Oscarowa reżyserka o śmierci Ben Ladena. Jest pierwszy trailer "Zero Dark Thirty" [WIDEO]

Oczekiwany i wzbudzający kontrowersje film Kathryn Bigelow o akcji zakończonej śmiercią Osamy Ben Ladena powstawał w trudnych warunkach, ale wreszcie możemy zobaczyć zwiastun tej produkcji. Premiera "Zero Dark Thirty" pod koniec roku.

Kathryn Bigelow, pierwsza w historii reżyserka nagrodzona Oscarem (za "The Hurt Locker. W pułapce wojny"), prace nad filmem o Osamie Ben Ladenie zaczęła jeszcze w 2011 roku, a tematem miała być najpierw nieudana próba pojmania przywódcy Al-Kaidy na pograniczu Pakistanu i Afganistanu . Kiedy Ben Laden zginął, twórcy postanowili zmienić scenariusz.

Wiele osób spodziewało się przyspieszonej premiery związanej właśnie ze śmiercią Saudyjczyka w maju 2012, ale "Zero Dark Thirty" zadebiutuje w kinach dopiero w grudniu tego roku. Teraz twórcy pokazali światu pierwszą zapowiedź filmu.

Zobacz wideo

Trudna droga do celu

Najnowszy film Kathryn Bigelow wzbudzał kontrowersje jeszcze na etapie produkcji. Pojawiły się oskarżenia o wykorzystanie przez filmowców poufnych informacji na temat akcji żołnierzy (później okazało się, że rzeczywiście scenarzyści uzyskali dostęp do tajnych materiałów CIA ).

Ekipa filmowa musiała także zmienić plany kręcenia zdjęć w Pakistanie, ponieważ sprzeciwił się temu tamtejszy rząd. W końcu produkcję przeniesiono do Indii.

Chociaż tematyka "Zero Dark Thirty" wzbudza kontrowersje, twórcy od początku bronią swojego filmu, zapewniając, że nie chcą, by był odbierany za bardzo "politycznie". - Wiele osób będzie zaskoczonych, gdy zobaczy produkcję. W ogóle nie pojawia się w niej na przykład prezydent - mówił w jednym z wywiadów scenarzysta Mark Boal.

Skąd ten tytuł?

Roboczy tytuł filmu brzmiał "Kill Bin Laden", ale został zmieniony na "Zero Dark Thirty". - To określenie w militarnym żargonie oznacza pół godziny po północy , odnosi się również do mroku i tajemnicy, które były związane z trwającą 10 lat misją wojskową - tłumaczy Bigelow.

"Polowanie" na Ben Ladena zaczęło się po tym, jak Al-Kaida zaatakowała Stany Zjednoczone w 2001 roku. Jego ludzie porwali samoloty pasażerskie i rozbili je m.in. o dwie wieże World Trade Center. Saudyjczyka udało się wytropić dopiero w 2012 roku, a w wyniku szturmu na jego siedzibę Ben Laden zginął.

W filmie występują m.in. Jessica Chastain, Joel Edgerton i Kyle Chandler. Amerykańska premiera "Zero Dark Thirty" jest zaplanowana na 19 grudnia 2012 roku.

Więcej o: