Literacka Nagroda Nobla 2021. W czwartek poznamy nazwisko zwycięzcy. Media spekulują o laureacie z Afryki

W czwartek, 7 października Akademia Szwedzka poda nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. Zostanie on ogłoszony o godzinie 13.00 przez Matsa Malma - szwedzkiego literaturoznawcę oraz sekretarza Akademii Szwedzkiej. Jak informują szwedzkie media, być może w tym roku nagroda trafi do kandydata z kontynentu afrykańskiego.

Kilka ostatnich miesięcy to dla wielu okres oczekiwania z niecierpliwością na ogłoszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W ciągu ostatnich lat Akademia Szwedzka podejmuje liczne działania, aby rozszerzyć krąg kandydatów wywodzących się spoza kultury zachodniej.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

Do kogo może trafić literacka Nagroda Nobla w 2021 roku?

Jak podaje portal Svenska Dagbladet wśród faworytów znajdują się kandydaci oraz kandydatki do literackiej Nagrody Nobla, pochodzące z kontynentu afrykańskiego czy też z Karaibów. Szwedzkie media żywią nadzieję, że być może działania podejmowane w ostatnich latach przez Akademię, znajdą odzwierciedlenie w wyborze zwycięzców. Jedną z wymienianych możliwych laureatek przez portal jest Jamaica Kincaid - 72-letnia pisarka pochodzenia karaibskiego.  

Jak podaje również portal RMF24, w rankingu możliwych laureatów, który został opublikowany w dzienniku "Dagnes Nyhheter" wytypowano 19 twórców spoza Europy oraz Ameryki Północnej.

W poszukiwaniu książkiTych 10 autorów i autorek czytaliśmy najchętniej w ubiegłym roku

Warto również wspomnieć, że Akademia Szwedzka poczyniła w ostatnim czasie kroki do rozszerzenia kobiecego grona wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jak można przeczytać na stronie internetowej nobelprize.org, spośród 117 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, tylko 16 było kobietami.

Nagorda Nobla w dziedzinie literatury - przyznawanie i historia

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jest przyznawana od 1901 roku przez Akademię Szwedzką, w której skład wchodzi 18 dożywotnio wybieranych członków (chociaż po skandalu z 2018 roku kilkoro zrezygnowało). Akademia została założona pod koniec XVIII wieku przez króla Szwecji - Gustawa III, a jej grono tworzą pisarze, literaturoznawcy oraz historycy.

Medal Nobla dla Wisławy SzymborskiejSławni pisarze, którzy nigdy nie dostali Nobla. Akademia czasem popełnia błędy

Do literackiej Nagrody Nobla kandydatów mogą zgłosić np. członkowie Akademii Szwedzkiej, poprzedni laureaci, profesorowie literatury z uczelni akademickich czy przewodniczący związków pisarzy. Uroczysta gala wręczenia nagród odbywa się zawsze 10 grudnia w budynku filharmonii sztokholmskie. Laureaci otrzymują wówczas medal, dyplom, a także nagrodę pieniężną.  

Więcej o: