Adam Nergal Darski skazany za obrazę uczuć religijnych. Muzyk zapowiada sprzeciw

Adam Nergal Darski ma zapłacić grzywnę w kwocie 15 tys. zł za obrazę uczuć religijnych, a także pokryć koszty sądowe w kwocie blisko 3,5 tys. zł - zadecydował sąd. Znany muzyk zapowiada, że złoży sprzeciw w tej sprawie sprzeciw.

Informację o decyzji Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów na swoim Twitterze zamieścił mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. "Nergal skazany na 15 tys. zł grzywny i 3 453 zł kosztów za obrazę uczuć religijnych przez znieważenie obrazu NMP - publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą" - napisał.

Adam Nergal Darski oskarżony za zdjęcie na Facebooku

"Oczywiście jak widać to wyrok nakazowy. Zapewne inicjuje dalsze postępowanie. Ale, w duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści. To ważna zmiana" - dodał w następnym wpisie mec. Kwaśniewski.

Zarzut przeciwko Nergalowi dotyczy wydarzeń z 25 września 2019 roku. Wówczas na jego profilu na Facebooku pojawiło się zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu jej twarzy butem. Pod fotografią znalazł się podpis "on the set", czyli "na planie".

"Nergal" będzie składał sprzeciw

Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego. - W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzonych, którzy jednoznacznie wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne - powiedziała cytowana przez Onet prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Do sprawy powołany został biegły z zakresu religioznawstwa. - Z opinii płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych - dodała Skrzyniarz. Muzyk nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i omówił składania wyjaśnień.

W rozmowie z PAP adwokat wokalisty "Behemotha" Jacek Potulski powiedział, że jeszcze we wtorek będzie składał sprzeciw wobec wyroku nakazowego Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów. - Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania - wyjaśnił.

Zobacz wideo Agnieszka Mielczarek tłumaczy się z pracy w TVP
Więcej o: