Krótszy, odrestaurowany "Potop" otwiera Festiwal Filmowy w Gdyni [ZWIASTUN]

Zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową, na nowo zmontowany (o wiele krótszy) "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana otwiera 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. Pokaz jest dedykowany pamięci zmarłej niedawno Małgorzaty Braunek, która w filmie zagrała Oleńkę. A o Złote Lwy w tym roku w konkursie głównym powalczy 13 filmów.

"Potop" to laureat pierwszych w historii Złotych Lwów, przyznanych w Gdańsku w 1974 roku. 40 lat później wraca na duży ekran o dwie godziny krótszy. Nad bardziej dynamiczną wersją pracował Marcin "Kot" Bastkowski, który ma na koncie m.in. "Ogniem i mieczem" czy "Bitwę Warszawską 1920". Pracował pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i operatora Jerzego Wójcika. "Potop Redivuvus" ma również poprawione kolory i ścieżkę dźwiękową.

Zobacz wideo

- Jedyną sceną, którą zachowałem nienaruszoną, jest pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim. To mój hołd dla Zenona Pióreckiego, montażysty wersji oryginalnej - opowiada o projekcie Bastkowski . Rekonstrukcji filmu dokonano w ramach Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przy współudziale TVN S.A. Nad konserwacją i rekonstrukcją pracowało budapeszteńskie studio Magyar Filmlabor oraz warszawskie Studio Produkcyjne ORKA. "Potop Redivivus" wejdzie na ekrany kin w całej Polsce 3 października 2014 roku . Wcześniej poznamy tytuł filmu, który zdobędzie Złotw Lwy podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni.

Szczęśliwa trzynastka

W tym roku wśród produkcji pokazywanych w ramach konkursu głównego znalazła się zaledwie jedna typowa komedia: "Kebab i horoskop" Grzegorza Jaroszuka. "Obywatel" wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra też można odbierać jako historię zabawną, ale wydarzenia zabawne przeplatają się tu z poważnymi. To opowieść o poloniście Janie Bratku, który, niczym Forrest Gump, bierze udział w najważniejszych wydarzeniach swojej epoki. W głównego bohatera wcieliło się aż trzech aktorów, w tym Jerzy i Maciej Stuhrowie.

O Złote Lwy powalczy również opowieść o transplantologu Zbigniewie Relidze , który w 1985 roku w Zabrzu po raz pierwszy przeprowadził w pełni udaną transplantację serca.. W "Bogach" Łukasza Palkowskiego występują m.in. Tomasz Kot, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Magdalena Czerwińska i Kinga Preis.

Zobacz wideo

Kota będzie można zobaczyć także w "Fotografie" Waldemara Krzystka, znanego choćby dzięki "Małej Moskwie". Reżyser Władysław Pasikowski ma szanse na Złote Lwy dzięki "Jackowi Strongowi" - historii Ryszarda Kuklińskiego. Obraz, w którym jedną z głównych ról odgrywa historia to także "Miasto 44" Jana Komasy, opowieść o Powstaniu Warszawskim.

"Hardkor Disco" debiutanta Krzysztofa Skoniecznego to z kolei współczesna historia, w której nie brakuje imprez i używek. Wśród konkursowych pozycji znalazł się "Jeziorak" - thriller z Jowitą Budnik w roli ciężarnej policjantki, próbującej rozwikłać zagadkę śmierci młodej kobiety, a jednocześnie odnaleźć dwóch zaginionych na służbie policjantów.

O Złote Lwy walczą w tym roku dwa filmy wyreżyserowane przez kobiety: "Obietnica" Anny Kazejak to koprodukcja polsko-duńska, w której debiutują Eliza Rycembel i Mateusz Więcławek. W "Zbliżeniach" Magdaleny Piekorz w roli głównej wystąpiła natomiast Joanna Orleańska, która na ekranie próbuje uporać się z toksyczną relacją, jaka jest udziałem jej i jej matki.

Na planie "Sąsiadów" Grzegorza Królikiewicza spotkali się aktorzy zawodowi i amatorzy, "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego to ekranizacja powieści Jerzego Pilcha, a "Onirica - Psie pole" Lecha Majewskiego jest ostatnią częścią tryptyku, w skład którego wchodzą "Ogród rozkoszy ziemskich" oraz "Młyn i krzyż". Te tytuły zamykają listę filmów mających szansę na nagrodę główną 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni. O tym, w czyje ręce trafią Złote Lwy, zdecyduje jury pod przewodnictwem Ryszarda Bugajskiego ("Przesłuchanie").

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KONKURSOWEJ TRZYNASTCE>>

Więcej o: