Mocna przemowa reżysera na premierze "Śmierci Zygielbojma". Zarzucił władzy kłamstwa

Podczas uroczystej premiery filmu o żydowskim bohaterze reżyser Ryszard Brylski miał, jak relacjonuje "Gazeta Wyborcza", zarzucić władzy próbę sprowadzenia jego filmu do "kina rządowej propagandy". Sprzeciwiał się także upolitycznieniu produkcji poprzez "objęcie jej patronatem Prezydenta RP."

Dramatyczna przemowa na premierze "Śmierci Zygielbojma". Reżyser zarzucił władzom manipulacje i kłamstwa - pełny tekst relacji z premiery filmu przeczytasz na "Gazecie Wyborczej" pod tym linkiem.

- Film "Śmierć Zygielbojma" został na stronie Polskiej Fundacji Narodowej, która współfinansowała jego produkcję, opatrzony kłamliwymi treściami, które w nim nie istnieją. Są one podszyte wyjątkową nonszalancją w traktowaniu historii i chęcią manipulowania prawdą - powiedział w środę wieczorem reżyser produkcji Ryszard Brylski.

Zobacz wideo Minister Gliński chce zmieniać hymn. Kosiniak-Kamysz: Nie popieram

Jak pisze "GW", reżyser podkreślał, że w "niechlujnym, pełnym błędów interpunkcyjnych, a także ortograficznych opisie na stronie PFN" znalazła się informacja: "Polacy i Żydzi wespół ginęli w Holokauście" oraz że "obraz podkreśla także, że żaden czynny udział Polaków w zagładzie Żydów nie był możliwy".

- Te zagadnienia nie są w ogóle w naszym filmie poruszane - powiedział Brylski. - Zgadzam się w pełni z oburzonymi tym wpisem historykami, którzy uważają, że wykorzystywanie najwyższej ofiary, jaką złożył Zygielbojm do takich politycznych manipulacji, to niegodziwość - dodał.

"Sprowadzanie filmu do kina rządowej propagandy"

"Reżyser oskarżył także ministra kultury Piotra Glińskiego o bezprawne przypisywanie sobie pomysłu na film, a także upolitycznienie produkcji poprzez objęcie jej patronatem Prezydenta RP" - pisze "Wyborcza"

- Tuż przed festiwalem w Gdyni "Śmierć Zygielbojma" patronatem objął prezydent Andrzej Duda. - Taki patronat to zwykle także wyraz uznania dla filmu i jego wartości. A jednak powagę tego wydarzenia i wartość samego filmu poddano dzisiaj trudnej próbie - powiedział podczas premiery Brylski.

Brylski zwrócił się do obecnego na sali ministra kultury i zarzucił mu próbę sprowadzenia jego filmu do "kina rządowej propagandy".

Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.Film współfinansowały Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Polska Fundacja Narodowa.

Kim był Zygielbojm? Sprzeciwiał się zamykaniu oczu na cierpienie Polaków

Szmul Zygielbojm - był polsko-żydowskim politykiem lewicowym i działaczem społecznym, członkiem antysyjonistycznej partii Bund. Pracował jako redaktor literacki, był także radnym Warszawy i Łodzi.

Robił wszystko, by doprowadzić do porozumienia wewnątrz ledwo odrodzonego państwa polskiego. Brał czynny udział w organizowaniu obrony stolicy przed niemiecką inwazją w 1939 roku, a w kolejnych miesiącach współpracował z żydowskim ruchem oporu oraz starał się wspomagać walczącą Warszawę.

W 1940 roku wyjechał potajemnie z okupowanej Polski, by wzniecać patriotyczny wojenny obowiązek ratowania Europy Wschodniej na Zachodzie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Londynie, gdzie przebywał od 1942 roku jako członek Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Właśnie tam, w stolicy demokratycznej Anglii, nie potrafiąc zmusić brytyjskich decydentów i polityków do działania czy jakichkolwiek wiążących obietnic, czując bezsilność wobec napływających z kraju fragmentarycznych wieści o kolejnych przejawach bezlitosnej eksterminacji Żydów, Zygielbojm popełnił samobójstwo. Był to gest buntu przeciwko zamykaniu oczu na cierpienie milionów.

Więcej o: