Bliźniaki w filmach

W "Adaptacji" Nicholas Cage gra dwie role: scenarzysty Charliego Kaufamanna i jego brata bliźniaka Donalda. Ten pierwszy istnieje naprawdę, drugi jest postacią wymyśloną, choć wraz z prawdziwym Kaufmannem był w tym roku nominowany do Oscara za scenariusz do "Adaptacji".

W historii tylko raz zdarzyło się, że bliźniacy zdobyli Oscara: byli to Julius i Philip Epstein, współtwórcy scenariusza do "Casablanki". Parą bliźniąt, która ma na koncie najwięcej filmów, są 17-letnie Mary Kate i Ashley Olsen - zagrały w 15 filmach fabularnych. Zaczęły jeszcze jako niemowlęta od grania na zmianę roli Michelle w serialu komediowym "Pełna chata". Najpopularniejszym filmem, w którym zagrały bliźniaki, są dziś obie części przygód Harry'ego Pottera, w których w braci Wesleyów wcielili się James i Oliver Phelps. Mniej głośny był film "Twin Town" (1997) - czarna komedia o dwóch lekko pomylonych braciach, którzy terroryzują walijskie miasteczko. W rolach głównych wystąpili prawdziwi bliźniacy Rhys Ifans i Llyr Evans.

Aktorzy grający podwójne role bliźniaków to chwyt stary jak kino. Już w horrorze "Czarny pokój" (1935) bliźniaków udawał jeden Boris Karloff. W "Naszych krewnych" (1936) Stan Laurel i Olivier Hardy (Flip i Flap) zagrali dwa zestawy bliźniaków. W parodii "Zacznijcie rewolucję beze mnie" (1970) Gene Wilder i Donald Sutherland (prywatnie ojciec bliźniaków Kiefera i Rachel) grali dwie pary bliźniaków spotykających się w czasach Rewolucji Francuskiej. Dominique Pinon w "Mieście zaginionych dzieci" (1995) zagrał braci-czworaczków, czy precyzyjniej - czterech identycznych klonów. Wszystkich przebił francuski komik Fernandel. W filmie "Owca ma pięć nóg" (1954) zagrał nie tylko pięcioraczków, ale i ich ojca. Film, podobnie jak "Adaptacja", zdobył nominację do Oscara za scenariusz.

Tylko parę bliźniaków zagrał Jean Claude Van-Damme, za to dwa razy: w "Podwójnym uderzeniu" (1991) i w "Maksimum ryzyka" (1996). W komedii "Braterskie porachunki" (1995) spierających się o spadek bliźniaków zagrał Andy Garcia. Co ciekawe, naprawdę urodził się on jako jedno z bliźniąt. Jego brat, z którym był zrośnięty, nie żyje - podczas ciąży nie rozwinął się prawidłowo. Po operacji rozdzielenia Garcii pozostało znamię na ramieniu.