Cannes 2015. Polski "Intruz" będzie miał premierę w sekcji Directors' Fortnight

Podczas festiwalu filmowego w Cannes 2015 swoją premierę będzie miał pełnometrażowy debiut fabularny Magnusa von Horna - ?Intruz?. Film jest produkcją polsko-szwedzką. Zdjęcia zrobił Łukasz Żal, nominowany w tym roku do Oscara.

Von Horn w "Intruzie" opowiada historię Johna, który wychodzi z poprawczaka i próbuje ułożyć sobie od nowa życie w lokalnej społeczności. Ludzie pamiętają jednak o popełnionej przez niego zbrodni. A John musi poradzić sobie także z własną agresją. Podejmuje jednak próbę, zmierzenia się z przeszłością.

Polsko-szwedzka produkcja

Magnus von Horn urodził się w Szwecji, ale jego film, chociaż osadzony w szwedzkich realiach, ma polskie korzenie. Reżyser studiował w Szkole Filmowej w Łodzi, mieszka w Warszawie. "Intruz" powstał w wyniku przyjaźni von Horna z producentem Mariuszem Włodarskim. Obaj są absolwentami Łódzkiej Szkoły Filmowej, pracowali ze sobą jeszcze w czasie studiów i docierali się przez lata.

Filmy Magnusa von Horna były nagradzane na licznych festiwalach. Dokument "Radek" dostał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a szkolna etiuda "Echo" zdobyła Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium oraz Grand Prix na Festiwalu Tous Courts w Aix-en-Provence. "Echo" dostało się również do oficjalnej selekcji na Festiwalu Filmowym w Sundance 2010.

Dyplomowy film "Bez śniegu" von Horna miał premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno 2011. Obraz zdobył także Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bilbao oraz otrzymał nominację dla najlepszego filmu krótkometrażowego do szwedzkiej nagrody Guldbagge. W Polsce otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina Festiwalu Filmowego w Gdyni. Von Horn jest współautorem scenariusza do filmu Anny Kazejak "Obietnica".

Sekcja Directors' Fortnight ma długą historię odkrywania wielkich talentów. Prezentowane w niej były filmy Michaela Hanekego, Kena Loacha, Martina Scorsese, Spike'a Lee i Sofii Coppoli. Dyrektorem sekcji Directors' Fortnight jest Edouard Waintrop.

W ramach Directors' Fortnight przyznawana jest nagroda Carrosse d'Or przeznaczona dla reżysera wykazującego się szczególną odwagą i niezależnością twórczą. W tym roku uhonorowany nią zostanie Jia Zhangke .

Filmy prezentowane w tym roku w sekcji Directors' Fortnight:

 

"Allende", Marcia Tambutti

 

"A Perfect Day", Fernando Leon de Aranoa

 

"Green Room", Jeremy Saulnier

 

"The Cowboys (Les Cowboys)", Thomas Bidegain

 

"Kung Fury", David Sandberg

 

"Fatima", Philippe Faucon

 

"Bleu Tonnerre", Jean-Marc E. Roy and Philippe David Gagne

 

"Embrace of the Serpent (El abrazo de la serpiente)", Ciro Guerra

 

"The Exquisite Corpus", Peter Tscherkassky

 

"Calme ta joie, Emmanuel Laskar

 

"Songs My Brothers Taught Me", Chloe Zhao

 

"Much Loved", Nabil Ayouch

 

"Mustang", Deniz Gamze Erguven

 

"Peace to Us in Our Dreams", Sharunas Bartas

 

"Intruz", Magnus von Horn

 

"The Brand New Testament (Le Tout Nouveau Testament)", Jaco Van Dormael

 

"Peace to Us in Our Dreams", Sharunas Bartas

 

"Arabian Nights", Miguel Gomes

 

"My Golden Years", Arnaud Desplechin

 

Film otwarcia:

 

"In the Shadow of Women", Philippe Garrel

 

Film zamknięcia:

 

"Dope", Rick Famuyiwa

 

68. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 13 - 24 maja.

"Niesłychanie proste", "szlachetne" zdjęcia Łukasza Żala >>

Cannes 2015: O Złotą Palmę powalczą Gus Van Sant, Todd Haynes, Paolo Sorrentino, Justin Kurzel >>.

Więcej o: