Piąte: nie odchodź *

Pierwsze: nie idź do kina.

Roma (nieco drętwa - ale to naprawdę może nie być jej wina - Michalina Olszańska) to nastolatka, która kocha tańczyć i nie cierpi swego ojca (ostatnio nie najlepiej wybierający role Łukasz Simlat), próbującego wrócić do życia po śmierci żony. Roma staje przed życiową szansą występu w teledysku Patrycji Markowskiej (Patrycja Markowska), ale dziewczyna zaczyna nagle podupadać na zdrowiu. Czyżby dlatego, że jej ojciec podaje w wątpliwość istnienia Anioła Stróża Romy (Daniel Olbrychski, którego tutejszą obecność tłumaczy jedynie chęć ponownego przywdziania fatałaszków znalezionych na planie "Starej baśni"), bierze go za bezdomnego i próbuje się go pozbyć?

Co tu robi Markowska i jej niedorzeczny wątek? W filmie mówi, że przygotowuje się do promowania nowej płyty i nie zdziwiłbym się, gdyby ta sama prawda dotyczyła świata rzeczywistego. Skąd bierze się w epizodzie Grażyna Szapołowska? Po prostu, pomaga córce - "Piąte: nie odchodź" jest debiutem jej córki, Katarzyny Jungowskiej. Scenariusz tego dramatu obyczajowego napisali Eric Stępniewski (producent "Tricku", czyli jednej z najgorszych komedii kryminalnych w nowożytnej historii Polski a prywatnie... partner Szapołowskiej) oraz Wojciech Lepianka (głównie scenarzysta seriali stacji TVP i TVN).

"Piąte" mocno przypomina taki serial. Widziałem zaledwie fragment jednego odcinka "Tancerzy", ale jestem przekonany, że w serialu TVP2 układy choreograficzne były zdecydowanie bardziej interesujące. 75-minutowy film metafizyką przypomina historię opowiadaną przez Paulo Coelho, który stracił wiarę w to, co robi. Nachalna muzyka Pawła Mykietyna mogłaby zrobić dużo lepsze wrażenie, gdyby ilustrowała dużo lepszy film. Do pieca dorzuca postać Babci (Halina Skoczyńska), istniejącej tylko po to, by wygłosić zupełnie niepotrzebną ekspozycję lub opowiedzieć o faktach, których widzowie domyślili się, zanim jeszcze była babcią.

Jeśli pójdziecie do kina na "Piąte: nie odchodź", nie będę was żałował. Przecież ostrzegałem.

Ocena: 1/6

Zobacz wideo

"Piąte: nie odchodź", dramat, Polska 2014, 75 min., reż. Katarzyna Jungowska, występują: Michalina Olszańska, Łukasz Simlat, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski

Więcej o: