Nie żyje V.S. Naipaul. Laureat literackiej Nagrody Nobla zmarł w Londynie

Zmarł brytyjski pisarz sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2001 rok. Zmarł w swoim domu w Londynie w wieku 85 lat.

O śmierci pisarza poinformowała rodzina. Naipaul urodził się Trynidadzie i Tobago w 1932 roku, w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii. Jego ojciec, Seeperesad Naipaul, był korespondentem dla "Trinidad Guardian" i pisarzem. Naipaul kształcił się początkowo w Port-of-Spain w Queen’s Royal College, a gdy w 1950 roku wygrał stypendium Oksfordu, wyjechał na studia do Anglii. Dyplom otrzymał w 1953 roku. Po zakończeniu edukacji, do 1956 roku, pracował dla BBC jako prezenter, a od 1957 jako etatowy krytyk literatury dla "New Statesman". Mieszkając od 1950 na stałe w Wielkiej Brytanii, wyruszał w liczne podróże po Azji, Afryce i po obu Amerykach.

W swojej twórczości poruszał problemy pogranicza ras i kultur w posiadłościach rozpadającego się w XX wieku imperium brytyjskiego. Napisał wydane w Polsce książki: "Masażysta cudotwórca", "Wybory w Elwirze", "Marionetki", "W wolnym kraju", "Partyzanci", "Zakręt rzeki" oraz "Pół życia".

Nagrodę Nobla Naipaul zdobył w 2001 roku. Akademia Szwedzka zwróciła szczególną uwagę na powieść z 1987 roku "The Enigma of Arrival" oraz książki podróżnicze, w których krytycznie oceniał wpływ islamskiego fundamentalizmu na życie społeczne i instytucje polityczne w Indonezji, Iranie, Malezji i Pakistanie. W uzasadnieniu Komitet stwierdził, że przyznał nagrodę "za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas by dostrzec obecność przemilczanej historii". W 1971 roku pisarza doceniono Nagrodę Bookera za zbiór opowiadań "W wolnym kraju". W 1990 roku Naipaul otrzymał brytyjski tytuł szlachecki.

Więcej o: