"Dlaczego ja nie jestem szefem, czego mi brakuje, co poszło nie tak". Takie pytania zadaje sobie facebookowy Edward i wielu pracowników korporacji

Losy Edwarda, który z wisielczym humorem opisuje reguły rządzące światem korporacji, można śledzić na Facebooku. A także co tydzień na Gazeta.pl. Edward to bohater na razie znany tylko z sieci, ale niebawem zobaczycie go w kinie. Wcielił się w niego Robert Więckiewicz.

Edward, rysunkowy bohater facebookowego profilu Król życia , wykazuje się dużą spostrzegawczością i nie traci humoru, mimo że otaczająca rzeczywistość nie napawa go optymizmem.

"Dlaczego ja nie jestem szefem, czego mi brakuje, co poszło nie tak, gdzie zamiast skręcić w prawo w swoim życiu, skręciłem w lewo. Przecież na podwórku wszystko zapowiadało, że świat będzie u moich stóp. Byłem najsilniejszy, śmieszny, szybko biegałem, wygrywałem w kapsle, co poszło nie tak?" - pyta Edward.

Co wiemy o bohaterze rysunków autorstwa Fadiego Chakkoura? Poza tym, że pracuje w dużej firmie? Niewiele. Ale tutaj z pomocą przychodzi zwiastun filmu "Król życia" w reżyserii Jerzego Zielińskiego.

"Król życia" - TEASER

Edward, w którego wciela się Robert Więckiewicz, to mąż i ojciec kilkuletniej córeczki. Zaangażowanie w pracę, "wyścig szczurów", w którym mimochodem uczestniczy, nie pozostają bez wpływu na jego relacje z najbliższymi. A szukanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym to wdzięczny, filmowy temat. Wystarczy przypomnieć "Jerry'ego Maguire'a" z 1996 r. z Tomem Cruisem i film "Sędzia" (2014 r.), w którym odnoszący sukcesy adwokat wraca do rodzinnego miasta na pogrzeb matki.

U nas nadal za dużo pracy

Czy temat szukania równowagi życia prywatnego i zawodowego sprawdzi się w polskim filmie? Wydaje się, że jest, co opisywać. Według danych OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polska znajduje się na odległym 28. miejscu spośród 36 krajów, które były oceniane pod względem tego, czy ich mieszkańcom łatwo pogodzić pracę i prywatne życie.

OECD sporządzając klasyfikację, brało pod uwagę m.in. ilości czasu wolnego od pracy, liczbę pracowników pracujących ponad 50 godzin tygodniowo, zatrudnienie kobiet posiadających dzieci w wieku 6-14 lat.

W Danii, Hiszpanii i Belgii najłatwiej pogodzić życie prywatne z zadaniami w pracy. Polskę wyprzedza Irlandia. Ostatnie miejsca w rankingu zajęły Turcja i Meksyk - tam pracując, najtrudniej znaleźć czas na życie prywatne.

Równowaga w pracy i życiu prywatnym? O tym będzie ten film

Chakkour, autor znanych z sieci rysunków, których bohaterem jest Edward, to także scenarzysta "Króla życia". Publikowane na Facebooku satyryczne prace są dopiero zapowiedzią szerszej, filmowej historii. Za ożywienie postaci Edwarda odpowiada Robert Więckiewicz.

Szczegóły fabuły? Czterdziestoparoletni Edward jest skutecznie zaimpregnowany na otaczający go świat - złośliwy dla żony, niecierpliwy w relacjach z córką i nie ma czasu dla swojego ojca. Wstrząsem, który powoduje jego przebudzenie, jest groźny wypadek.

"Król życia" to debiut reżyserski Zielińskiego, znanego, cenionego operatora. Pracował przy zdjęciach m.in. do takich obrazów jak "Plac Waszyngtona" i "Trzeci cud" Agnieszki Holland, "Ucieczka z kina >>Wolność<<" Wojciecha Marczewskiego, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego. Kim zaś jest Fadi Chakkour? Na co dzień prawnikiem, który niebawem zaliczy debiut w branży filmowej. "Król życia" w kinach od 25 września.

Więcej o: