Cannes 2015: Agnes Varda pierwszą reżyserką, która otrzyma honorową Złotą Palmę!

Agnes Varda podczas ceremonii zamknięcia 68. Festiwalu Filmowego w Cannes otrzyma honorową Złotą Palmę. Nagroda jest przyznawana reżyserom, których filmy wywarły duży wpływ na międzynarodową kinematografię, ale nigdy wcześniej nie zostali uhonorowani główną nagrodą w Cannes.

Honorowa Złota Palma do tej pory została przyznana tylko reżyserom: Woody'emu Allenowi w 2002 r., Clintowi Eastwoodowi w 2009 r. i Bernardo Bertolucciemu w 2011 roku. - Moje filmy nigdy nie sprzedawały się tak dobrze jak ich - powiedziała Agnes Varda, komentując informację o przyznaniu jej nagrody.

Zbuntowana hipiska i enfant terrible

- Reżyserka klasyczna, innym razem awangardowa, spoglądająca na rzeczywistość z ubocza, a jednocześnie będąca w samym centrum spraw, zbuntowana hipiska i enfant terrible - zawsze mówi to, co myśli, feministka i wielbicielka inspirującej ją rodziny - pisze o reżyserce Agnieszka Szeffel .

Agnes Varda urodziła się w 1928 roku w Brukseli jako Arlette. Część dzieciństwa spędziła w Ostendzie i Knokke-leZoute. Studiowała filozofię, sztuki piękne i fotografię. Karierę zaczynała jako fotoreporterka, pracowała dla Théâtre National Pupulaire.

Zadebiutowała filmem "La Pointe Courte" w 1956 roku. Obraz został uznany za nowatorski przez dziennikarzy wpływowego pisma "Cahiers du Cinéma". Jej kolejny film to głośny "Cléo od 5 do 7" z 1962 r. o popularnej piosenkarce zobrazowanej w ciągu dwóch godzin. Bohaterka czeka na wynik badań, mających dać odpowiedź, czy jest chora na raka. Zarówno ten film jak i prowokacyjny obraz "Szczęścia" zaliczany jest do kina nurtu Nowej Fali.

Agnes Varda wyszła za mąż w 1962 r. za znanego francuskiego reżysera Jacques'a Demy'ego. Para wyjechała razem do USA w 1967 roku. Tam reżyserce udało się zrealizować dwa filmy dokumentalne - "Wujek Yanco" i "Czarne pantery" oraz jeden film eksperymentalny "Lions Love" z Vivą, z kręgu Andy'ego Warhola. Po powrocie do Francji nakręciła film "Dagerotypy", portretujący okolicę, w której mieszka, i ludzi z jej sąsiedztwa.

W 1977 r. Varda nakręciła film "Jedna śpiewa, druga nie" o jednoznacznie feministycznej wymowie. W 1979 wraz z mężem znowu wyjechała do Ameryki. W 1984 roku reżyserka zrealizowała film "Bez dachu i praw", fabułę imitującą dokument. Film został nagrodzony w 1985 roku Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji.

Lista filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach Cannes 2015 >>

"Jeśli można zobaczyć siebie, to tylko przez innych"

Film "Plaże Agnes", który miała możliwość zobaczyć polska widownia w szerokiej dystrybucji, autobiografia nakręcona z okazji 80-tych urodzin reżyserki, zbierał jej doświadczenia osobiste i zawodowe.

Zobacz wideo

- Tak naprawdę interesują mnie jednak inni ludzie i to innych chcę filmować, bo ludzie zawsze byli dla mnie najważniejszą inspiracją". Pamięta pan scenę, gdy podstawiam lustra swoim przyjaciołom w ekipie? Jeśli można zobaczyć siebie, to tylko przez innych - mówiła Agnes Varda o swoim filmie "Plaże Agnes" w rozmowie z Pawełem T. Felisem.

W 2010 roku Agnes Varda została uhonorowana prestiżową nagrodą Carrosse d'Or (Złotą Karocą) 63. Festiwalu Filmowym w Cannes, podczas wieczoru otwierającego sekcję Directors' Fortnight.

Tegoroczna edycja festiwalu w Cannes rozpocznie się 13 maja i potrwa do 24 maja.

Cannes 2015. Co Idziak nakręcił z Natalie Portman? Trójkąt miłosny od Gaspara Noé - (znowu) będzie skandal? >>

Więcej o: