Cannes 2015. Co Idziak nakręcił z Natalie Portman? Trójkąt miłosny od Gaspara Noé - (znowu) będzie skandal?

Już 13 maja rusza 68. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes. Jak co roku nie zabraknie wielkich nazwisk. Do konkursu głównego zakwalifikowały się najnowsze obrazy Gusa Van Santa, Todda Haynesa, Paolo Sorrentino. Ale poza konkursem głównym także nie zabraknie emocji. W pokazywanych podczas Cannes 2015 filmach występują m.in. Charlize Theron, Joaquine Phoenix, Emma Stone, Michael Fassbenderem i Marion Cotillard. A Natalie Portman stanęła za kamerą.

W połowie maja do francuskiego miasta przyjadą gwiazdy kina, znani reżyserzy, fotoreporterzy i dziennikarze. Jest tak od lat, w tym roku nie będzie inaczej.

Skandal, gwiazdy i sensacja... tak było rok temu [ZDJĘCIA Z CANNES 2014] >>

O Złotą Palmę w Cannes powalczą m.in. Gus Van Sant, Nanni Moretti, Todd Haynes, Paolo Sorrentino - znani festiwalowej publiczności . W Cannes nie zabraknie na pewno gwiazd. W najnowszym filmie Van Santa zobaczymy Matthew McConaugheya i Naomi Watts. W konkursie głównym także "Makbeta" Justina Kurzela z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard.

Ale nie tylko konkursem głównym będzie żyła publiczność 68. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes. W selekcji głównej, ale poza konkursem znalazł się "Mad Max: Na drodze gniewu" z Charlize Theron oraz "Irrational Man" Woody'ego Allena z Joaquinem Phoenixem i Emmą Stone. A za kamerą po raz pierwszy w pełnometrażowej produkcji stanęła Natalie Portman.

Zobacz wideo

Debiut reżyserski Natalie Portman ze zdjęciami Sławomira Idziaka

Zdjęcia do "Opowieści o miłości i mroku", debiutu reżyserskiego Natalie Portman, były kręcone w Jerozolimie przez Sławomira Idziaka. Już podczas pracy nad filmem pojawiły się emocje. Obecność ekipy filmowej w mieście nie pozostała niezauważona. W Jerozolimie mimo poparcia burmistrza miasta miały miejsce protesty ortodoksyjnej części lokalnej społeczności z powodu kręcenia zdjęć do filmu.

"Opowieści o miłości i mroku" ("A tale of Love and Darkness") to adaptacja autobiograficznej opowieści izraelskiego pisarza Amosa Oza. Książka jest historią o dojrzewaniu w latach 40. w Jerozolimie. Tam urodziła się Natalie Portman, która mówi płynnie po hebrajsku. "Opowieści o miłości i mroku" na ekrany polskich kin trafią już jesienią.

Zdjęcia Sławomira Idziaka nie są jedynym polskim akcentem w Cannes 2015. W ramach pokazów sekcji Directors' Fortnight zostanie pokazana polsko-szwedzka produkcja "Intruz" w reżyserii Magnusa von Horna ze zdjęciami Łukasza Żala.

Nowe filmy w konkursie. Odważne "Love" Gaspara Noé

"Opowieści o miłości i mroku" będą prezentowane w Cannes w ramach pokazów specjalnych. Informacja została ogłoszona 16 kwietnia. A pod koniec ubiegłego tygodnia organizatorzy festiwalu podali do wiadomości nowe tytuły filmów - w tym te, które powalczą o Złotą Palmę tegorocznej edycji festiwalu.

Do konkursu głównego dołączyły filmy "Cronic" w reżyserii Michel Franco i "The Valley of Love" w reżyserii Guillaume Nicloux. A do sekcji pokazy północne został dodany film "Love" Gaspara Noé.

Najnowszy obraz reżysera "Wkraczając w pustkę" i "Nieodwracalnego", który wywołał skandal, zostanie wyświetlony m.in. obok filmu "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia, dokumentu o Amy Winehouse . "Love" to historia miłosnego trójkąta - dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Ich relacja ma być zobrazowana poprzez seks. Autorem zdjęć do filmu jest Benoit Debie, który pracował m.in. przy takich filmach jak "Spring Breakers" Harmony Korine'a i "Lost River" Ryana Goslinga .

Zobacz aktualną listę filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 68. FF w Cannes >>

68. Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 13 - 24 maja.

Więcej o: