12. Docs Against Gravity. "Starość to radość". Film o 93-letniej Iris Apfel, która podbiła świat mody

Podczas 12. Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity prezentowane są filmy opowiadające o starszych osobach, które mimo zaawansowanego wieku podbijają świat. Pokazana zostanie m.in. "Iris" o 93-letniej ikonie mody.

Na program "Starość to radość", organizowany w ramach Akademii 12. Festiwalu Filmowego Docs Against Gravity, składają się filmy podejmujące tematykę związaną z życiem osób starszych, dyskusje i warsztaty. A seniorzy biorą udział w organizacji festiwalu.

Zobacz wideo

93-letnia Iris Apfel ikoną mody

Film "Iris" Alberta Mayslesa obrazuje pracę 93-letniej Iris Apfel, która angażuje się w organizację wystaw, udostępniając swoją ogromną, gromadzoną przez całe życie, kolekcję stylizacji i tekstyliów. Jej zbiory pokazało w 2005 roku The Metropolitan Museum of Art. A wystawa stała się prawdziwym hitem i objechała całe Stany Zjednoczone.

Te ekspozycje przyniosły Apfel sławę, sprawiając, że stała się gwiazdą świata mody w wieku 87 lat. O bohaterce Mayslesa pisały takie magazyny jak "Vogue", czy "Harper's Bazaar".

Jaka jest recepta na styl dojrzałej gwiazdy? Iris od lat łączył bluzki czy koszule Haute Couture ze spodniami i biżuterią etno. A zaczynała wtedy, kiedy dziewczynom nie wypadało jeszcze nosić jeansów! Znaczną część swojej ogromnej kolekcji Apfel zdobyła, podróżując po świecie w latach 1948-1992.

Od takich jak ona warto się uczyć!

Ważną częścią aktywności Apfel są wywiady, spotkania m.in. ze studentami. 93-letnia ikona stylu podkreśla, że młodych nie ma kto uczyć. A bez tej pracy sztuka, styl ręcznie wykonywanych ubrań popadnie w zapomnienie. Od Apfel można się także uczyć pasji i podejścia do pracy. - Czuję się szczęśliwa, że mogę pracować. Jeśli masz na tyle szczęścia, że możesz robić to, co kochasz, wszystko inne przychodzi z czasem - mówi.

Przykład niezważania na wiek w realizacji marzeń płynie także od innych bohaterów festiwalowych filmów. Zobaczyć będziemy mogli m.in. dokument "Taniec z Marią" Ivana Gergoleta. Jego bohaterką jest Maria Fux, 90-letnia argentyńska tancerka, która pomimo podeszłego wieku nie tylko tańczy, ale i uczy tańca. Jej zajęcia są adresowane do ludzi w różnym wieku. Uczestniczą w nich także osoby z rozmaitymi rodzajami fizycznego i psychicznego upośledzenia.

Zobacz wideo

A 80-letni Niels Stokholm, właściciel najsłynniejszych gospodarstw w Dani, propaguje biodynamiczne rolnictwo, które oparte jest na szacunku do natury i traktowaniu jej nie jako podwładnego, ale jako partnera. Kochają go przeciętni konsumenci jak i słynne restauracje. Film "Dni, na które czekamy" w reżyserii Phie Ambo dokumentuje zmagania Stokholma z duńskim rządem, który ma zastrzeżenia do innowacyjnego sposobu prowadzenia gospodarstw.

Zobacz wideo

Warsztaty, międzypokoleniowa wymiana doświadczeń w działaniu

Wymowa "Iris" 87-letniego reżysera Mayslesa, "Tańca z Marią" doskonale ilustrują ideę projektu "Starość to radość" 12. Docs Against Gravity. A chodzi m.in. o dialog międzypokoleniowy, naukę otwierania się na doświadczenia, którą mogą przekazać starsi ludzie. I gotować na ich uczestnictwo w naszym, zapędzonym świecie.

Okazją do spotkania i wymiany doświadczeń będą warsztaty organizowane w ramach Akademii Docs Against Gravity. Pierwszy już w najbliższą niedzielę. O godz. 12 na tarasie przed warszawską Kinoteką odbędzie się śniadanie międzypokoleniowe "Jak nie marnować jedzenia". Spotkanie i warsztaty poprowadzą Inka Wrońska i Olga Badowska z miesięcznika "Kuchnia".

A za tydzień 17 maja, także w niedzielę o godz. 12, odbędą się "Ogrodnicze warsztaty wielopokoleniowe od 0 - 100 lat", które poprowadzi ogrodnik Sławek Sendzielski. Na warsztaty można zapisywać się, wysyłając maila na adres: akademia(et)againstgravity.pl. Wstęp bezpłatny.

Dyskusje. Czy moda jest (nie)zależna od wieku?

Częścią przedsięwzięcia i kolejną okazją do międzypokoleniowego spotkania są także dyskusje organizowane w ramach programu "Starość to radość". W czwartek 14 maja po pokazie filmu "Iris" w kinie Luna, którego projekcja rozpoczyna się o godz. 19, odbędzie się spotkanie, w którym udział weźmie m.in. Helena Norowicz. Aktorka w wieku 80 lat została modelką. Ostatnio wystąpiła w kampanii marek Nenukko i Bohoboco.

- Myślę, że starsze kobiety jak najbardziej powinny być obecne w świecie mody. Nie tylko te młode i śliczne, które wyglądają dobrze we wszystkim, co się na nie założy - mówiła Norowicz w wywiadzie dla Weekend.Gazeta.pl . Organizatorzy spotkania przekonują, że seniorzy chcą dobrze wyglądać, jednak często spotykają się z problemem znalezienia dla siebie rozmiaru oraz stereotypami związanymi z ubraniami dla starszych ludzi.

W ramach "Starość to radość" także dyskusja "Czy warszawskie instytucje kultury gotowe są na aktywnych seniorów?", która odbędzie się we wtorek 12 maja po pokazie filmu "Taniec z Marią". Projekcja rozpoczyna się o godz. 19 w Kinotece. W spotkaniu udział weźmie m.in. Jolanta Kwaśniewska, prezeska Fundacji Porozumienie Bez Barier , partnera cyklu "Starość to radość".

Seniorzy współtworzą festiwal

- Zależy nam na tym, żeby włączyć seniorów w działania, które mają miejsce na festiwalu - mówi dla Gazeta.pl Damian Kalita, pomysłodawca koncepcji wydarzeń towarzyszących cyklowi "Starość to radość". - Nie tylko jako odbiorców, ale także jako twórców projektu - podkreśla.

- Seniorzy uczestniczący w projekcie "Archipelag Pokoleń" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" włączyli się w organizację centrum festiwalowego. Kilka osób spośród tej grupy pełni rolę ambasadorów festiwalu. Rekomendują obejrzane filmy w krótkich tekstach publikowanych na blogu festiwalu - mówi Kalita.

Seniorzy za okazaniem legitymacji mają wstęp na wszystkie filmy prezentowane na festiwalu za 12 zł. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie Docsag.pl . Harmonogram wydarzeń towarzyszących filmom z sekcji "Starość to radość" można znaleźć TU >> . Festiwal Docs Against Gravity organizowany w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy potrwa do niedzieli 17 maja.

Więcej o: