Nie żyje prof. Maria Janion. Wybitna polska humanistka odeszła w wieku 93 lat

W niedzielę wieczorem w Warszawie zmarła prof. Maria Janion. Humanistka, krytyczka literacka i autorka ponad 20 książek miała 93 lata.

W wieku 93 lat w niedzielę 23 sierpnia zmarła w Warszawie prof. Maria Janion. Informację o jej śmierci jako pierwszy podał serwis Oko.press.

Nie żyje prof. Maria Janion. Chętnie rozprawiała się z polskimi mitami narodowymi

Maria Janion była profesorką, polską humanistką nauczycielką akademicką. Przy tym wybitną literaturoznawczynią, krytyczką literacką, a także ekspertką od polskiego i europejskiego romantyzmu. "Autorka ponad 20 książek o zasadniczym znaczeniu dla polskiej autorefleksji, m.in. 'Gorączki romantycznej' i 'Niesamowita Słowiańszczyzna'" - pisze o niej Magdalena Chrzczonowicz dla Oko.press. W swoich publikacjach prof. Janion chętnie rozprawiała się z polskimi mitami narodowymi.

Prof. Janion nie szczędziła też gorzkich słów rządzącym. "Grzechem poprzedniej władzy było niedocenianie roli twórców i pracowników kultury. Dziś obserwujemy oczywisty, centralnie planowany zwrot ku kulturze upadłego, epigońskiego romantyzmu - kanon stereotypów bogoojczyźnianych i Smoleńsk jako nowy mesjanistyczny mit mają scalać i koić skrzywdzonych i poniżonych przez poprzednią władzę. Jakże niewydolny i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny! Powiem wprost - mesjanizm, a już zwłaszcza państwowo-klerykalna jego wersja, jest przekleństwem, zgubą dla Polski. Szczerze nienawidzę naszego mesjanizmu" - pisała prof. Maria Janion w 2016 r.

Humanistka w trakcie swojej kariery zawodowo związana była m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim. Była także członkinią m.in. PAN i PAU. Wychowała wiele pokoleń polskich humanistów: pisarzy, publicystów, naukowców, wykładowców akademickich, dziennikarzy, wydawców i nauczycieli.

Zobacz wideo Klaudia promuje śląską godkę. Założyła "Gryfnie"
Więcej o: