"Karbala" o bitwie Polaków w Iraku już 11 września w kinach. Ten fragment najnowszej historii polskiej armii jeszcze nie został odkryty!

Łącznie ponad 43 tysiące polskich żołnierzy wzięło udział w misjach w Iraku i Afganistanie. Większość ich operacji wojskowych została utajniona. Ale o obronie City Hall w Karbali opowie film Krzysztofa Łukaszewicza, który pojawi się na ekranach kin już 11 września.

Film "Karbala" przedstawia jedną z najbardziej bohaterskich bitew w najświeższej historii polskiej armii, która miała miejsce w 2004 roku. W mieście Karbala podczas muzułmańskiego święta Aszura islamscy terroryści zaatakowali ratusz miejski, w którym przetrzymywani byli aresztowani rebelianci. Atak odpierali polscy i bułgarscy żołnierze.

Tajemnice ściśle tajnej operacji obrony City Hall odkrywa przez widzami reżyser Krzysztof Łukaszewicz ("Żywie Biełaruś!", "Lincz"). Autorzy fabularnego filmu inspirowali się prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem polskich i bułgarskich żołnierzy w Karbali. Kaliciak jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu.

Odparli atak i nie stracili ani jednego żołnierza

"Karbala" opowie o heroicznym zdaniu, przed którym zostali postawieniu Polacy i Bułgarzy. Licząc 80 osób i mając zapas żywności jedynie na 24 godziny, tracąc kontakt z bazą, nie wiedząc, kiedy przyjdzie wsparcie, wygrali bitwę. W wyniku tych działań śmierć poniosło ponad 100 napastników. A polsko-bułgarska formacja nie straciła ani jednego żołnierza.

Postać dowódcy Kalickiego zagrał Bartłomiej Topa. Pozostałe role także przypadły znanym i lubianym aktorom. W filmie wystąpią Antoni Królikowski, Tomasz Schuchardt, Leszek Lichota, Michał Żurawski, Piotr Żurawski, Łukasz Simlat, Mikołaj Roznerski, Piotr Głowacki, Zbigniew Stryj, Jakub Wieczorek i Kazimierz Mazur. Towarzyszą im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

Zdjęcia kręcone m.in. w Jordanii

Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak ("Symetria", "Dziewczyna z szafy", "Obława"). Jordański etap zdjęć poprzedziły szczegółowe dokumentacje scenograficzne i realizacyjne oraz wielotygodniowe prace przygotowawcze realizowane we współpracy z The Royal Film Commission - Jordan.

Zobacz wideo

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Agora S.A., TVP S.A., Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski koproducent Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. A dystrybutorem jest NEXT FILM.

"Karbala" wejdzie na ekrany kin już 11 września.

Więcej o: