Naginając reguły **

Na Bliskim Wschodzie bez zmian.

Grupka bawiących się w teatr przyjaciół przygotowuje się do wystawienia swojego spektaklu w Europie. Ojciec aktorki wcielającej się w główną bohaterkę za nic nie chce słyszeć o jej wyjeździe. Jesteśmy w Iranie, a mężczyzna ma kontakty, może więc zabrać córce paszport. Co więcej, może zablokować wyjazd całej ekipie. Nietrudno zgadnąć, że niektórzy członkowie amatorskiej trupy chcieli wyrwać się z kraju na dłużej, niż tylko na kilka tygodni. Czy zdecydują się "wydać" koleżankę, by ocalić własne marzenia?

Irański reżyser i scenarzysta Behnam Behzadi wie, co zrobić, żeby wzbudzić zainteresowanie widzów i zagęścić klimat opowieści. Z biegiem czasu odkrywamy zresztą, że ojciec - na pierwszy rzut oka, oczywisty antagonista dramatu - może mieć swoje (słuszne) racje. Wyjść z sytuacji jest bardzo wiele. A może ani jednego. A przynajmniej ani jednego, które zadowoliłoby wszystkich. Zasadnicze pytanie, jakie zadaje Behzadi - o lojalność wobec bliskiej osoby - zawsze pozostanie istotne.

A jednak, nie wszystko w "Naginając reguły" działa, jak należy. Twórca zdaje się za bardzo polegać na pomyśle wyjściowym i puszcza opowieść samopas. Z biegiem czasu, całość coraz bardziej się rozkleja. Kompletnie przegadany i rozmyty trzeci akt zniechęca, zamiast zmuszać do nerwowego przygryzania paznokci. Problemy młodych Irańczyków pozostają ważne i interesujące, ale okazuje się, że nie można opierać na nich wiary w całą tamtejszą kinematografię.

Ocena: 2/6

Zobacz wideo

"Naginając reguły", dramat, Iran 2013 94 min., reż. Behnam Behzadi, występują: Amir Jafari, Ashkan Khatibi, Mehrdad Sedighian, Baharan Bani Ahmadi, Neda Jebraeeli, Martin Shamoonpour, Roshanak Gerami, Mohammad-Reza Ghaffari, Elaheh Hesari, Soroosh Sehhat, Omid Roohani

Więcej o: