Samba ****

?Nietykalni? nadal nietykalni.

Emigrant z Senegalu Samba Cisse (Omar Sy) pracuje na zmywaku we francuskiej restauracji. Urzędnicza pomyłka sprawia, że ma zostać wydalony z kraju. Ocalić mogą go już tylko wolontariuszki, pomagające ludziom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji. Sambie trafia się wypalona karierą zawodowo Alice (Charlotte Gainsbourg), która postanowiła "odpocząć", pomagając imigrantom. Samba i Alice przypadają sobie do gustu...

Cztery lata temu Olivier Nakache i Eric Toledano zrobili wspaniałych "Nietykalnych", po których sami tacy się stali. Mogli dostać, co tylko chcieli i zdecydować się na projekt, jaki tylko by sobie wymarzyli. W kolejnym, podobnym w tonie filmie znowu występuje odkryty przez nich Sy, i znowu poruszany jest ciężki temat - tym razem, w miejsce niepełnosprawności, jest to trudny los francuskich imigrantów.

Gdy ma się do dyspozycji aktora tak sympatycznego jak Sy, dobrze sprawdzającego się w momentach komediowych, ale i odgrywającego bez zarzutu sceny poważniejsze, można pozwolić sobie na wiele. Dlatego tak wiele uchodzi "Sambie" na sucho, choć film jest dość nierówny, żarty nie są wystarczająco śmieszne, a finałowe emocje i wzruszenie są koszmarnie naciągane. Obserwowanie spłoszonego Sy na stacji metra, na każdym kroku obawiającego się, że ktoś może pochwycić go jak hycel łapie bezpańskiego psa, wynagradza większość niedostatków. Cieszy również, że "Samba" nie jest przesadnie cukierkowy.

Nie ma wątpliwości, że "Nietykalni" nadal pozostają nietykalni, ale ten współczesny dramat z domieszką komedii i romansu powinien wystarczyć, by przeżyć udaną wizytę w kinie.

Ocena: 4/6

Zobacz wideo

"Samba", komedia, Francja 2014, 120 min., reż. Olivier Nakache, Eric Toledano, występują: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim, Izia Higelin, Isaka Sawadogo, Hélene Vincent, Youngar Fall, Christiane Millet

Więcej o: