Sekrety morza ***

Moja siostra, selkie.

Mała Sirsza wychowuje się z odrobinę starszym bratem, Benem i wciąż cierpiącym po utracie żony ojcem. Z czasem, dziewczynka czuje się coraz mocniej przyzywana przez morze i mieszkające w nim foki. Widząc to, babcia postanawia zabrać rodzeństwo do miasta, by zapobiec niechybnie zbliżającemu się nieszczęściu, ale nie jest w stanie zmienić natury i przeznaczenia wnuczki - Sirsza jest bowiem selkie, czyli mitycznym stworzeniem, które na lądzie jest człowiekiem, a w wodzie staje się foką.

Nominowane do Oscara dla najlepszej animacji "Sekrety morza" przegrały ze zdecydowanie gorszym "Jak wytresować smoka 2" (reżyser Tomm Moore zaliczył nominację także w 2009 r. - wtedy "Sekret księgi z Kells" uległ "Odlotowi"), ale jeśli chodzi o samą animację, w tegorocznej stawce bez wątpienia nie miały sobie równych. "Sekrety morza" to niesamowita, wizualna uczta. Film był ręcznie rysowany, ale każda klatka wygląda jak arcydzieła mistrzów malarstwa. Na irlandzką produkcję patrzy się z niekłamaną przyjemnością.

Zarówno estetyka jak i sposób prowadzenia fabuły inspirowane były bez wątpienia dziełami Studia Ghibli. Niestety, z samą opowieścią nie jest już tak dobrze. Chociaż morały z "Sekretów morza" płyną mądre (m.in. takie, że nie wolno zamykać się w pancernej skorupie i chować się przed światem w obawie przed przykrościami i ewentualnością zostania zranionym, co jest nieodłączną częścią ludzkiego życia), to całą fabułę wydedukować można w ciągu paru minut. "Sekrety morza" okazują się zaskakująco prostym filmem, który nie tyle chce widzowi coś opowiedzieć, co pozwolić mu tej opowieści doświadczyć. Z różnym skutkiem, bo od święta zdarzają się w filmie momenty tak szalonego zagmatwania, że kompletnie nie wiadomo, co właśnie się dzieje.

To pewnie akurat "wina" mocnego inspirowania się celtyckimi mitami (np. "Ondine" z Alicją Bachledą-Curuś także opowiadała o selkie). "Sekrety morza" są zapewne z miejsca zrozumiałe w Irlandii, ale reszcie świata chyba przydałaby się przed seansem mała lekcja tamtejszej mitologii. Koniec końców, zawsze może to być impuls, by poczytać nieco po wyjściu z kina.

Ocena: 3/6

Zobacz wideo

"Sekrety morza", animacja, familijny, fantasy, Dania, Irlandia 2014, 93 min., reż. Tomm Moore, występują: polski dubbing: Mateusz Ceran, Małgorzata Kożuchowska, Arkadiusz Jakubik, Malwina Jachowicz, Barbara Wrzesińska, Lech Łotocki

Więcej o: