Początkowo pracował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Pojawił się po raz pierwszy na ekranie w niewielkiej roli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. Zagrał także w "Matce Joannie od aniołów" Jerzego Kawalerowicza i w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa. Popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", a serce krytyków zdobył kreacją aktorską w "Żywocie Mateusza" Witolda Leszczyńskiego.
Franciszek Pieczka wystąpił także w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza, według książki Juliana Stryjkowskiego. Grał w aż ośmiu filmach Jana Jakuba Kolskiego m.in. w "Szabli komendanta" i "Jańcio Wodniku". Został odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej".
"Requiem" Witolda Leszczyńskiego z Franciszkiem Pieczką można obejrzeć za darmo na Kinoplex.pl:
Nazwisko zdobywcy Nagrody za Osiągnięcia Życia, pierwszego laureata Orłów 2015, zostało ogłoszone podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.
Twórcy polskiego kina nominowani do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych to m.in. Maja Ostaszewska, Robert Więckiewicz, Piotr Głowacki, Adam Woronowicz, Agnieszka Glińska, Krzysztof Rak, Piotr Sobociński Jr., Ewa Gronowska, Kacper Fertacz, Krzysztof Magowski.
Zobacz pełną listę nominowanych do Orłów 2015 >>
Nominowani do Orłów odebrali z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej - dyplomy Nominacji. Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej wręczył im zaproszenia do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej, które daje prawo głosowania na Europejskie Nagrody Filmowe, możliwość udziału w ceremonii przyznania nagród i udziału w całorocznej działalności EFA.
Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli 1999 roku. Dotychczasowi laureaci Nagrody za Osiągnięcia Życia to: Kazimierz Karabasz, Danuta Szaflarska, Janusz Majewski, Tadeusz Chmielewski, Jerzy Stefan Stawiński, Jerzy Wójcik, Janusz Morgenstern, Witold Sobociński, Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has.
Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Nagrody przyznawane są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej. Głosowanie na nominowanych i laureatów Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia wyników. Partnerem Polskich Nagród Filmowych Orły od chwili ich powstania jest czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, która nadzoruje także proces przyznawania Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbędzie się 2 marca w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowane przez Program 2 TVP. 17. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbywa się pod honorowym patronatem pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
Kinem Przeglądu filmów kandydujących do Orłów 2015 jest kino Iluzjon Filmoteki Narodowej, a partnerem przeglądu - Filmoteka Narodowa. Przegląd on-line wybranych filmów kandydujących do Orłów 2015 dostępny jest w serwisie Kinoplex.pl . Można tam zobaczyć także filmy z poprzednich edycji Orłów.