Literacka Nagroda Nobla 2021. W czwartek poznamy nazwisko zwycięzcy. Media spekulują o laureacie z Afryki

W czwartek, 7 października Akademia Szwedzka poda nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla. Zostanie on ogłoszony o godzinie 13.00 przez Matsa Malma - szwedzkiego literaturoznawcę oraz sekretarza Akademii Szwedzkiej. Jak informują szwedzkie media, być może w tym roku nagroda trafi do kandydata z kontynentu afrykańskiego.

Kilka ostatnich miesięcy to dla wielu okres oczekiwania z niecierpliwością na ogłoszenie laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W ciągu ostatnich lat Akademia Szwedzka podejmuje liczne działania, aby rozszerzyć krąg kandydatów wywodzących się spoza kultury zachodniej.

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

Do kogo może trafić literacka Nagroda Nobla w 2021 roku?

Jak podaje portal Svenska Dagbladet wśród faworytów znajdują się kandydaci oraz kandydatki do literackiej Nagrody Nobla, pochodzące z kontynentu afrykańskiego czy też z Karaibów. Szwedzkie media żywią nadzieję, że być może działania podejmowane w ostatnich latach przez Akademię, znajdą odzwierciedlenie w wyborze zwycięzców. Jedną z wymienianych możliwych laureatek przez portal jest Jamaica Kincaid - 72-letnia pisarka pochodzenia karaibskiego.  

Jak podaje również portal RMF24, w rankingu możliwych laureatów, który został opublikowany w dzienniku "Dagnes Nyhheter" wytypowano 19 twórców spoza Europy oraz Ameryki Północnej.

Warto również wspomnieć, że Akademia Szwedzka poczyniła w ostatnim czasie kroki do rozszerzenia kobiecego grona wśród kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Jak można przeczytać na stronie internetowej nobelprize.org, spośród 117 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, tylko 16 było kobietami.

Nagorda Nobla w dziedzinie literatury - przyznawanie i historia

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury jest przyznawana od 1901 roku przez Akademię Szwedzką, w której skład wchodzi 18 dożywotnio wybieranych członków (chociaż po skandalu z 2018 roku kilkoro zrezygnowało). Akademia została założona pod koniec XVIII wieku przez króla Szwecji - Gustawa III, a jej grono tworzą pisarze, literaturoznawcy oraz historycy.

Do literackiej Nagrody Nobla kandydatów mogą zgłosić np. członkowie Akademii Szwedzkiej, poprzedni laureaci, profesorowie literatury z uczelni akademickich czy przewodniczący związków pisarzy. Uroczysta gala wręczenia nagród odbywa się zawsze 10 grudnia w budynku filharmonii sztokholmskie. Laureaci otrzymują wówczas medal, dyplom, a także nagrodę pieniężną.  

Więcej o: