Zwycięska walka z wrogiem, ale i własnym strachem. Jest już plakat filmu "Karbala" o bitwie Polaków w Iraku [TYLKO U NAS]

Przez lata bitwa o City Hall w Karbali owiana była największą wojskową tajemnicą. Historię bohaterskiego starcia polskich żołnierzy, toczących śmiertelny bój o przetrwanie, znali nieliczni. Kulisy ich pełnej determinacji walki przedstawia najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza. Wiemy już, jak wygląda plakat nadchodzącej produkcji. "Karbala" wejdzie na ekrany kin 11 września.

Podczas islamskiego święta Aszura w Karbali doszło do ataku na City Hall. Ten strategiczny dla irackich władz obiekt przez cztery dni broniły połączone siły polskich i bułgarskich żołnierzy. Dysponując resztkami amunicji, bez łączności z bazą bohaterowie wyszli z bitwy zwycięsko, nie tracąc ani jednego żołnierza. "Karbala" opowiada o ich walce z wrogiem, ale również własnym strachem.

Przez długi czas walki w City Hall były nieodkrytym fragmentem historii polskiej armii. Oficjalne stanowisko dowództwa misji pomijało udział polskich i bułgarskich sił, a na uczestników nałożono klauzulę milczenia. Najnowszy obraz Krzysztofa Łukaszewicza ("Żywie Biełaruś!", "Lincz") odkrywa tajemnice tej ściśle tajnej operacji.

Bartłomiej Topa jako dowódca ppłk. Grzegorz Kaliciak

Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym filmu i zadbał o autentyzm zachowań aktorów. Ci musieli przejść przeszkolenie wojskowe u komandosów stacjonujących w Lublińcu. W postać dowódcy Kalickiego, filmowego bohatera "Karbali", wcielił się Bartłomiej Topa.

Zobacz wideo

W pozostałych rolach zobaczymy znanych i lubianych polskich aktorów - Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego, Łukasza Simlata, Mikołaja Roznerskiego, Piotra Głowackiegp, Zbigniewa Stryja, Jakuba Wieczorka i Kazimierza Mazura. Partnerują im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

Zdjęcia były kręcone w Jordanii, ale i na warszawskim Żeraniu

Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak ("Symetria", "Dziewczyna z szafy", "Obława"). Jordański etap zdjęć poprzedziły szczegółowe przygotowania, dokumentacje scenograficzne i realizacyjne.

Zobacz wideo

Część zdjęć do "Karbali", jeszcze w 2014 roku, kręconych było na warszawskim Żeraniu. Za dekorację irackiego miasta odpowiadał scenograf Marek Warszewski. Odtworzono 300 m ulicy, na której znajdowały się m.in. sklepy i meczety. A także ratusz i posterunek policji.

Zobacz wideo

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Agora S.A., Telewizja Polska S.A., CANAL+, Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski koproducent Miramar Films. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Bulgarian National Film Center. Film "Karbala" będzie można zobaczyć w kinie już 11 września.

Więcej o: