Polskie gówno ***

Czekając na show-biznes.

Jerzy Bydgoszcz (Tymon Tymański), lider niezależnego zespołu Tranzystory, popadł w spore długi. Dopada go komornik Czesław Skandal (Grzegorz Halama), który ma dla Bydgoszcza propozycję nie do odrzucenia: obejmie posadę menedżera zespołu, załatwi wytłoczenie płyty Tranzystorów, a w zamian lider kapeli namówi kumpli do wyjazdu w trasę koncertową, wpływy z której pokryją ich wszystkie długi. Prędko okaże się jednak, że łatwiej powiedzieć, trudniej z(a)robić. Zwłaszcza gdy artystycznie bezkompromisowy dotąd zespół ma za menedżera krętacza-nieudacznika.

W komediowym musicalu Tymona Tymańskiego wszelkie imiona i nazwy zostały skojarzeniowo pozamieniane lub delikatnie przekręcone, nie ulega jednak wątpliwości, że Tymański pokazuje swoje doświadczenia i opowiada o tym, co przeszkadza mu w polskim show-biznesie. Prawda Tymańskiego jest bolesna i paskudna, ale nie jest przecież tak, że od dziesiątek lat się tego wszystkiego nie domyślamy. "Polskie gówno" szybko stawia diagnozę i przez kilkadziesiąt minut nic z nią nie robi. Bo może nie ma nic do zrobienia.

Gościnne występy Leszka Możdżera czy Czesława Mozila są zabawne, ale "Polskie gówno" bardzo prymitywnym (i raczej rzadko zabawnym) dowcipem stoi. Zachwycają dający z siebie wszystko w iście hollywoodzkim stylu Halama i perkusista Brygady Kryzys Filip Gałązka, którego naprawdę można w trakcie seansu podejrzewać o ciężki alkoholizm i obawiać się o jego życie.

Tylko nieliczne z utworów napisanych do filmu się sprawdzają. Najlepiej wypadają tu chwile szczerości, jak w rozmowie między Bydgoszczem a liderem zespołu, który się "sprzedał" - w skrócie: Tymański (bo czuć, że autor przemawia w swoim imieniu) zarzuca mu, że się sprzedał, a ten drugi zarzuca Tymańskiemu, że też chciałby (móc) się tak sprzedać. To scena dużo bardziej emocjonalna i prawdziwa, niż może się wydawać. "Polskie gówno" można więc obejrzeć, ale po tylu latach oczekiwania na dzieło Tymańskiego spodziewałem się po nim więcej.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Polskie gówno", musical, satyra, Polska 2014, 93 min., reż. Grzegorz Jankowski, występują: Grzegorz Halama, Filip Gałązka, Robert Brylewski, Tymon Tymański, Arkadiusz Jakubik, Sonia Bohosiewicz, Olaf Deriglasoff

Więcej o: