Sylwetka Matta Murdocka - bohatera filmu "Daredevil"

Od 1964 r., gdy ukazała się pierwsza część przygód Daredevila, na świecie sprzedano ponad 40 mln egzemplarzy tego komiksu. Postać tę wymyślił słynny Stan Lee, twórca m.in. postaci Spider-Mana (w filmie gra epizodyczną rólkę zaczytanego w gazecie przechodnia).

Naprawdę Daredevil nazywa się Matt Murdock. Jego ojciec - starzejący się bokser Jack "Waleczny" Murdock - każe mu pilnie się uczyć, żeby nie musiał zarabiać na życie pracą fizyczną. Dlatego Matt w szkole jest prymusem i nigdy nie daje się sprowokować do bitki, choć potajemnie ćwiczy sztuki walki. I dlatego inne dzieci przezywają go ironicznie Daredevil - Ryzykant.

Kiedy ma 12 lat, wypycha starszego człowieka spod ciężarówki. Z paki spada kanister z radioaktywną cieczą, która chlusta Mattowi prosto w oczy. Traci wzrok, ale wyostrzają mu się inne zmysły. Z czasem będzie potrafił nawet wyobrazić sobie czyjąś twarz na podstawie odgłosu wydawanego przez rozpryskujące się na niej krople deszczu, czy rozpoznać, że ktoś kłamie, bo słyszy przyspieszone bicie serca.

Dlatego Murdock - "w cywilu" prokurator - czasami po prostu wie, że ktoś jest winny, choć nie może tego udowodnić. Wtedy zakłada kostium Daredevila i sam wymierza sprawiedliwość.

Tak przynajmniej jest w filmie - w komiksach Daredevil raczej bronił ludzi, niż ich atakował. Taką filozofię przyjął po tym, jak mszcząc się za śmierć swojego ojca, niechcący wypchnął z okna niewinną prostytutkę.