Warsaw by Night ***

A Polish film.

Iga (Iza Kuna) ma kochającego, choć nieco nieucywilizowanego partnera (Leszek Lichota), ale jej siostra (Agata Kulesza) jest zdradzana przez męża (Jan Wieczorkowski) z młodszą kobietą (Joanna Kulig). Helena (Stanisława Celińska) nie może przestać myśleć o Piotrze (Marian Dziędziel), który zostawił ją dekady temu dla jej siostry. Maja (Roma Gąsiorowska) ma porządnego faceta (Piotr Głowacki), ale nie w głowie jej stabilizacja i spokojne życie. Poszukiwanie większych emocji doprowadzi do jej spotkania z tajemniczym Filipem (Łukasz Simlat). Renata (Marta Mazurek) poznaje Konrada (Józef Pawłowski), z którym wyrusza na podbój nocnej Warszawy.

"Warsaw by Night" - bo przecież zatytułować film "Warszawa nocą" byłoby straszliwym faux pas - to cztery nowelki, opowiadające o Idze, Helenie, Mai i Renacie, których drogi niby gdzieś się krzyżują, ale równie dobrze mogłyby tego nie robić. Ten zabieg to w filmie Natalii Korynckiej-Gruz ("Amok") przykład niezbyt udanej sztuki dla sztuki. Efekt końcowy jest jednak zdecydowanie lepszy, niż można się spodziewać po obrazie powstałym ze scenariusza Marka Modzelewskiego ("Piąty stadion", "Barwy szczęścia", prywatnie mąż Izy Kuny).

Pierwotnie film miał nosić rozsądniejszy tytuł "Piątek" (może postanowiono uniknąć błędnego kojarzenia go z kontynuacją "Poniedziałku" i "Wtorku" z Pawłem Kukizem?) i opowiadać historie dwóch kobiet oraz dwóch mężczyzn. Z tego pomysłu też niepotrzebnie zrezygnowano, bo np. nowelka o Renacie wydaje się tak naprawdę historią znacznie ciekawszego od niej Konrada, którą ktoś postanowił otulić ramami opowieści o jakiejś dziewczynie (wymyśloną na szybko przez kogoś znajdującego się pod świeżym wpływem "Życia Adeli"). Nie sposób też nie przyczepić się do kryminalnego wręcz zmarnowania talentów wielu wspaniałych aktorów, na przykład pojawiającego się na jedną, krótką scenę Kazimierza Kaczora. To jakaś astronomiczna pomyłka.

Mimo dość "telewizyjnych walorów", dramat komediowy Korynckiej-Gruz nie jest porażką. Plejada świetnych aktorów - np. jak zwykle cudownie zabawna Gabriela Muskała - swoim talentem umila seans, Warszawa, a raczej - pardon - Warsaw wygląda tu całkiem przyzwoicie, muzyka nieźle współgra z obrazem... Po prostu, nie ma wstydu. Choć nie ma też najmniejszej potrzeby, by oglądać "Warsaw by Night" w świecie, w którym istnieją również takie filmy jak "Bliżej".

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Warsaw by Night", dramat, komedia, Polska 2014, 95 min., reż. Natalia Koryncka-Gruz, występują: Izabela Kuna, Stanisława Celińska, Marta Mazurek, Roma Gąsiorowska, Leszek Lichota Agata Kulesza, Jan Wieczorkowski, Julia Zielińska, Maja Malcher, Piotr Nowak, Joanna Kulig, Marian Dziędziel, Łukasz Simlat, Katarzyna Kwiatkowska, Kazimierz Kaczor Jacek Rozenek, Tomasz Sapryk, Gabriela Muskała

Więcej o: