Dwa polskie filmy w konkursie głównym festiwalu w Karlowych Warach! Najnowszy film Marcina Koszałki i obraz Anki Damian

"Czerwony pająk" Marcina Koszałki oraz "Magiczna góra" Anki Damian, polsko-francusko-rumuńska koprodukcja, zakwalifikowały się do konkursu głównego festiwalu w Karlowych Warach. W konkursie East of the West kolejne polskie filmy - "Chemia" Bartka Prokopowicza, polsko- czeska "Drogę do Rzymu" Tomasza Mielnika oraz "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny.

"Czerwony pająk" był już prezentowany na tym festiwalu w ubiegłym roku, w sekcji Work in Progress, przeznaczonej dla projektów w produkcji. W tym roku trafił do konkursu głównego. Inspiracją do powstania filmu były historie Karola Kota oraz Lucjana Staniaka, dwóch krakowskich seryjnych morderców działających w realiach komunistycznej Polski lat sześćdziesiątych, o których pamięć funkcjonuje na zasadzie miejskiej legendy.

Karol Kremer (Filip Pławiak), główny bohater filmu, jest nastolatkiem takim jak inni - przystojny, inteligentny, wrażliwy, u progu kariery sportowej. Wszystko zmienia się gdy Karol przypadkowo staje się świadkiem morderstwa. Kierując się ciekawością, zaczyna śledzić tajemniczego Weterynarza (Adam Woronowicz). Uświadamia sobie potrzeby, których istnienia nie podejrzewał lub bał się do nich przyznać. W życiu Karola pojawia się także starsza od niego dziewczyna Danka (Julia Kijowska), fotoreporterka lokalnej gazety

Zdjęcia do najnowszego filmu Marcina Koszałki powstawały w Krakowie i zostały zakończone w marcu tego roku. Główne role grają: Adam Woronowicz, Filip Pławiak, Julia Kijowska, Małgorzata Foremniak, Marek Kalita, Wojciech Zieliński.

Scenariusz autorstwa Marcina Koszałki i Łukasza M. Maciejewskiego powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder pt. "Lolo", nagrodzonego w 2009 roku w konkursie Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa.

"Magiczna Góra" Anki Damian to dokument opowiadający o Adamie Jacku Winklerze, polskim działaczu opozycyjnym, antykomuniście i alpiniście, który po inwazji sowieckiej na Afganistan walczył po stronie afgańskiej. Anka Damian jest reżyserką i scenarzystką wielokrotnie nagradzanego animowanego dokumentu "Droga na drugą stronę".

Sekcja East of the West prezentuje debiuty i drugie filmy zrealizowane przez reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej. Tutaj zobaczyć będzie można czesko-polską "Drogę do Rzymu" w reżyserii Tomasza Mielnika, "Chemię" Bartka Prokopowicza oraz "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3-11 lipca.

Więcej o: