SpongeBob: na suchym lądzie ****

Ahoj! Pora na przygodę!

Bikini Dolne w tarapatach! Plankton znowu zasadza się na tajny przepis na kraboburgery. Gdy receptura znika, tylko SpongeBob wierzy Planktonowi, że za jej zniknięciem stoi ktoś inny. Z braku kraboburgerów, Bikini Dolne osuwa się na skraj przepaści, a wyklęci SpongeBob, Plankton i może ktoś jeszcze, jeżeli ktoś jeszcze będzie na tyle naiwny, by się do nich przyłączyć, próbują odzyskać przepis i przywrócić równowagę.

Film otwiera sekwencja z udziałem Antonia Banderasa z krwi i kości. Aktor wciela się w wierną kopię Jacka Sparrowa. Pirat jest narratorem animowanej opowieści, która w ostatnim akcie przeniknie się z żywym światem i zakończy superbohaterską akcją w stylu "Wielkiej Szóstki". Część animowana jest zabawniejsza, ale i w finale nie zabraknie kilku niezłych pomysłów.

A wyobraźnia twórców nie zna granic. "SpongeBob: na suchym lądzie" to psychodeliczna jazda na całego (między innymi w scenach z wehikułem czasu, którym przygrywa kapitalnie dopasowana muzyka, skomponowana do filmu przez N.E.R.D). Znajdzie się tu sporo elementów błyskotliwie zaczerpniętych z "Mad Maksa", podróż w głąb mózgu nierozgarniętego i wiecznie uśmiechniętego głównego bohatera czy spotkanie z opiekującym się kosmosem delfinem Baniusiem.

SpongeBob Kanciastoporty ma już 16 lat, a ja nigdy przedtem nie widziałem ani minuty chwalonego nawet przez moich rówieśników serialu. Po seansie wiem już, że to się zmieni. W przeciwieństwie do wyśmienitej "Pory na przygodę", która wydaje się serialem skierowanym wyłącznie do starszej widowni, filmowy "SpongeBob" jest odpowiedni i dla młodszych, i dla starszych kinomanów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, albo zrozumie poszczególne elementy animacji inaczej.

Oglądany w trzech wymiarach "SpongeBob" stanowi ekwiwalent dobrego tripu. W krajach, w których zalegalizowano miękkie narkotyki, powinno się zaopatrywać w nie przed seansem w kinowych barach zamiast popcornu.

Ocena: 4/6

Zobacz wideo

"Spongebob: na suchym lądzie", animacja, komedia, przygodowy, USA 2015, 100 min., reż. Paul Tibbitt, występują: Antonio Banderas, Tom Kenny, Mr. Lawrence, Rodger Bumpass, Carolyn Lawrence, Bill Fagerbakke, Clancy Brown, Noah Lomax

Więcej o: