Tom Hardy, Agnieszka Grochowska, seryjny morderca i stalinowska Rosja. "System" w kwietniu w kinach [ZWIASTUN]

24 kwietnia do polskich kin wejdzie "System" w reżyserii Daniela Espinosy. To opowieść o pogodni za seryjnym mordercą w stalinowskiej Rosji, w której według oficjalnej linii partii mordercy nie istnieją. Za produkcję thrillera odpowiadał Ridley Scott.

Lew Stiepanowicz Demidow, w którego wcielił się Tom Hardy, to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, pnący się po szczeblach kariery. Pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę morderstwa czteroletniego chłopca. Zaczynają ginąć kolejne dzieci. Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę, narażając się na represje. W filmie pojawia się także wątek miłosny. Totalitarna ustrój wpływa na relacje Demidowa z żoną Raisa, w którą wcieliła się szwedzka aktorka Noomi Rapace. Okazuje się, że i ta relacja nie jest wolna od lęku.

Zobacz wideo

"System" został wyprodukowana przez Ridleya Scotta. To ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści "Ofiara 44" Toma Roba Smitha. Książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami , podaje Telegraph.co.uk. Andriej Czikatiło, zwany rzeźnikiem z Rostowa, w latach 1978-1990 okaleczył i pozbawił życia 52 kobiety i dzieci. Został skazany na śmierć w 1992 roku i stracony w 1994 roku.

Seryjny morderca w sowieckim systemie

Ale książka i film to nie tylko historia seryjnego mordercy. - Jeśli chcecie zrozumieć świat, przyjrzyjcie się sposobowi, w jaki w danym kraju funkcjonują i w jaki sposób kreują rzeczywistość siły policyjne - mówi Tom Rob Smith. I tak filmowa opowieść Daniela Espinosy obrazuje rzeczywistość terroru sowieckiej Rosji.

- Sowiecki system był skonstruowany tak, by negować wszelkie wymysły złego kapitalizmu, a za takie były uważane między innymi morderstwo oraz prostytucja. Przecież w Raju, jakim była stalinowska Rosja, nie mogło oficjalnie dochodzić do żadnych wypaczeń - mówi o zobrazowanych w "Systemie" realiach Gary Oldman, który wcielił się w filmie w generała Michaiła Nesterowa, zmęczonego życiem prowincjonalnego komendanta policyjnego. Lew Stiepanowicz i Rais będą starali się przekonać go do współpracy, rozwikłać tajemnicę śmierci dzieci.

Początkowo "System" miał wyreżyserować Ridley Scott. To on zdecydował o wyborze scenarzysty, który zajął się adaptacją powieści. Wybór padł na Richarda Price'a, nominowanego do Oscara za scenariusz do "Koloru pieniędzy" Martina Scorsese. Reżyseria filmu została ostatecznie powierzona Danielowi Espinosie, który w 2010 roku wyreżyserował szwedzki thriller "Szybki cash". Film okazał się hitem szwedzkich kin.

"System" wejdzie do polskich kin 24 kwietnia.

Więcej o: