Biały cień **

W Afryce albinosów biją.

Tanzania to jedno z państw Afryki, w których będąc albinosem masz podwójnie przechlapane. Nie dość, że zwykli ludzie i tak z trudem wiążą koniec z końcem, to jeszcze szamani sprawili, że organy albinosów uważane są za amulety i składniki magicznych zaklęć. Gdy ojciec Aliasa (Hamisi Bazili - naturszczyk, jak każdy na ekranie) zostaje zamordowany przez - jak mówi jego matka - dzikusów z maczetami, chłopiec zostaje wysłany do miasta, gdzie wiejskie zabobony mogą go nie dosięgnąć. Alias rozpoczyna pracę u wujka i zmaga się z trudami dojrzewania.

Fabularny debiut izraelskiego reżysera Noaza Deshego ma za sobą całkiem udany rajd po festiwalach. Deshe został uznany najbardziej obiecującym reżyserem w Wenecji i San Francisco, a "Biały cień" wygrał ostatni festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. O filmie, którego współproducentem jest Ryan Gosling, recenzenci piszą dość zgodnie: męczący z uwagi na sceny przemocy, męczący, bo za długi i często nudnawy, z wieloma kompletnie zbędnymi scenami, ale... znakomity. Reżyser z kolei opowiada m.in. takie rzeczy [o formalnej stronie obrazu]: "Nie wiedziałem, co to właściwie będzie oznaczać, oprócz tego, że chodzi o brak synchronizacji, który przejdzie w synchronizację". Innymi słowy, współpraca na linii autor-krytyk przebiegła dość zgodnie - twórca wmówił oceniającym, że stworzył przemyślaną sztukę wysokich lotów, a oni, słysząc to, potaknęli.

Na pokazie prasowym, w którym uczestniczyłem, część polskich recenzentów wydawała się zgadzać z zagranicznymi kolegami - film musiał okazać się nudny i męczący, skoro tak smacznie drzemali. Reakcja zdecydowanie przesadzona, ale prawdą jest, że największą zaletą "Białego cienia" - filmu bardziej o ogólnej beznadziei życia afrykańskiej biedoty, niż o beznadziei tamtejszych albinosów - jest nagłośnienie nie mieszczącego się w głowie zagrożenia, jakie nadal czyha tam na dotkniętych bielactwem.

Ocena: 2/6

Zobacz wideo

"Biały cień", dramat, Tanzania, Niemcy, Włochy 2013, 115 min., reż. Noaz Deshe, występują: Hamisi Bazili, James Gayo, Glory Mbayuwayu, Salum Abdallah, Riziki Ally, Tito D. Ntanga, James P. Salala, John S. Mwakipunda, Nuru Mgazza, Pastor Bryson

Więcej o: