Oscary 2015: Małgorzata Kożuchowska w bajce na miarę statuetki. Mamy zwiastun i znamy datę polskiej premiery "Sekretów morza"!

Nominowane do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego "Sekrety morza" Tomma Moore'a będzie można zobaczyć w polskich kinach już 8 maja. A usłyszymy w tym filmie Małgorzatę Kożuchowską.

"Sekrety morza" w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej konkurują z filmami "Jak wytresować smoka 2", "Pudłakami", "Wielką szóstką" i "Tale of the Princess Kaguya". Tego, który z tych filmów otrzyma nagrodę, dowiemy się już w nocy z 22 na 23 lutego. "Sekrety morza" to drugi po "Sekret księgi z Kells" film Tomma Moore'a nominowany do Oscara.

Oscary 2015 - zobacz listę wszystkich nominowanych >>

Bohaterką "Sekretów morza" jest dziewczynka o imieniu Sirsza, która obchodzi swoje szóste urodziny. Nic nie wygląda tak, jakby chciała. Starszy brat jej dokucza, tata jest zatopiony w myślach, a mamy nie ma z nimi od dawna. Sirsza podkrada bratu muszlę, którą dostał kiedyś od mamy, i zaczyna na niej grać. Muzyka prowadzi ją do skrzyni, w której znajduje niezwykły płaszcz. Sirsza rozpocznie podróż, dzięki której zrozumie, kim jest i co stało się z ich mamą. W wędrówce pomaga jej starszy brat, tajemnicze świetliki oraz pół ludzie, pół foki. Wspólna podróż pomoże odkryć rodzeństwu łączącą ich więź i siłę, która tkwi w rodzinie.

Zobacz wideo

Małgorzata Kożuchowska w polskiej wersji językowej

- Wszystkich, którzy szukają oryginalnych i niezwykłych, a przy tym mądrych i pięknych opowieści zapraszam na nową kreskówkę - zapowiada polską premier baśni aktorka Małgorzata Kożuchowska. - To bardzo poruszająca, piękna, malarska opowieść o rodzinie - dodaje.

Kenneth Turan z "Los Angeles Times" zwraca uwagę na wizualną warstwę animacji, którą określa mianem arcydzieła. I podkreśla, że ta przesiąknięta irlandzkimi mitami, folklorem i legendami baśń jest zręcznym połączeniem codzienności i magii.

A Peter Debruge w "Variety" ocenia animację Tomma Moore'a jako oryginalną, daleko inną propozycję od tych oferowanych przez wielkie studia produkcyjne. "Sekrety morza" w porównaniu z amerykańskimi produkcjami otwierają na bardziej poetyckie doznania . Ale oceńcie najlepiej sami. Będzie to możliwe już 8 maja, kiedy film wejdzie do polskich kin.

Spędźcie oscarową noc razem z nami. RELACJA NA ŻYWO w Kultura.gazeta.pl startuje tuż przed północą 22 lutego 2015 roku

Więcej o: