Nie tylko "Stranger Things"! Te serialowe propozycje mają podobny klimat, a są równie wciągające

Pod koniec maja ukazała się pierwsza część czwartego sezonu "Stranger Things" - jednego z najpopularniejszych seriali na Netfliksie. Na kolejne odcinki fani będą musieli zaczekać do 1 lipca. Podpowiadamy, po jakie seriale w tym czasie sięgnąć, aby utrzymać specyficzny, tajemniczy klimat.

Po premierze długo wyczekiwanej pierwszej części czwartego sezonu, na kolejne odcinki fani będą musieli zaczekać jeszcze tydzień. Aby nie odrywać się zanadto od niesamowitego klimatu, prezentujemy listę naszych serialowych propozycji podobnych do "Stranger Things".

Zobacz wideo Netflix udostępnił zwiastun finałowej części "Stranger Things 4"

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Z Archiwum X" (1993-2002)

Kultową melodię czołówki serialu zna już prawie każdy, bez względu na to, czy kiedykolwiek miał styczność z dziełem. Aura tajemnicy, niewyjaśnionych zagadek i paranormalnych zjawisk – połączenie, które przyprawia o dreszcze. Jednocześnie sprawia, że po rozpoczęciu seansu trudno powstrzymać się przed włączeniem kolejnego odcinka. Wpływa na to również dopracowana do perfekcji gra aktorska - Gillian Anderson, David Duchovny i inni artyści dołożyli wszelkich starań, aby dzieło zyskało uniwersalny charakter. A biorąc pod uwagę, że prawie 30 lat po premierze serial wciąż ma swoje grono wiernych fanów, można śmiało powiedzieć, że im się to udało. 

Gillian Anderson jako agentka Scully w serialu 'Z archiwum X'Gillian Anderson jako agentka Scully w serialu "Z archiwum X" mat. prasowe

"Dark" (2017)

Kolejna popularna pozycja dostępna na Netfliksie. Tym razem aura grozy i tajemniczości wydaje się być jeszcze bardziej wyczuwalna, niż w przypadku "Stranger Things". Kluczowym wydarzeniem w serialu staje się zaginięcie dzieci w małym, ponurym miasteczku. Jak się później okazuje, motyw ten jest dopiero początkiem procesu, w którym odkrywamy skomplikowane relacje członków czterech rodzin. Całościowa kompozycja dzieła utrzymana jest w konwencji thrillera. Odcinki trwają średnio kilkadziesiąt minut, jednak treściwa i dobrze przemyślana fabuła sprawia, że nawet obejrzenie kilku na raz nie stanowi problemu. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ciekawość.

Louis Hofmann jako Jonas Kahnwald, główny bohater serialu 'Dark'Louis Hofmann jako Jonas Kahnwald, główny bohater serialu 'Dark' fot. Netflix

"Miasteczko Twin Peaks" (1990)

Dla miłośników serialowych tajemnic propozycja absolutnie nie do ominięcia. Jedno wydarzenie, w tym wypadku zabójstwo nastoletniej Laury Palmer, prowadzi do coraz dziwniejszych zagadek. Niesamowity klimat dzieła sprawił, że znalazło się na 16. miejscu w rankingu "Top seriale", opracowanym przez Filmweb. "Miasteczko Twin Peaks" można uznać za pomieszanie horroru, surrealnych wizji i grozy. Tym samym dzieło stało się jednym z najbardziej kultowych pozycji w historii tego gatunku, wielokrotnie wyróżnianym przez widzów. Potwierdza to między innymi ilość zdobytych nagród i statuetek; serial trzykrotnie wywalczył Złote Globy, pięć innych nagród oraz aż 20 nominacji. 

Sherilyn Fenn jako Audrey Horne w serialu 'Miasteczko Twin Peaks'Sherilyn Fenn jako Audrey Horne w serialu 'Miasteczko Twin Peaks' fot. kadr z serialu

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukrainaWięcej o: