E- gazety. Prasa bez wychodzenia z domu

E- prasa, e-czasopsima, e- gazety, prasa online czy prasa internetowa to nazwy określające jeden ze znaków naszych czasów. Coraz wiecej czasopism z różnych kategorii tematycznych jest wydawanych w formie papierowej i elektronicznej lub tylko elektronicznej. Rynek prasy online rozwija się, wprost proporcjonalnie do spadków na rynku prasy tradycyjnej.

E- prasa. Co to są e- gazety?

E- prasa to przede wszystkim wygoda w dostępie do informacji o świecie, wydarzeniach kulturalnych, polityce, modzie, religii, przyrodzie, historii. Bez wychodzenia z domu możemy pogłębić naszą wiedzę z interesującej nas dziedziny, zaspokoić ciekawość związaną z otaczającym nas światem czy lokalnymi wydarzeniami. Do wyboru mamy wiele elektronicznych wydań codziennych gazet czy magazynów, które skierowane są do dzieci, młodzieży, kobiet oraz mężczyzn, fanów mody, motoryzacji, modelarstwa czy polityki zagranicznej. I choć dla wielu osób e-wydania nadal czytają się gorzej niż wersje papierowe, cyfryzacja prasy raczej się nie cofnie, a kolejne tytuły rezygnują z papierowych wydań

Do prasy online zalicza się e-wydania:

  • dzienników
  • tygodników
  • dwutygodników
  • miesięczników
  • kwartalników
  • roczników
  • magazynów i innych czasopism.

Kategorie są analogiczne do tych w prasie tradycyjnej. 

E- gazety. Formaty prasy internetowej

Codzienne czytanie gazet to poranny nawyk wielu osób, jednak nie zawsze chce się nam wychodzić z domu - na przykład przez niesprzyjająca pogodę. Mimo to nadal chcemy na bieżąco wiedzieć o tym co się dzieje wokół nas. Dostęp do ulubionej, codziennej e - gazety pomoże nam szybko uzyskać niezbędne informacje czy wziąć udział w dyskusji pod wybranym artykułem. Aby w pełni korzystać z e - gazety musimy jednak opłacić abonament. Dobra wiadomośc jest taka, że za elektroniczne wydania gazet z reguły zapłacimy mniej,  niż za ich papierowe wersje, a wiele tytułów przewiduje również w ramach subskrybcji dostęp do innych artykułów, niedostępnych w papierowym wydaniu. 

W zależności od urządzenia, na jakim chcemy czytać prasę online, możemy wybierać spośród formatów:

  • pdf- do niedawna najpopularniejszy format. Świetnie sprawdzi się do czytania na komputerze, szczególnie, jeśli w danym wydaniu mamy dużo zdjęć czy grafik. Niezbyt dobrze sprawdza się na telefonach, ze względu na trudności z dostosowaniem widoku strony do wyswietlacza
  • mobi-  to format dedykowany do urządzeń marki Kindle, łatwo dopasowuje wygląd treści do urządzenia, ale tylko tej marki
  • epub- format stworzony z myślą o e-bookach i e-prasie. Nadaje się do wykorzystania na większości urządzeń i dostosowuje format treści do wyświetlacza, ale wymaga specjalnej aplikacji.

E- magazyny. Prasa dla koneserów

Magazyny to czasopisma najczęściej związane z konkretną kategorią zainteresowań lub branżą, np modą, fitnessem, kulinariami. W wersji papierowej wyróżniają się dopracowanymi wydaniami, lepszym papierem, dużą liczbą zdjęć, a co za tym idzie, też wyższą ceną. E- magazyny również stawiają na bogatą szatę graficzną, ceny są jednak odpowiednio niższe. W Polsce w ostatnich latach rozwinęła się kategoria magazynów "luksusowych", takich jak "Vouge Polska" czy "Fashion TV Magazine" z kategorii modowo- lifestylowych oraz magazynów opinii, jak "Pismo". Można wyróżnić też magazyny dla mężczyzn jako odrębną kategorię. Wśród nich są tytuły takie jak "Logo" czy "Men's Health". 

Gdzie znaleźć e- gazety? 

Poszukując prasy online o konkretnym tytule warto zacząć od strony danego tytułu, które zawsze w widoczny sposób kierują do miejsca, w którym można kupić i pobrać pojedyncze wydanie lub opłacić subskrypcję. Jeśli natomiast szukamy czegoś z określonej kategorii, warto przejrzeć oferty internetowych księgarni dla danego zakresu tematycznego i odnaleźć e- wydanie, które nas zainteresuje. Warto przeglądać także oferty promocyjne księgarni interentowych, bo często możemy trafić na czasowo otwarte dostępy do różnych wydań. 

Prasa online- prenumeraty. Sprawdzą się w Polsce?

Liczba prenumerat prasy papierowej kurczyła się wraz z rozwojem treści w internecie. Z czasem jednak okazało się, że wielu wydawcom zależy na odpłatnościach za treści w "starym stylu", tym sposobem pojawiły się subskrybcje dla e- gazet. "New York Times", "Financial Times" czy "Guardian" liczą swoje prenumeraty online w milionach, w Polsce taki trend nie jest jednak jeszcze tak widoczny. Tylko nieliczna grupa czytelników jest skłonna regularnie płacić za dostęp do treści w internecie, a wydawcy prasy papierowej stoją przed dużym wyzwaniem, jak przenieść swoich czytelników przed ekrany komputerów i telefonów, nie tracąc przychodów. 

E- prasa. Kultura

Na polskim rynku można znaleźć wiele tytułów związanych z filmem, książką, muzyką i szeroko pojętą kulturą. Niektóre z nich to:

  • "Przekrój"
  • "Kino"
  • "Netfilm"
  • "Książki. Magazyn do czytania"
  • "Ksiażki. Magazyn literacki"
    "Fanbook"
  • "Teraz Rock"
  • "Musick Magazine"
  • "Noise Magazine"
  • "Metal Hammer" i inne. 
Więcej o: