Nie żyje Jerzy Pilch. "Panie Jerzy... przecież Pan obiecywał" - wielcy żegnają pisarza

W piątek "Gazeta Wyborcza" przekazała informację o śmierci Jerzego Pilcha. Autor literackiej nagrody Nike zmarł w swoim domu w wieku 67 lat. Pisarza pożegnali politycy i twórcy kultury, w tym były premier Donald Tusk oraz Krzysztof Piesiewicz.

Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", Jerzy Pilch zmarł w swoim domu w Kielcach w piątkowe popołudnie. Miał 67 lat. - Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała dziennikowi żona pisarza. Pilch od kilku dni miał problemy z ciśnieniem, od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

W mediach społecznościowych laureata Nike pożegnali politycy, dziennikarze i twórcy kultury. 

"Jak atakują analfabeci - trudno - trzeba się bronić abecadłem”. Jerzy Pilch. R.I.P. [Spoczywaj w pokoju - red.]" - napisał były premier Donald Tusk. 

Pilcha wspominał też Krzysztof Piesiewicz, prawnik i współautor scenariuszy do filmów Krzysztofa Kieślowskiego: "Jerzy Pilch nie żyje...smutek wielki..znakomite pióro, przenikliwy autor,życzliwy i pełen empatii człowiek..Jego talent pozostawił trwały ślad w polskiej literaturze..RIP..".

Pisarza pożegnał też Robert Biedroń: "Zmarł Jerzy Pilch, pisarz i laureat nagrody literackiej Nike. Moje kondolencje dla wszystkich jego bliskich".

"W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi" - jeden z cytatów z książki "Pod mocnym Aniołem" - przytoczył Jarosław Kuźniar, dziennikarz Onetu.

"Zmarł Jerzy Pilch. Pisarz niepowtarzalnej frazy, wielkiego poczucia humoru i mrocznej duszy. Zawsze będę pamiętał jego wczesne felietony z „Polityki”, „Tezy o piciu, głupocie i umieraniu” i moją rozmowę z nim na rogu Śliskiej i Jana Pawła II. Polska literatura traci mistrza. RIP" - napisał Przemysław Szubartowicz, dziennikarz portalu wiadomo.co.

Śmierć pisarza poruszyła też przedstawicieli ukochanego klubu pisarza - Cracovii: "Panie Jerzy... przecież Pan obiecywał, miał Pan jeszcze z nami zaśpiewać, być i się cieszyć Cracovią".

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. W 1989 r. dostał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 2001 r. zaś nagrodzono go Nagrodą Literacką "Nike" za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Był też autorem m.in. powieści "Bezpowrotnie utracona leworęczność", "Marsz Polonia" czy "Wiele Demonów". Pisał m.in. dla "Polityki" i "Tygodnika Powszechnego". W tym roku wydał "60 felietonów najjadowitszych".

Więcej o: