Już dziś premiera "Avengers: Czas Ultrona", najnowszego filmu Marvela. 6 rzeczy, które musisz wiedzieć przed pójściem do kina

Kim są i skąd się wzięli Avengersi? Grunt pod ich przygody stworzył "Iron Man", a także filmy o Hulku, Thorze i Kapitanie Ameryce. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć przed pójściem do kina na "Avengers: Czas Ultrona".

Zaczęło się od superbohaterów, których komiksowe przygody wydawało powstałe w latach 60. XX wieku wydawnictwo Marvel. To do Marvela należą prawa do postaci takich jak Kapitan Ameryka, Hulk czy Iron Man.

Zobacz wideo

W roku 1960 główny konkurent Marvela, czyli DC Comics, stworzył pierwszy komiks o Lidze Sprawiedliwości, grupie superbohaterów, w którym swoje siły połączyli m.in. kochani przez czytelników Batman, Superman czy Wonder Woman. Marvel wziął przykład z konkurencji i w 1963 roku wypuścił pierwszy numer komiksu o swojej własnej grupie superbohaterów. Zatytułował go "Avengers" (z ang. "Mściciele").

W pierwszym składzie drużyny znajdowali się: Iron Man, Hulk, Thor oraz nieznani (jeszcze) z filmów Ant-Man i Wasp. "Earth's Mightiest Super-heroes!" - krzyczał z okładki żółty napis we wrześniu 1963 roku. Dwumiesięcznik "Avengers" okazał się takim sukcesem, że już po roku zmieniono go w miesięcznik. Seria funkcjonuje na amerykańskim rynku wydawniczym po dziś dzień.

W połowie poprzedniej dekady powstał pomysł stworzenia niezwykłej serii filmów, którą zwieńczyłyby kinowe przygody Avengersów. Zaczęło się w 2008 roku od "Iron Mana" z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej. Film okazał się wielkim hitem - na całym świecie zarobił ponad pół miliarda dolarów i był drugim (nomen omen po innym "trykociarskim" filmie, czyli "Mrocznym rycerzu") największym sukcesem finansowym roku w amerykańskich kinach. Dalej poszło już z górki, sequel "Iron Mana", a także filmy o Hulku, Thorze i Kapitanie Ameryce stworzyły grunt pod filmowe przygody drużyny Avengersów.

Miały one swoją premierę w 2012 roku. Filmowi "Avengersi" całkowicie zmietli całą konkurencję. Na całym świecie zarobili ponad 1,5 miliarda dolarów i jest to do dziś trzeci najlepszy wynik finansowy w historii kina (po "Avatarze" i "Titaniku").

Na kolejną część przygód drużyny fani musieli czekać trzy lata. Film "Avengers: Czas Ultrona" wchodzi do kin właśnie dziś. Poniżej wszystko, co powinniście wiedzieć o Avengersach przed pójściem do kina.

6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed obejrzeniem drugich "Avengersów":

1. Kim są filmowi Avengersi?

Avengersi to swego rodzaju superdrużyna do zadań specjalnych. Zbiera się zawsze wtedy, kiedy zagrożenie ze strony wrogich sił jest zbyt duże, by dał sobie z nim radę jeden superbohater. Jej członkowie to:

- Iron Man (w tej roli Robert Downey Jr.) - miliarder Tony Stark, który świat ratuje w supernowoczesnej, latającej zbroi.

- Thor (Chris Hemsworth) - nordycki bóg prosto z Asgardu, który wrogów unieszkodliwia za pomocą mitycznego młota Mjolnira;

- Kapitan Ameryka (Chris Evans) - superżołnierz Steve Rogers, stworzony w wyniku drugowojennego eksperymentu. Walczy okrągłą tarczą w barwach amerykańskiej flagi;

- Hulk (Mark Ruffalo) - naukowiec Bruce Banner, który w przypływach gniewu zmienia się w niemal niezniszczalne, kilkumetrowe, zielone monstrum;

- Czarna Wdowa (Scarlett Johansson) - specjalna agentka Natasha Romanoff, śmiertelnie niebezpieczna, bo wyszkolona w sztukach walk; i na końcu:

- Hawkeye (Jeremy Renner) - specjalista od walki dystansowej, świetnie strzelający z łuku;

W najnowszym filmie skład drużyny może się nieco zmienić.

2. Co działo się w poprzednich filmach Marvela?

"Avengersów: Czas Ultrona" poprzedza kilkanaście filmów i seriali umiejscowionych w świecie Marvela. W pierwszej części cyklu "Avengers" drużyna musiała zmierzyć się z Lokim, bogiem kłamstwa, a prywatnie przybranym bratem Thora. W epickiej bitwie na ulicach Nowego Jorku udało się roznieść w pył kosmiczną rasę Chitauri.

W kolejnych filmach Thor przeprowadził się z Asgardu na ziemię, Iron Man zmaga się z traumą po ataku obcej rasy, a Kapitan Ameryka wykrywa spisek w organizacji S.H.I.E.L.D. (w której powstali Avengersi) i powstrzymuje go.

3. Czego możemy się spodziewać w "Avengers: Czas Ultrona"?

Przede wszystkim obecności tytułowego Ultrona (w niejednej kopii), czyli bezlitosnego robota obdarzonego sztuczną inteligencją. Ponadto: Iron Man odziany w specjalną zbroję pojedynkować się będzie z Hulkiem, a na horyzoncie pojawią się zupełnie nowe postaci: m.in. superszybki Quicksilver, niebezpieczna Scarlet Witch czy potężny Vision.

4. Jak krytyka oceniła najnowszy film ze stajni Marvela?

Serwis Rotten Tomatoes (ang. "Zgniłe Pomidory"), zajmujący się wyciąganiem średniej z opinii amerykańskich krytyków, wyliczył średnią z - póki co - 248 recenzji. Zdecydowana większość z nich, bo 185, jest pozytywna. 63 są negatywne. Krytycy chwalą stronę wizualną i relacje pomiędzy bohaterami, krytykują z kolei wtórność w stosunku do poprzedniej części i scenariuszowy chaos.

5. Do czego to wszystko zmierza?

Przed nami kolejne filmy i seriale ze stajni Marvela. Już w lipcu na ekrany kin wejdzie "Ant-Man" - opowieść o superbohaterze potrafiącym zmniejszać się do postaci mrówki. W sumie do 2019 roku będziemy mieli okazję obejrzeć przynajmniej 7 filmów, a zwieńczeniem historii Avengersów będzie dwuczęściowa historia pt. "Infinity War", w której naszym bohaterom przyjdzie rozprawić się z potężnym Thanosem.

6. Czy w Polsce można dostać komiksy o Avengersach?

Tak, w księgarniach, salonach prasowych i sklepach specjalistycznych można kupić komiksy z serii "Avengers", "New Avengers" czy "Ultimates" (uwspółcześniona wersja przygód grupy). Wydawały je oficyny takie jak Hachette, Egmont Polska oraz Mucha Comics.

Więcej o: