Słynni aktywiści znani jako Yes Meni (Andy Bichlbaum i Mike Bonanno) za pomocą spektakularnych akcji zwracają uwagę opinii publicznej na nieuczciwość wielkich korporacji i rządów, które kierują się często nie kryterium szeroko pojętego interesu publicznego, a zysku. "Yes Meni idą na rewolucję" są trzecim filmem Bilchbauma i Bonanno (występujących pod zmienionymi nazwiskami). Tym razem słynni aktywiści działają w imię przeciwdziałania zmianom klimatycznym na Ziemi.
"Yes Meni idą na rewolucję" - ZWIASTUN
W związku z premierą dokumentu "Yes Meni idą na rewolucję" Against Gravity prowadzi akcję poszukiwania polskich Yes Menów, chcąc pokazać, że ludzi, którym zależy na pozytywnej zmianie rzeczywistości, jest w Polsce wielu. Przedsięwzięcie ma uświadomić, że świat można zmieniać na różne sposoby - poprzez wywrotowe akcje i happeningi w stylu Bichlbauma i Bonanno, ale i małe, codziennie działania.
Przeczytaj recenzję filmu "Yes Meni idą na rewolucję" >>
Do akcji można dołączyć poprzez zamieszczenie na Facebooku, Instagramie bądź Twitterze zdjęcia wraz z hashtagiem #polskiYesMen. Dystrybutorzy filmu zachęcają wszystkich aktywistów do opowiedzenia innym o swojej działalności i idei walki o lepszy świat. Mają nadzieję, że promowanie pozytywnych postaw uświadomi ludziom, że warto próbować wpłynąć na rzeczywistość. W akcji wziąć może każdy, niezależnie od tego, czy walczy z globalnym ociepleniem, broni praw człowieka, zwierząt, angażuje się w działania miejskie lub lokalne.
I nie chodzi koniecznie o spektakularne akcje i od razu zauważalne efekty. W końcu filmowym Yes Menom także przytrafiają się porażki. W ostatnim obrazie słynni aktywiści są po czterdziestce i ich dalszej działalności zagraża kryzys wieku średniego. A dokument jest nie tylko zabawną relacją z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawym studium charakterów rewolucjonistów. Takie spojrzenie pozwalające dowiedzieć się, kim są ludzie, organizujący kampanie, po których zwoływane są kryzysowe spotkania zarządów korporacji, jest inspiracją dla akcji poszukiwania polskich Yes Menów i przyjrzenia się ich historiom.
"Yes Meni idą na rewolucję" pozwalają poznać także życie prywatne bohaterów. A ono jest warunkowane ich wyborami związanymi z zadaniem ratowania świata, które wzięli na swoje barki. Godzenie aktywizmu społecznego i prywatności jest tematem dyskusji, którą organizuje Against Gravity.
W czwartek 9 lipca w warszawskiej Kinotece odbędzie się pokaz specjalny filmu, po którym będzie można porozmawiać o tym, jak być w Polsce aktywistą i jak pogodzić walkę o zmianę świata z życiem prywatnym i rodzinnym. W rozmowie udział wezmą aktywiści Greenpeace Polska - m.in. Małgorzata Włodarczyk, mama trójki dzieci, od wielu lat biorąca udział w działaniach proekologicznych. Włodarczyk jest współorganizatorką Obozu Antyatomowego w Lubiatowie. Współpracuje z organizacjami, pracującymi ma rzecz wolnego Tybetu, walczącymi o prawa kobiet i mniejszości, w tym społeczności LGBT.
Pracownicy, wolontariusze i aktywiści Greenpeace Polska do akcji poszukiwania polskich Yes Menów przyłączyli się jako pierwsi.