Konkurs Chopinowski. W czwartek poznamy uczestników drugiego etapu. Szansę ma aż 16 Polaków

W nocy z czwartku na piątek (z 7 na 8 października) o godzinie 23:00 poznamy uczestników drugiego etapu 18. edycji Konkursu Chopinowskiego. W pierwszym jego etapie udział wzięło 87 osób, natomiast do drugiego może zakwalifikować się maksymalnie 40.

Późnym wieczorem dowiemy się, kto znajdzie się w drugim etapie 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. - Szansę na przejście do kolejnego etapu ma 87 pianistów z 18 krajów, w tym 16 Polaków - mówi rzecznik konkursu Aleksander Laskowski. Jak dodaje, jury zakwalifikuje do niego około 40 uczestników. Wyjaśniał, że kolejna runda zmagań to "szerszy repertuar - ballada, walc, scherzo, polonez".

Ostatni dzień pierwszego etapu Konkursu Chopinowskiego

Podczas ostatniego dnia przesłuchań pierwszego etapu zaprezentuje się 17 pianistów, w tym 4 Polaków: Adam Kałudński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik i Julia Łozowska.

Zwycięzcę Konkursu poznamy 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego - etap pierwszy

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpoczął się drugiego dnia października 2021 roku. Udział wzięło w nim 87 pianistów i pianistek spośród aż 500 chętnych. W gronie zakwalifikowanych osób znaleźli się również Polacy. Tym razem liczba uczestników musi zmniejszyć się o ponad połowę, ponieważ do drugiego etapu jury dopuści maksymalnie 40 osób.

Zobacz wideo Relacja z koncertu Męskie Granie w Warszawie

Wszyscy pianiści biorący udział w konkursie wykonują utwory wyłącznie jednego kompozytora - Fryderyka Chopina. Jak podaje na swojej stronie internetowej Dziennik Gazeta Prawna, największą popularnością do tej pory cieszyły się Ballada f-moll op. 52 oraz Etiuda gis-moll op. 25 nr 6, które do środy (6 października) wykonało 18 uczestników. Niewiele mniejszym zainteresowaniem muzycy darzyli również Etiudę C-dur op. 10 nr 1, a także Nokturn H-dur op. 62 nr 1.

Antoni WitAntoni Wit: "Z rozrzewnieniem wspominam nagranie muzyki do 'Pana Tadeusza'"

Listę pianistów, którzy zostali zakwalifikowani do konkursu oraz poszczególnych jego etapów, możemy znaleźć na stronie internetowej chopin2020.pl. Wśród wszystkich uczestników, osoby z Polski, które przeszły do I etapu to: Piotr Alexewicz, Aleksandra Hortensja Dąbek, Joanna Goranko, Adam Kałduński, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Szymon Nehring, Viet Trung Nguyen, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński.

 

Sesja Natalia Kukulska i Adam SztabaNatalia Kukulska pokazała teledysk do nowego singla z albumu "Czułe struny"

Gdzie można zobaczyć XVIII Konkurs Chopinowski?

Jak pisaliśmy w artykule "XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Gdzie można zobaczyć transmisję koncertów?" koncerty można oglądać na żywo na kanale TVP Kultura, w aplikacji Chopin Competition i na kanale streamingowym w Internecie - TVP Kultura 2.

Konkurs jest również transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia - współorganizatora wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej o: