"Ida" ma najwięcej nominacji do Europejskich Nagród Filmowych. I jedną nagrodę już na koncie!

Najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenarzysta i podwójna nominacja (dla Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej) w kategorii najlepsza aktorka - o Europejską Nagrodę Filmową w tych kategoriach powalczy "Ida" Pawła Pawlikowskiego. Film, który może szczycić się największą liczbą nominacji, został już nagrodzony za zdjęcia. Ma również spore szanse na statuetkę publiczności.

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych (przyznawanych w 21 kategoriach) zostały ogłoszone 8 listopada podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sewilli.

"Ida" (na razie) lepsza niż "Nimfomanka"

Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, którzy są autorami czarno-białych zdjęć do "Idy", zdobyli już nagrodę im. Carla Di Palmy dla Najlepszego Europejskiego Autora Zdjęć. Laureatów w innych kategoriach poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 13 grudnia w Rydze.

Ida - zwiastun

Żaden inny film nie ma szans na aż pięć nagród - cztery nominacje dostał "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, a z trzech mogą już cieszyć się "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana (za "Zimowy sen"), Lars von Trier ("Nimfomanka") i Steven Knight ("Locke").

W branży mówi się, że statuetka EFA znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zwycięstwa wśród nieanglojęzycznnych filmów podczas oscarowej nocy. Specjaliści uważają, że "Ida" jest mocnym kandydatem do Oscara w tej kategorii.

Nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej poznamy już niedługo, a tu producenci zgłosili "Idę" do walki o tytuł najlepszego filmu, najlepszej aktorki drugoplanowej (Agata Kulesza), najlepszego reżysera, najlepszego scenariusza i najlepszych zdjęć.

Jeszcze jedna szansa na triumf

"Ida" ma również szansę zdobyć nagrodę przyznawaną przez europejską publiczność - głosowanie trwało do 31 października, a zwycięzcę poznamy także podczas ryskich uroczystości 13 grudnia. Wśród laureatów EFA People's Choice Award są już m.in. "Volver", "Życie jest piękne", "Amelia", "Głową w mur" czy "Slumdog. Milioner z ulicy".

Wśród filmów nominowanych do tegorocznej nagrody publiczności oprócz polskiej produkcji znalazły się także "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Feliksa Hangrena, "Dwa dni, jedna noc" braci Dardenne, "Nimfomanka" Larsa Von Triera, "Tajemnica Filomeny" Stephena Frearsa oraz "Piękna i bestia" Christophe'a Gansa.

Obraz Pawlikowskiego to jeden z najlepiej przyjętych na świecie polskich filmów w ostatnich latach. Zebrał dobre recenzje i cieszył się sporym zainteresowaniem widzów. Szacuje się, że mogło go obejrzeć już ponad 1,5 mln osób.

Więcej o: