Dwie główne nagrody ex aequo 12. edycji Docs Against Gravity Film Festival - nagrody Millennium i 5000 euro przyznano obrazom "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak i "Powyżej/poniżej" Nicolasa Steinera. O nagrodach zadecydowało jury w składzie: Syllas Tzoumerkas, Mikołaj Pokromski i Rafael Lewandowski.
"Nadejdą lepsze czasy" to kolejny film Hanny Polak, nominowanej w 2005 roku wraz z Andrzejem Celińskim do Oscara za dokument "Dzieci z Leningradzkiego", którego bohaterowie żyją w Rosji.
Najnowszy film uznanej reżyserki to historia 11-letniej Juli, którą żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Nastoletnia bohaterka filmu Polak zachowuje się jak znaczna część jej rówieśniczek. Jednak zobrazowany w dokumencie świat jej dzieciństwa nie napawa optymizmem.
Na terenie wysypiska, na którym mieszka wraz z matką, mającą problemy z alkoholem, panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. Transporty śmieci każdego dnia stanowią realne zagrożenie dla bohaterów filmu. Wysypisko, mimo zatrważających warunków tam panujących, jest miejscem nawiązywania przyjaźni, solidarności, na którą zdobywają się bohaterowie. Polak portretuje mieszkających tam ludzi z czułością, przedstawiając ich człowieczeństwo w tych nieludzkich warunkach.
Film "Nadejdą lepsze czasy" był kręcony przez 14 lat. W dokumencie Polak obserwujemy, jak Jula dorasta i podejmuje wyzwanie zmienia swojego życia. Marzeniem nastoletniej dziewczyny jest mieć normalny dom.
Przeczytaj także:
"Powyżej/ poniżej" to opowieść o świecie bezdomności, podboju nowych planet i skrywanym obliczu (wciąż) Dzikiego Zachodu. Narkomani i domorośli filozofowie żyjący w kanałach deszczowych pod Las Vegas, pasjonaci planujący wyprawę na Marsa i przemierzający pustynię we własnoręcznie dzierganych kombinezonach, współczesny kowboj skłotujący opuszczony bunkier w postapokaliptycznej kalifornijskiej scenerii - to bohaterowie podróży do środka amerykańskiego umysłu.
"Odbyliśmy intensywną i bardzo trudną debatę wokół obu tytułów które poruszają temat ubóstwa i braku perspektyw - każdy z nich zupełnie inaczej, ale równie wstrząsająco. Dlatego po raz pierwszy nagroda Millennium zostanie podzielona pomiędzy dwa niesamowite filmy. >>Powyżej/ poniżej<< jest wyjątkową podróżą wizualną która zabiera nas do sztucznie skonstruowanego czasu i przestrzeni, jednocześnie łącząc teraźniejszość widza z codziennym życiem pokręconych bohaterów filmu. >>Nadejdą lepsze czasy<< to z kolei film który przez bardzo długi czas towarzyszy swoim bohaterom, dosięgając głębokiej prawdy o jestestwie i istocie naszego doświadczenia człowieczeństwa, bez względu na to skąd jesteśmy. W końcu wszyscy mamy nadzieję że zgodnie z tytułem filmu lepsze czasy faktycznie nadejdą, jak Hanna Polak odważnie pokazuje w swoim filmie" - uzasadniali swój wybór jurorzy.
- Oba filmy pokazują ludzi nikomu nie potrzebnych, żyjących poza społeczeństwem. Twórcy wybrali jednak diametralnie różne podejście do tematu w tym język operatorski. To ciekawy przykład dla wszystkich, którym bliska jest sztuka filmowa. Jestem przekonany, że decyzja jury wywoła ożywcze decyzje wśród krytyków i twórców. Oba filmy są też niezwykle wciągające emocjonalnie - powiedział Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.
Bezapelacyjne zwycięstwo w głosowaniu publiczności odniósł film "Sól Ziemi" ("Salt of the Earth") Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado, legendarny brazylijski fotograf. Salgado podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem zatrważających wydarzeń: konfliktów wojennych, ludobójstwa, klęsk głodu i przymusowych emigracji.
Salgado w swoim nowym projekcie fotograficznym, zatytułowanym "Genesis", poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy zdecydował się odejść od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację.
Poniżej prezentujemy pełną listę zwycięzców 12. edycji Docs Against Gravity.
Lista zwycięzców :
Nagrody Główne - Nagrody Millennium i 5000 euro: ex aequo "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak, "Powyżej/poniżej" Nicolasa Steinera,
Konkurs filmów średniometrażowych o Nagrodę Magicznej Godziny i 4000 euro : "Sen słonia" w reż. Kristofa Bilsena, wyróżnienia specjalne: "Ekstradycja" ("The Arms Drop") Andreasa Koefoeda, "Na zakręcie" ("Drifter") Gábora Hörchera.
Nagroda "Kadr bez fikcji" i 3000 euro : "Pixadores" Amira Escandari wyróżnienia: "Nadejdą lepsze czasy" Hanny Polak, "Oddychać, nie-oddychać" ("Don't breathe") Nino Kirtadze
Warsaw Green Award i 2000 euro : "Virunga" Orlando von Einsiedela wyróżnienia: "Wewnątrz futra" ("Inside Fur") w reż. Ola Waagen, "Rowery vs. Samochody" w reż. Fredrika Gerttena
Nagroda Amnesty International i 3000 euro : "Scena ciszy" ("The Look of Silence") Joshuy Oppenheimera, wyróżnienia: "Yes Meni idą na rewolucję" ("The Yes Men Are Revolting") w reż. Andy'ego Bilchbauma, Mike'a Bonano i Laury Nix, "Kadencja" ("The Term") w reż. Pawła Kostomarowa, Aleksieja Piwowarowa i Aleksandra Rastorgujewa
Nagroda Nos Chopina ufundowana przez Narodowy Instytut Audiowizualny i 1000 euro :"Wyobraź sobie świat bez muzyki" ("Imagine Waking Up Tomorrow and All Music Has Disappeared") w reż. Stefana Schwieterta
Nagroda Akademii Dokumentalnej : "Taniec z Marią" ("Dancing with Maria") Ivana Gergoleta
Nagroda Publiczności : "Sól Ziemi" ("Salt of the Earth") Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado
Nagroda miesięcznika "Focus" : Michael Madsen, autor filmu "Wizyta"
Nagroda Grand Prix Dolnego Śląska i 3 000 euro : "Perłowy guzik" ("Pearl Button") Patricio Guzmána
Docs Against Gravity Film Festival organizowany jest co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu (w ramach projektu "Weekend z Docs Against Gravity") również w ponad 20 miastach w Polsce.
Przeczytaj także: