Zaczęło się od superbohaterów, których komiksowe przygody wydawało powstałe w latach 60. XX wieku wydawnictwo Marvel. To do Marvela należą prawa do postaci takich jak Kapitan Ameryka, Hulk czy Iron Man.
W roku 1960 główny konkurent Marvela, czyli DC Comics, stworzył pierwszy komiks o Lidze Sprawiedliwości, grupie superbohaterów, w którym swoje siły połączyli m.in. kochani przez czytelników Batman, Superman czy Wonder Woman. Marvel wziął przykład z konkurencji i w 1963 roku wypuścił pierwszy numer komiksu o swojej własnej grupie superbohaterów. Zatytułował go "Avengers" (z ang. "Mściciele").
W pierwszym składzie drużyny znajdowali się: Iron Man, Hulk, Thor oraz nieznani (jeszcze) z filmów Ant-Man i Wasp. "Earth's Mightiest Super-heroes!" - krzyczał z okładki żółty napis we wrześniu 1963 roku. Dwumiesięcznik "Avengers" okazał się takim sukcesem, że już po roku zmieniono go w miesięcznik. Seria funkcjonuje na amerykańskim rynku wydawniczym po dziś dzień.
W połowie poprzedniej dekady powstał pomysł stworzenia niezwykłej serii filmów, którą zwieńczyłyby kinowe przygody Avengersów. Zaczęło się w 2008 roku od "Iron Mana" z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej. Film okazał się wielkim hitem - na całym świecie zarobił ponad pół miliarda dolarów i był drugim (nomen omen po innym "trykociarskim" filmie, czyli "Mrocznym rycerzu") największym sukcesem finansowym roku w amerykańskich kinach. Dalej poszło już z górki, sequel "Iron Mana", a także filmy o Hulku, Thorze i Kapitanie Ameryce stworzyły grunt pod filmowe przygody drużyny Avengersów.
Miały one swoją premierę w 2012 roku. Filmowi "Avengersi" całkowicie zmietli całą konkurencję. Na całym świecie zarobili ponad 1,5 miliarda dolarów i jest to do dziś trzeci najlepszy wynik finansowy w historii kina (po "Avatarze" i "Titaniku").
Na kolejną część przygód drużyny fani musieli czekać trzy lata. Film "Avengers: Czas Ultrona" wchodzi do kin właśnie dziś. Poniżej wszystko, co powinniście wiedzieć o Avengersach przed pójściem do kina.
Avengersi to swego rodzaju superdrużyna do zadań specjalnych. Zbiera się zawsze wtedy, kiedy zagrożenie ze strony wrogich sił jest zbyt duże, by dał sobie z nim radę jeden superbohater. Jej członkowie to:
- Iron Man (w tej roli Robert Downey Jr.) - miliarder Tony Stark, który świat ratuje w supernowoczesnej, latającej zbroi.
- Thor (Chris Hemsworth) - nordycki bóg prosto z Asgardu, który wrogów unieszkodliwia za pomocą mitycznego młota Mjolnira;
- Kapitan Ameryka (Chris Evans) - superżołnierz Steve Rogers, stworzony w wyniku drugowojennego eksperymentu. Walczy okrągłą tarczą w barwach amerykańskiej flagi;
- Hulk (Mark Ruffalo) - naukowiec Bruce Banner, który w przypływach gniewu zmienia się w niemal niezniszczalne, kilkumetrowe, zielone monstrum;
- Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) - specjalna agentka Natasha Romanoff, śmiertelnie niebezpieczna, bo wyszkolona w sztukach walk; i na końcu:
- Hawkeye (Jeremy Renner) - specjalista od walki dystansowej, świetnie strzelający z łuku;
W najnowszym filmie skład drużyny może się nieco zmienić.
"Avengersów: Czas Ultrona" poprzedza kilkanaście filmów i seriali umiejscowionych w świecie Marvela. W pierwszej części cyklu "Avengers" drużyna musiała zmierzyć się z Lokim, bogiem kłamstwa, a prywatnie przybranym bratem Thora. W epickiej bitwie na ulicach Nowego Jorku udało się roznieść w pył kosmiczną rasę Chitauri.
W kolejnych filmach Thor przeprowadził się z Asgardu na ziemię, Iron Man zmaga się z traumą po ataku obcej rasy, a Kapitan Ameryka wykrywa spisek w organizacji S.H.I.E.L.D. (w której powstali Avengersi) i powstrzymuje go.
Przede wszystkim obecności tytułowego Ultrona (w niejednej kopii), czyli bezlitosnego robota obdarzonego sztuczną inteligencją. Ponadto: Iron Man odziany w specjalną zbroję pojedynkować się będzie z Hulkiem, a na horyzoncie pojawią się zupełnie nowe postaci: m.in. superszybki Quicksilver, niebezpieczna Scarlet Witch czy potężny Vision.
Serwis Rotten Tomatoes (ang. "Zgniłe Pomidory"), zajmujący się wyciąganiem średniej z opinii amerykańskich krytyków, wyliczył średnią z - póki co - 248 recenzji. Zdecydowana większość z nich, bo 185, jest pozytywna. 63 są negatywne. Krytycy chwalą stronę wizualną i relacje pomiędzy bohaterami, krytykują z kolei wtórność w stosunku do poprzedniej części i scenariuszowy chaos.
Przed nami kolejne filmy i seriale ze stajni Marvela. Już w lipcu na ekrany kin wejdzie "Ant-Man" - opowieść o superbohaterze potrafiącym zmniejszać się do postaci mrówki. W sumie do 2019 roku będziemy mieli okazję obejrzeć przynajmniej 7 filmów, a zwieńczeniem historii Avengersów będzie dwuczęściowa historia pt. "Infinity War", w której naszym bohaterom przyjdzie rozprawić się z potężnym Thanosem.
Tak, w księgarniach, salonach prasowych i sklepach specjalistycznych można kupić komiksy z serii "Avengers", "New Avengers" czy "Ultimates" (uwspółcześniona wersja przygód grupy). Wydawały je oficyny takie jak Hachette, Egmont Polska oraz Mucha Comics.