Sylwetka Andie MacDowell

Rose Anderson MacDowell - bo tak naprawdę nazywa się Andie MacDowell - 21 kwietnia tego roku skończyła 45 lat. Urodziła się w miasteczku Gaffney w Południowej Karolinie. Przez długi czas miała tak silny południowy akcent, że w jej pierwszym filmie ("Greystoke - legenda Tarzana, władcy małp" z 1984 r.) w całości dubbingowała ją Glenn Close. Zanim zaczęła grać w filmie, pracowała jako kelnerka w restauracjach Pizza Hut i McDonalds. Potem dostrzegł ją ktoś z agencji modelek Elite. Uwagę filmowców ściągnęły na nią zmysłowe reklamy, które nakręciła dla Calvina Kleina.

Za rolę w filmie Stevena Soderbergha "Seks, kłamstwa i kasety video" z 1989 r. była nominowana do Złotego Globu. Jednak prawdziwą sławę przyniósł jej film "Cztery wesela i pogrzeb" z 1993 r., w którym zagrała u boku Hugh Granta. W tym samym roku zagrała jeszcze w dwóch innych dobrze przyjętych przez krytykę filmach - "Dniu świstaka" i "Na skróty" Roberta Altmana. Filmom, w których grała później, m.in. "Wystrzałowe dziewczyny" (1994), "Mężowie i żona" (1996) czy "Koniec przemocy" (1997), nie udało się już osiągnąć popularności takiej jak "Wesela...". Ba, na swoim koncie ma nawet udział w "Romanssidle" (2001), który dystrybutorzy uznali za tak zły, że wycofali go z kin po zaledwie czterech tygodniach wyświetlania.

Filmowcy już kilka lat temu uznali, że największe osiągnięcia Andie MacDowell ma już za sobą - w 1997 r. aktorka za całokształt twórczości została we Francji uhonorowana Cezarem, a w Niemczech - Złotą Kamerą.

Nikt za to nie twierdzi, że przemija jej uroda - w 2000 r. magazyn "People" ponownie zaliczył ją do 50 najpiękniejszych ludzi świata. Ponownie, bo wcześniej zrobił to w 1991 r. MacDowell wciąż ponadto jest twarzą kosmetycznego koncernu L'Oreal.