj swoje państwo przez trzy wieki, decydując o rozwoju kulturalnym, militarnym i ekonomicznym. 'Cudem' tej gry jest błyskotliwa mechanika, która sprawia, że rozrywka jest niezwykle przyjemna i zawsze trwa tyle samo, bez względu na liczbę graczy, a można grać nawet w 7 osób! Obsypane nagrodami '7 Cudów Świata' gwarantuje niepowtarzalne, bardzo wciągające rozgrywki.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

7. Gra o Tron

O tej grze mówi się, że rozbija małżeństwa i przyjaźnie. Wszystko dlatego, że konieczność zawiązywania sojuszy i później ich zdradzania jest wpisana w tę grę. Niezwykle trudno wygrać 'Grę o Tron' bez tych nieczystych zagrywek. Obok tego wszystkiego, tej walki i nieustającej podejrzliwości, gra daje szerokie pole do popisu strategom i wymaga sporo kombinowania. Mózg paruje.

8. Talizman: Magia i Miecz

Klasyka. Najbardziej znana w Polsce gra przygodowa utrzymana w klimacie fantasy z barwnymi grafikami i szczegółowymi figurkami poprowadzi każdego w świat przygód wypełnionych walką, poszukiwaniami i wypełnianiem zadań. Za każdym razem wcielasz się w innego bohatera i stawiasz czoła nowym wyzwaniom, niejeden raz próbując uciec przed silniejszymi od siebie.

9. Dixit

Zupełnie inna niż wszystkie gry planszowe, wyróżnia się nie tylko pomysłem, ale też dużymi, pięknie ilustrowanymi, onirycznymi kartami, które poprowadzą graczy w najodleglejsze zakątki ich wyobraźni, wspomnień i marzeń. Sprawdzi się i na imprezie (szczególnie, jeśli zawęzimy temat rozgrywki) jak i w gronie rodzinnym i to niespodziewanie dobrze.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

10. Jungle Speed

Imprezowa petarda, inaczej tego się nie da nazwać. Rozrusza każde spotkanie, dosłownie. Zręczność, spostrzegawczość i refleks są wysoko cenione w tej pełnej śmiechu i wesołych okrzyków grze. Poza tym spotkacie się też z wyrywaniem sobie totemu i gonienie go po podłodze, jak spadnie. Generalnie dobrze jest przyciąć sobie paznokcie przed grą, bo może być drapieżnie.

11. Story Cubes

9 kości, 54 obrazy, nieskończona ilość opowieści. Spójrz na symbole, które wypadły na kostkach, i zacznij snuć opowieść, jakiej świat nie słyszał! Tutaj nie ma żadnych ograniczeń! Story Cubes stworzył trener kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów. Ta niewielka, obsypana nagrodami na całym świecie gra szybko okazała się nieocenioną pomocą dla nauczycieli, trenerów, terapeutów, jak również znakomitą, ćwiczącą kreatywność i wyobraźnię grą dla całej rodziny lub grona przyjaciół.

12. Puerto Rico

Klasyka nad klasykami. Gracze mogą stosować nieskończoną ilość strategii rozwoju swojej plantacji, a każda może prowadzić do sukcesu. Tutaj więcej zależy od naszych decyzji i dobrze zaplanowanych działań niż losu i szczęścia. Myślisz, że na uprawie cukru zarobisz więcej? A może lepsza będzie kawa lub tabaka? Które budynki przyniosą Ci więcej zysku?

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

13. Domek

Jak będzie wyglądał Twój wymarzony dom? Wolisz mieć dużą sypialnię z ekskluzywnym łóżkiem z baldachimem czy preferujesz przestronny salon, w którym bez trudu zmieści się pianino? Pamiętaj, by przy projektowaniu swojego "Domku" dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, gdyż później niezwykle trudno wprowadzić zmiany! 'Domek' to nieprzeciętna, bardzo przyjazna gra, idealna do zaprezentowania graczom w dowolnym wieku, wykształceniu i doświadczeniu. A te karty! Każda ma inną, szczegółową i przepiękną grafikę. W tej grze tak łatwo się zakochać...

14. Tajniacy

Bardzo wciągająca gra zespołowa, która sprawdzi się w każdym gronie i rozkręci nawet planszówkowych sceptyków. Właściwie to nie trzeba zapraszać ich do zabawy, niech popatrzą, a po 5 minutach nie będą mogli się powstrzymać i się przyłączą! Śmiech i konieczność kombinowania gwarantowane, acz gra nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności czy wiedzy. Czy już mówiliśmy, że strasznie wciąga? Nie ma szans, byście skończyli na jednej partii!

15. Wsiąść do Pociągu

Jest coś takiego w grach o pociągach, że niemal zawsze są dobre. Może temat ma szczęście do twórców, ale prawdą jest, że seria 'Wsiąść do Pociągu' jest kolejnym przykładem ponadczasowej gry tak doskonale zaprojektowanej i tak idealnie wydanej, że nieustająco zdobywa nowych wielbicieli. Co jest całkowicie uzasadnione - wystarczy, że weźmiecie do ręki karty wagonów, że zbudujecie pierwsze trasy na barwnej planszy, a gra wciągnie Was nieubłaganie. Wspaniałe uczucie!

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

16. Jenga

Wykonana z solidnego drewna, "Jenga" gwarantuje, że przetrwa lata i setki rozgrywek. To dobrze, gdyż grę można wyciągać codziennie i cieszyć się ostrożnym wyciąganiem klocków z chybotliwej wieży nieustająco. "Jenga" wymaga pewnych rąk i gotowości do przegranej i mnóstwa śmiechu, bo w tej grze wygrywają wszyscy, poza osobą, która nie zdołała utrzymać wieży w pionie! Idealna dla rozbawionego towarzystwa.

17. Cyklady

Bardzo dobra gra strategiczna, którą szybko(!) się tłumaczy. Sytuacja na planszy zmienia dynamicznie, ale co najważniejsze: często dobrze przygotowane i przemyślane zagranie może dać zwycięstwo komuś, kto wydawał się na przegranej pozycji. Wygrana dzięki mądrej taktyce, a nie szczęściu, gwarantuje olbrzymią satysfakcję z rozgrywki. No i to wykonanie! Te figurki! Te grafiki!

18. Pandemic

Gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze jako jedna drużyna grają razem, przeciwko grze, bo albo wszyscy wygrywają, albo nikt, mogą być bardzo silnym, pozytywnym doświadczeniem, o ile wybierzemy dobrze zaprojektowaną grę. "Pandemic" jest jedną z najlepszych w tej kategorii i gwarantuje Wam niezapomniane przeżycia w trakcie walki z ogólnoświatową zarazą. Uratujcie ludzkość! (A jak Wam się nie uda, to możecie spróbować jeszcze raz.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

19. Palce w Pralce

Znasz "We will rock you" Queen? Wyjmij ręce z kieszeni, włącz się w rytm i postaraj ani razu się nie pomylić! "Palce w pralce" to głośna, rytmiczna i bardzo intensywna gra, w której gracze klaszczą w rytm klasycznego utworu "We Will Rock You". Jednocześnie pokazują gesty, które mają na swoich kartach i przekazują kolejkę dalej - wywołując innych graczy ich gestami. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście (i nie słyszeliście!). Nie bez powodu ta gra była zakazana na wielu imprezach planszówkowych.

20. K2

Tak jak cały świat filmowy czeka na rozdanie Oscarów, tak cały świat planszówkowy czeka na ogłoszenie Spiel des Jahres. Ta najbardziej prestiżowa nagroda dla najlepszej gry planszowej przyznawana jest już od 1979 roku. K2 jest jedyną grą polskiego autora, która otrzymała nominację do tego planszowego Oscara w (na razie dość krótkiej) historii polskiego rynku planszówek. Nominacja z pewnością jest uzasadniona, bo K2 oddaje niezwykle wiernie emocje, klimat i trudy wysokogórskiej wspinaczki i mozolnej wędrówce w dół. Albowiem zdobycie szczytu to dopiero połowa drogi.

21. Patchwork

Gry logiczne mają to do siebie, że mogą być nudne, chyba że każde początkowe rozłożenie jest inne. Wtedy można grać jedną partię za drugą. "Patchwork", gra o ... szyciu kołdry z barwnych ścinków, jest tak naprawdę wciągającą zabawą w upychanie jak największej liczby różnie powyginanych elementów na ograniczonej przestrzeni. Doskonała, wciągająca gra, do której można zaprosić praktycznie każdego, w dowolnym wieku. A do tego rozwija wyobraźnię przestrzenną. Jak znalazł przy następnym przemeblowaniu mieszkania.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

22. Small World

Świetnie ilustrowana, doskonale wykonana gra, o bardzo ciekawym pomyśle. Każdy z graczy kontroluje wybraną przez siebie rasę, starając się, by zdominowała ona dostępne tereny, ale po kilku turach, gdy dalszy rozwój nie jest już opłacalny, gracz musi swoją rasę porzucić i zainteresować się inną. Czy słyszeliście kiedyś o czymś takim?! Nietypowe, a jednak! Tutaj przywiązanie do swojej rasy i nieskończone dbanie o jej dobro, jest raczej drogą do upadku, a nie do zwycięstwa. Wszystko dlatego, że ten świat jest po prostu za mały, by pomieścić wszystkich...

23. Agricola

Zbuduj własna chatkę, załóż rodzinę i zacznij hodowlę... krów? Owiec? Zboża? Na co masz ochotę? Podczas rozgrywki będziesz dobudowywać kolejne izby do swojej chaty, aby móc powiększyć rodzinę. Im więcej członków liczy twoja rodzina, tym więcej akcji możesz wykonać. Jednak równocześnie potrzebujesz więcej żywności, aby wszystkich nakarmić... tak jak w życiu. "Agricola" to już kultowy tytuł wprowadzający w świat doskonałych gier ekonomicznych uznanego autora.

24. Wysokie napięcie

Kolejny krok w nauce zarządzania, podejmowania decyzji i planowania. Tym razem jako producent elektryczności będziesz licytować elektrownie zasilane różnymi paliwami (wiatrem, śmieciami, węglem itp.), będziesz dbać o dostawy owych paliw (no, może do tych wiatrowych nie) aby dostarczyć prąd do jak największej liczby mieszkań. Wszystko, by się jak najbardziej wzbogacić! Wyśmienita równowaga pomiędzy wydarzeniami losowymi, a własną strategią.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

25. Kolejka

Gra, która zwróciła na siebie uwagę całego świata, więc nie można o niej nie wspomnieć. Za jej pomocą można tłumaczyć na czym polegała szara rzeczywistość PRL-u, dlaczego ludzie stali w kolejkach i dlaczego niczego nie było w sklepach. Świetna oprawa graficzna i śmiały pomysł uprzyjemnią nam stanie w niekończących się kolejkach.

26. Time's Up

Time's up to nie są zwyczajne kalambury, to są kalambury, przy których nie będziesz mógł wykrztusić słowa ze śmiechu. Tutaj nie musisz znać tych wszystkich ludzi i postaci z bajek, literatury czy popkultury występujących na kartach. Tutaj musisz pamiętać z czym się innym graczom kojarzyły dane hasła i sprytnie te skojarzenia przekazać w skróconej wersji. Genialny pomysł na zabawę, którą można odpalić w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu i rozkręcić każde spotkanie czy imprezę. Powodzenie gwarantowane!

27. Neuroshima Hex

Postapokaliptyczny świat został opanowany przez mutanty i bezwzględne maszyny Molocha. Każdy z graczy dowodzi jedną z armii. Mocna gra strategiczna polskiego autora, która podbiła serca graczy na całym świecie. Wymagająca myślenia z wyprzedzeniem, oferująca wiele dodatków, które bardzo urozmaicają, wręcz zmieniają grę, na stałe zagości na stole tych, którzy uwielbiają agresywną walkę i niszczenie armii przeciwnika.

gry gry grafika Gazeta.pl /materiały prasowe

Dobre gry planszowe wciągają na długie godziny. Wybraliśmy te najlepsze [TOP 30]

28. Robinson Crusoe

Gra, która ożywia marzenia, rozpala wspomnienia z lektury powieści Juliusza Verne'a czy Daniela Defoe. Proste reguły wspaniale komponują się z pasjonującym tematem i porywają Was ku wspaniałej przygodzie. Lądujecie na bezludnej wyspie jako grupa rozbitków i tylko łącząc siły będziecie w stanie przeżyć. Będziecie budować szałas, palisadę, bronie, będziecie tworzyć przedmioty, szukać pożywienia, walczyć z bestiami, chronić się przed złą pogodą. Przygoda czeka!

29. Terraformacja Marsa

Zastanawiasz się, jak odtworzyć atmosferę na Marsie? Jak sprawić, by dało się na nim żyć? Naukowcy wiedzą - trzeba stopić czapy lodowe, by pojawiła się woda, zainicjować wybuchy jądrowe w celu podniesienia temperatury, stworzyć warunki dla rozwoju bakterii, mikrobów i innych organizmów... Tak, to zajmie setki lat, ale na szczęście w "Terraformacji Marsa" czas liczy się nie w latach, a w pokoleniach. Niesamowitym aspektem tej gry jest fakt, iż autorowi udało się połączyć dotychczasową wiedzę naukową z bardzo przyjemną rozgrywką. Gwarantujemy, że Marsa będziecie terraformować nie raz, nie dwa.

30. Cywilizacja: Poprzez wieki

Przez wielu nazywana najlepszą grą na świecie. Niektórzy mówią, że po zagraniu w nią, nie tknie się już innego tytułu, tak jest doskonała. Inspirowana słynną "Cywilizacją" Sida Meiera, "Cywilizacja: Poprzez Wieki" onieśmieli Was początkowo księgą zasad, po czym zaczniecie czegoś w rodzaju olśnienia, gdy wszystko wskoczy na swoje miejsce, i błogiego zachwytu, gdy geniusz autora trafi Was prosto w serce. Będziecie wznosić budowle, cuda, mierzyć się z wrogimi cywilizacjami, wybierać przywódców i rozwijać armie, dbając o wzrost populacji i dobrobyt mieszkańców.