Christian Bale jako "zbyt biały" Mojżesz? Reżyseruje Ridley Scott [ZWIASTUN]

Biblijna historia wyzwolenia Izraelitów z egipskiej niewoli rozpalała wyobraźnię twórców filmowych nie raz. Teraz epicką produkcję z Mojżeszem w roli głównej nakręcił Ridley Scott, który jest oskarżany o zatrudnienie w nim samych białych aktorów. W tytułowej roli pojawia się Christian Bale, który zmierzy się z Joelem Edgertonem, grającym Ramzesa. Pojawił się zwiastun zapowiadający "Exodus: Bogowie i królowie".

W "Exodus: Bogowie i królowie" występują również John Turturro, Aaron Paul, Ben Mendelsohn, Sigourney Weaver i Ben Kingsley. Wygląda na to, że tym razem nacisk został położony na akcję i sceny walki, co wychodzi Scottowi po mistrzowsku choćby w "Gladiatorze".

Zobacz wideo

Obsada wypada blado?

Jeszcze przed premierą najnowsza produkcja Scotta wzbudza kontrowersje. Twórcy zostali oskarżeni o "wybielenie" historii wyjścia niewolników z Egiptu. - Mojżesz jest biały. Faraon jest biały. Tuya jest bardzo biała, a Jozue to Jesse Pinkman (postać z serial "Breaking Bad", którą gra Aaron Paul - red.). Te postaci nie tylko nie są, tak jak powinny być, czarnoskóre, ale nawet nie są opalone - oskarża jeden z krytyków . - Christian Bale gra Mojżesza, byłego niewolnika egipskiego, który używa kremu z filtrem, bo ciągle jest blady niczym mieszkaniec Gotham City - ironizuje.

Także inni dziennikarze zwracają uwagę na to, że talent talentem, ale producenci "Exodus: Bogowie i królowie", ale także innych filmów, mogliby częściej podczas castingów brać pod uwagę kwestię koloru skóry w przypadku postaci historycznych czy biblijnych.

Scott odniósł się do tych zarzutów podczas jednej z konferencji prasowych i bronił decyzji. - Wybraliśmy różnych etnicznie aktorów, by oddać różnorodność Egiptu tamtych czasów. W obsadzie są Irańczycy, Hiszpanie czy Arabowie. Jest wiele teorii na temat mieszkańców Egiptu i odbyliśmy wiele dyskusji dotyczących jak najlepszego zaprezentowania tej kultury - mówi.

Będzie jak z Mrocznym Rycerzem?

Postać przywódcy Izraelitów pojawiała się w kinie i telewizji wielokrotnie. Jednym z bardziej znanych tytułów opowiadających historię tego bohatera jest animowany "Książę Egiptu" z 1998 roku. Z tą rolą zmierzyli się tak znani aktorzy jak Burt Lancaster (mini serial nakręcony w 1974 roku) czy Ben Kingsley (film telewizyjny z 1995). Chyba najbardziej zapadającą w pamięć kreację stworzył jeszcze w 1956 roku Charlton Heston, który zagrał Mojżesza w filmie Cecila B. DeMille'a "Dziesięcioro przykazań".

 

Czy Bale, podobnie jak w przypadku Batmana, przebije poprzedników i swoją grą przekona krytyków? Przekonamy się za kilka miesięcy. Światowa premiera jest zapowiedziana na 12 grudnia 2014 roku, w polskich kinach "Exodus: Bogowie i królowie" ma pojawić się 9 stycznia przyszłego roku.

Więcej o: