Berlinale 2015. Wygrana Szumowskiej to nie jedyny polski akcent. Sukces "Pod elektrycznymi chmurami" i "Performera"

Na zakończonym właśnie 65. Berlinale została nagrodzona Małgorzata Szumowska, ale międzynarodowe jury pod przewodnictwem Darrena Aronofskiego przyznało Srebrnego Niedźwiedzia także autorom zdjęć do rosyjsko-ukraińsko-polskiej koprodukcji "Pod elektrycznymi chmurami". Polski "Performer" otrzymał natomiast wyróżnienie w ramach sekcji Forum Expanded.

Małgorzata Szumowska, której najnowszy film "Body/Ciało" miał światową premierę w ramach konkursu głównego 65. MFF Berlinale, została wyróżniona Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię (nagrodę dzieli Rumunem Radu Jude, który jest autorem "Aferim!"). Drugim polskim akcentem jest zwycięstwo współprodukowanego przez Apple Film Production w koprodukcji z Telewizją Polską i przy wsparciu Studia Filmowego TOR Krzysztofa Zanussiego, filmu "Pod elektrycznymi chmurami" - doceniona została praca autorów zdjęć, Evgenija Privinowa i Sergeya Mikhalchukowa. "Performer" w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego został wyróżniony w ramach sekcji Forum Expanded.

Berlinale 2015. Srebrny Niedźwiedź za reżyserię dla Szumowskiej! >>

Dziwnie hipnotyzujący

"Pod elektrycznymi chmurami" wyreżyserował Aleksiej German Jr., wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach reżyser rosyjski młodego pokolenia (m.in. Srebrne Lwy w Wenecji). Wśród aktorów grających główne role występuje znakomicie władający językiem rosyjskim Piotr Gąsowski. To przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają, a każda z tych perspektyw jest równie silna i przeciwstawia się pozostałym.

Tuż po berlińskiej premierze recenzja Lee Marshall ze Screen International rozpoczynała się od mocnych sformułowań. "Zwarta, opowiedziana z rozmachem, pełna melancholii i wściekłości parabola, która za pomocą siedmiu połączonych ze sobą historii zgłębia chorą duszę współczesnej Rosji. Nowy film Aleksieja Germana Jr. to mistrzowski opis, zachwycająco nakręcony, dający do myślenia triumf nielinearnego kina. Powoli tworzy swą filmową mozaikę kawałek po kawałku, nasycając ją odwołaniami do rosyjskiej historii, polityki, sztuki, literatury, kwestii społecznych, żąda zaangażowania od widzów; w porównaniu z nim niedawne rosyjskie arcydzieło, >>Lewiatan<< Andrieja Zwiagincewa, jest jak film akcji. Ale w chwili gdy poddasz się powolnemu tańcowi filmu, staje się on dziwnie hipnotyzujący" - pisała.

Dumy z wielkiego sukcesu nie ukrywa polski koproducent filmu, Dariusz Jabłoński. - Tego Srebrnego Niedźwiedzia z Aleksiejem Germanem Jr. zdobyliśmy my - Apple Film Production, Telewizja Polska i Studio Tor - dla polskiego widza, pomagając zrobić najważniejszy film o współczesnej Rosji - mówi.

Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej S.A., koproducent filmu, także skomentował nagrodę dla "Pod elektrycznymi chmurami". - Telewizja Polska, jako telewizja publiczna pełni także rolę narodowej instytucji kultury, która uczestniczy w najważniejszych przedsięwzięciach kulturalnych, polskich i zagranicznych, na najwyższym poziomie. Ten Srebrny Niedźwiedź jest tego znakomitym potwierdzeniem - mówi.

Kino i sztuka współczesna

Wcześniej podczas 65. MFF w Berlinie został ogłoszony również lauteat nagrody THINK: FILM AWARD przyznawanej w ramach sekcji Forum Expanded - zdobywcą jest "Performer" w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego. Jury doceniło "kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów, a co za tym idzie poszerzenia zakresu estetycznych doświadczeń i stymulację zmian w perspektywie ich postrzegania".

"Performer" jest wyjątkowym projektem, który jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki z filmem pełnometrażowym. Sobieszczański i Ronduda tematem swojego filmu uczynili wybitnego polskiego artystę performance'u Oskara Dawickiego (zagrał samego siebie), który pracuje obecnie nad swoim opus magnum - projektem "Mowa jest srebrem". Połączenie obrazów sztuki performensu i aktorstwa sprawia, że film jest odważnym, nowoczesnym projektem przekraczającym granice gatunków. W produkcji wystąpili m.in. Andrzej Chyra i Agata Buzek.

 

Światowa premiera "Performera" odbyła się na 44. Międzynarodowym Festiwalu w Rotterdamie, podczas tegorocznego Berlinale został zaprezentowany na dwóch pokazach w ramach sekcji Forum Expanded, która skupia się na produkcjach pozostających na styku kina i sztuki współczesnej. Po pokazie 7 lutego 2015 roku, widzowie mogli obejrzeć specjalny performens Oskara Dawickiego zatytułowany "I Am Sorry".

Główna nagroda - Złoty Niedźwiedź - powędrował w tym roku do irańskiego filmu "Taxi" w reżyserii Dżafara Panahiego.

Więcej o: