Cannes 2015. Polak wyróżniony na festiwalu - Bodo Kox doceniony za scenariusz "Człowieka z magicznym pudełkiem"

Bodo Kox został wyróżniony w konkursie ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz do filmu "Człowiek z magicznym pudełkiem". Nagrodę główną zdobył bułgarski "Nanook".

Już po raz dziewiąty podczas festiwalu filmowego w Cannes została przyznana Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowej i Wschodniej rozwijanego w ramach programu scenariuszowego Niezależnej Fundacji Filmowej. Otrzymali ją Simeon Ventislavov i Milko Lazarov z Bułgarii za projekt "Nanook", historię Innuitki, która na wieść o chorobie matki po latach emigracji wraca z Niemiec na Grenlandię. To opowieść o zderzeniu młodej i starej generacji na tle ginącej cywilizacji, rozgrywająca się w surowych, egzotycznych krajobrazach.

Rada Artystyczna ScripTeast, do której należy m.in. Sanford Lieberson, wieloletni szef 20th Century Fox, jeden z producentów takich arcydzieł światowego kina jak: "Misja", "Thelma i Louise" czy "Jabberwocky" przyznała również specjalne wyróżnienie - otrzymał je Bodo Kox, reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagrodzony za swój debiut "Dziewczyna z szafy", laureat m.in. nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, nagrody dla najlepszego polskiego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage i nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego na Rome International Independent Film Festival. Przyznając nagrodę dla jego nowego projektu "Człowiek z magicznym pudełkiem" Rada Artystyczna ScripTeast podkreślała świeże spojrzenie na kwestie opowiadania i styl Koxa.

Przyznawana od 2007 roku w trakcie festiwalu filmowego w Cannes Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego już dwukrotnie trafiła do Polaków. W 2010 roku zdobył ją Jacek Bławut za scenariusz "Dzień czekolady", a w roku 2013 Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz "Niemy". Bodo Kox jest trzecim Polakiem wyróżnionym przez międzynarodową Radę Artystyczną ScripTeast.

W tegorocznej edycji ScripTeast brało udział 11 projektów z siedmiu krajów. ScripTeast to jeden z najbardziej uznanych i efektywnych programów treningowych dla doświadczonych scenarzystów - w ciągu dziewięciu lat od chwili powstania programu zostało zrealizowanych aż 16 filmów na podstawie scenariuszy uczestniczących w ScripTeast, a kolejnych osiem jest w trakcie produkcji. Coroczny cykl programu ScripTeast to trzy sesje stacjonarne (w Polsce oraz podczas festiwali w Berlinie i Cannes) i konsultacje on-line z udziałem światowej sławy doradców kreatywnych i kierowników naukowych.

Pomysłodawcą ScripTeastu jest Dariusz Jabłoński, reżyser i producent, a warsztaty organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Apple Film Production, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, Mazowieckiego Funduszu Filmowego we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, Telewizją Polską oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.

Więcej o: